Hvordan undgår du kalk på fliserne i badet?

Tips & Råd |  Publiceret: torsdag 29. juli 2010

Svar: Hvis du forebygger, kan du undgå det meste kalk. Resten kan fjernes med almindeligt eddike eller citronsyre.

Hvis du vil slippe for kalk på dine fliser i brusebadet, er det mest miljøvenlige og holdbare tørre fliserne af, hver gang du har været i bad. Start med at svabe, tør så af med klud eller håndklæde og luft til sidst godt ud.

Undgår du ikke kalken, er husholdningseddike og citronsyre de bedste midler til at fjerne den. Er kalken hårdnakket, kan du ty til eddikesyre.

Du kan fjerne kalk på fliserne med eddike, men fugerne, som ikke tåler syre, klares bedst med knofedt, skuresvamp og universalrengøringsmiddel.
Du kan fjerne kalk på fliserne med eddike, men fugerne, som ikke tåler syre, klares bedst med knofedt, skuresvamp og universalrengøringsmiddel.

Andre afkalkningsmidler er oftest fyldt med tilsætningsstoffer, som er skadelig både for sundhed og miljø. Undgå at sprøjte med afkalkningsmidler og syre, da det er skadeligt for luftvejene.

Fuger tåler ikke syre

Start med at skylle fliserne med vand først, da fugerne ikke tåler syre. På den måde mætter du fugerne, så de ikke tager skade. Affedt derefter overfladen ved at vaske med almindeligt rengøringsmiddel. Vask derefter med eddike eller citronsyre og afslut med at tørre af med en fugtig klud.

Har du stride render, kan du lægge nogle lag toiletpapir på og gennemvæde det med eddike. Lad det virke natten over, og så er det let at få kalken af dagen efter. Vær opmærksom på om dit armatur kan tåle syre.

Fugerne klarer du bedst med universal rengøringsmiddel, en skuresvamp og knofedt.

Hvordan fjerner du kalk fra terrazzo og marmor?

Terrazzo og marmor tåler ikke syre, så her er forebyggelse suverænt det bedste. Hvis der dannes kalk omkring afløb, kan du bruge en mild eddike opløsning, men husk at mætte fliser og fuger godt med vand først. Bagefter er det vigtigt at ’fedte’ gulvet til igen ved at vaske efter med vand og sæbespåner.

Se alle husråd og myter, havetips, sparetips, trælse ting, vedligeholdelsestips, indretningstips og 10 gode råd her.

Står du med en træls ting, som irriterer dig i dagligdagen, hører vi gerne fra dig. Skriv til tips@bolius.dk og fortæl om, hvad der irriterer dig. De trælse ting vi tager op, vil blive offentliggjort.

Kommentarer

Vedr.: Genstridig kalk
Har man været så uheldig at overtage et misligholdt badeværelse med tilkalkede fliser, kan disse skrabes fri for kalk med en skraber beregnet til glaskeramiske kogeplader. Det går ret hurtigt, men gælder dog kun for glatte fliser.
Else Olsen | 28 Feb 2012
Jeg har igennem 20 år skyllet badet efter med koldt vand... Dette gør at kalken ikke binder...Det virker og jeg har kun skulle bruge tid på alm. rengøring... ;)
Anita | 21 Feb 2012
Jeg haft held med at anvende vandslibepapir af absolut højeste finhedsgrad (det slibepapir man kan anvende til at polere sten med). Man gør overfladen våd og polerer med vandslibepapiret.

