Jagten på det perfekte badeværelse
Lys og lyd har taget en tur med ud på det nye super badeværelse, som Carsten og Marianne Aagaard har prydet deres nye ønskehus med.

Når danskerne i dag har mulighed for at være med til at forme deres badeværelse helt fra bunden, er der visse ingredienser, der næsten altid kommer med i gryden. Der er blandt anden en tendens til, at fliserne bliver større og større, og mange hænger også toilettet op på væggene, så intet længere står på gulvet.
Hos Carsten og Marianne Aagaard i Lind ved Herning er de gået et skridt videre. Her er den gennemgående fokus på både lyd og lys kommet med ud på de to badeværelser og gæstetoilettet.
Således er der monteret farvet LED-lys under de brede, blanke, sorte skuffer både i voksen- og børneafdelingen.
Det er dejligt at kunne sætte et personligt præg
Men i alle badeværelser er der også højttalere, så musikken ikke behøver at gå tabt, fordi du et øjeblik trænger til at gå ud for dig selv.
- Basalt set handlede det om, at vi fik vores eget badeværelse, og at børnene havde deres eget. Og dernæst er det dejligt at kunne sætte et ekstra personligt præg på rummene med både lyd og lys.

- Det farvede lys har den funktion, at børnene kan gå på toilettet om natten uden at skulle tænde lyset. Fordi det sidder under skabene, er det meget afdæmpet men nok til, at du ikke baldrer tæerne ind i væggen.Derudover bruger LED lys ikke megen energi, og du kan derfor bedre tillade at lade det brænde hele natten. Og musikken er bare luksus. Lad os sige, at den kan understøtte dig, når du synger i badet.
Brusekabinerne er større
Brusekabinerne er blevet ekstra store, så der er plads til at bevæge sig rundt. Og så er det de moderne afløb, der er blevet brugt.
- I dag handler det i høj grad om de såkaldte Uni-drain, der ligger op langs væggen. Men vi kunne kun få dem i en meters længde, og da vores kabiner skulle være større, valgte vi i stedet at bruge Blücher-drain. De kunne lave dem i den længde, vi ønskede.
Også toilettet nærmest smiler til dig. Ikke alene er der en lille drejning på selve sædet og låget, hvilket faktisk gør, at det ligner et smil, men du kan heller ikke smække sædet ned.
- Det glider langsomt ned, når du slipper det. Det samme gælder for toiletspanden, som hænger på væggen og er i samme serie.

Stikkontakt inde i skuffe
Håndvasken er meget bred og ikke dyb. Den hvide farve står i flot kontrast til de sorte skuffer, som i øvrigt gemmer på den i badeværelset altid nødvendige stikkontakt.
- Vi ville ikke have stikkontakter, der var synlige i badeværelset. Derfor skal du trække skuffen ud, når du skal bruge den. Men det er heller ikke noget problem.
- Og med hensyn til håndvasken, så er det eneste problem, at man ikke kan barbere sig helt på samme måde som i en almindelig håndvask, hvor man samler lidt vand i vasken. Men det er jo petitesser. Og her var det faktisk vigtigere, at designet vandt.
En lille grotte med karbad
Det er den samme vask, der hænger i forældrenes badeværelse. Som på børnenes badeværelse har de to brugere her en skuffe hver. Og her finder vi også en håndklædetørrer, der passer i designet. Men udover at fliserne naturligvis er de samme som over hele resten af huset, så hører al sammenligning også op.
- Vi har skabt en lille grotte, hvor du kan tage karbad. Og også her kan vi få lidt lækkert lys på, siger Carsten Aagaard og viser både almindelige og farvede LED-lys, man frit kan vælge imellem.
- Når du så træder ud og står foran spejlet, så er det vigtigt, at du føler, at rummet er lidt intimt. Men skal du ind under bruseren, så mærker man igen husets magt. Her er vi, hvor husets er højest, og det skal man kunne mærke.

Armatur og lys gennem spejlet
Gæstetoilettet ligger ved børnenes badeværelse tæt på køkkenet. Det er lavet, så man ikke behøver gå helt ned til forældrebadeværelset, hvis nu børnenes badeværelse er optaget. Her er intet bad, men til gengæld har designet fået endnu et nøk opad.
- Alt almindeligt lys slukker af sig selv efter 10 minutter både her og på børnenes badeværelse. Det er lavet på den måde i det tilfælde, at vi skulle glemme at slukke det. Det farvede LED lys slukker dog ikke af sig selv, så du vil altid kunne se noget om natten.
Men ellers er det mest markante, at armaturet og lyset er sat gennem spejlet på væggen. Den store jadegrønne vask sår som et fad på toiletskabet med en sæbedispenser i mat stål som en tavs tilskuer.
- Nej, det er ikke superpraktisk, men rummet her bliver sjældent brugt. Så her valgte vi design frem for funktionalitet.
|
|
Kolofon / Send feedback
Personlig rådgivning
Nyhedsbrev
HUS OG HAVE I februar
-
10 gode råd til haven i februar
-
Hvordan undgår du kalk på...
-
10 gode råd om indeklima
-
Husstøvmider
-
Sådan fjernes skimmelsvamp i din...
-
10 gode råd om beskæring af træer...
-
Sådan finder du ud af om der er...
-
Fald på terræn tæt på huset
-
Bortledning af regnvand og...
-
Planlægning af haven
-
Tjek dit badeværelse for...
-
Tjek udluftningen af dit hus


























Kommentarer