Den bedste idé til børnefamilier

Nyhed |  Publiceret: fredag 28. maj 2010

Et specialdesignet møbel til børneværelset vandt kategorien ”Børnefamilier” i Bolius Idépris. Se de 3 vindere her.



En køjeseng, der snor sig som et dyr, er mere bred i den ene ende i den anden for at kunne være i børneværelset, og hvor der er plads til opbevaring med ”tag” over hovedet.

Det blev vinderen af kategorien ”Børnefamilier” i Bolius Idépris. Det er Allan Stavensø Hansen fra Malling ved Århus, der står bag ”Køjedyret”, som han kalder sin idé, som du kan læse mere om her. Dermed vinder han 30.000 kr. og går videre til konkurrencen om årets bedste boligidé, som kåres i december, og hvor vinderen får 75.000 kr.

2. præmien og 20.000 kr. går til Kent Højgaard Janssen fra Roskilde. Han har lavet et borgtårn med tre indgange i børneværelset. Borgporten kan sænkes, så den danner bro over sengen, og under borgen er der tre huler.

Ulla Kjærgaard fra Nørresundby fik tredjeflest stemmer med sit shelter i baghaven og vandt dermed tredjepræmien på 10.000 kr. I shelteret er der to senge, og allerede i marts sover familien i shelteret og vågner op til fuglesang.

Kommentarer

Ingen kommentarer
* alle felter skal udfyldes



Nyhedsbrevfh-newsletter

Køb bolig
Læs om naboer og naboskab
Skader på din bolig
  • Bolius Boligejernes Videncenter A/S
  • Lautrupvang 2
  • 2750 Ballerup

Se her hvordan du kontakter os

Få GRATIS bogen
"Førstehjælp til dit hus"

 

- så er du klar hvis uheldet er ude

 

Tilmeld dig Bolius Nyhedsbrev her:

Du modtager en velkomstmail med et link så du GRATIS kan downloade
”Førstehjælp til dit hus” som PDF.

Herefter modtager du to gange om ugen Bolius Nyhedsbrev med relevante artikler og billedserier om alt indenfor hus og have.

Luk og vis ikke igen