.... Lærte dette trick af en VVS mand, for mange år siden, der forklarede mig at denne metode kunne man bruge på glatte overflader, så som håndvaske og marmor fliser.
Rie | 21 Feb 2012
Bliver gulvet ikke meget glat, med risiko for fald ulykker, når man vokser det?
Benedikte Jørgensen | 06 Feb 2012
Når så fliserne er rengjorte for kalk så vokser man fliserne med bilvoks og de bliver tilkalket nu har mine holdt i 20 år så det betaler sig
Kjeld | 27 Feb 2011
Man kan ikke undgå kalk på badeværelsesudstyr, med mindre man bor et sted, hvor vandet er kalkfrit, og det er ikke mange steder på joreden man har elve, gletchervand og den slags til husholdning. Det bedste er at svabre efter badet og tørre fugt af med en klud/det brugte håndklæde. Jeg er dog ikke ubetinget glad for at bruge håndklædet selv, da det har en del bakterier fra kropsdele, der ikke hører hjemme ex. på vaskeskabe, - borde o.lign.
Derudover findes der RIGTIG mange midler til husholdningsbrug i handelen, og der reklameres på livet løs. Meget er godt og mange gode husråd er blevet industrialiserede med i flasker og bøtter. Jeg har ikke altid megen fidus til reklamer, MEN må dog give Cillit-Bang den ros, at det virker. Specielt når det er en regulær hovedrengøring, der står for tur. Det er skrapt og man skal anvende handsker, men resultater er som lovet, når man følger brugsanvisningen. Man kan jo få så mange midler, at man er helt forvirret og hvis også kemien forvirrer sig i midlerne, så gør man mere kade end gavn. Det er en god ting ayt have lært at læse, så man kan skelne hvilke ingredienser der er virksomme, og det er en ligeså god ide at huske på fysik&kemitimen i skolen, for man kan let komme til at få uheldige blandinger, hvis man ikke er sikker på indhold af kemikaliet og den flise/porcelæn/plast o.lign overflade man har tænkt sig at angribe.
Men rådet med autovoks er da glimrende, det forhaler kalkaflejringen. Har ikke lige tænkt det ind her; men bruger det til plaststole udendørs.
benedikte | 14 Feb 2011
Vi bruger almindelig autoshampoo med voks, det giver en god overflade hvor vandet preller af...
John Lysdal | 01 Feb 2011
Efter rengøring/afkalkning er det godt at behandle fliserne med Auto Lakforsegler, så preller vanddråberne af.
Frode Hansen | 02 Aug 2010
Granit er som regel syrefast, så der er ikke problemer mht. afkalkning - vær dog opmærksom på, om det er granit og ikke basalt som mange gange sælges som "sort granit". (Husk at vaske efter med natursæbe som probat el. lign)

En anden type natursten som ikke er nævnt er travertin (har det selv). Her er ikke anden mulighed en knofedt. Vask efter med brun sæbe for at fedte stenen godt ind igen.
Morten Christensen | 30 Jul 2010
Det lyder godt med forebyggelse, men hvad hvis det nu er sket på granit fliser hvad gør jeg så?
Pia Traberg | 30 Jul 2010



Få gratis hjælp af en Bolius ekspert

Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, så kan du gratis spørge en af Bolius eksperter.

Klik og stil dit spørgsmål nu

Få professionel rådgivning

Bolius yder professionel uvildig rådgivning til bl.a. ombygning, køb og salg af bolig, vedligeholdelse og arkitekttegninger.

Klik og få mere at vide
Log ind i Husets kalender for at tilføje artiklen

Log ind

og tryk derefter på +ikonet igen for at tilføje artiklen til Husets kalender





Opret en profil på Husets kalender

Annonce

Nyhedsbrevfh-newsletter

Annonce

Inspirerende billedserier

  • Bolius Boligejernes Videncenter A/S
  • Lautrupvang 2
  • 2750 Ballerup

Se her hvordan du kontakter os

Få GRATIS bogen
"Førstehjælp til dit hus"

 

- så er du klar hvis uheldet er ude

 

Tilmeld dig Bolius Nyhedsbrev her:

Du modtager en velkomstmail med et link så du GRATIS kan downloade
”Førstehjælp til dit hus” som PDF.

Herefter modtager du to gange om ugen Bolius Nyhedsbrev med relevante artikler og billedserier om alt indenfor hus og have.

Luk og vis ikke igen