- Aktuelle temaer
- Ukrudt
- Køkkenhave
- Maling
- Græs
Betalingsring kan blive dyr for boligejere
Den planlagte betalingsring omkring København vil dele boligmarkedet i to. Ekspert forudser, at betalingsringen vil påvirke boligpriserne med flere hundrede tusinde kroner.

- Prisen på boliger, der ligger lige uden for betalingsringen, vil rutsje nedad. Det vurderer ejendomsmæglere.
Hvis regeringens planlagte betalingsring omkring København bliver gennemført, vil nogle boligejere have grund til at juble, mens andre må affinde sig med, at prisen på deres bolig rasler ned.
Lektor ved Syddansk Universitet og ekspert i boligøkonomi Morten Skak forudser, at det skrøbelige boligmarked i hovedstadsområdet vil reagere voldsomt på den planlagte betalingsring.
Prisfald eller – stigning på 100.000 kroner
- Betalingsringen vil skabe et A- og et B-hold. Vi vil komme til at se et prisspring på husene inden og uden for ringen, og tendensen vil være stærkest i starten, siger Morten Skak.
Han vurderer, at en bom-pris på 20 kr. vil betyde, at boligerne inden for ringen kan se frem til prisstigninger på cirka 100.000 kr., mens boligerne uden for betalingsringen vil falde med cirka 100.000 kr.
Mæglere frygter prisfald med betalingsring
To af landets største ejendomsmæglerkæder, Home og Danbolig, følger diskussionen om betalingsringen tæt. De er ikke i tvivl om, at den vil påvirke boligpriserne.
- Boligkøberne er de seneste år blevet meget prisbevidste, og ting som forsikringer, energiforbrug og transportudgifter vejer tungt, når de er på jagt efter en ny bolig. Driftsudgifterne er altså blevet vigtigere, og derfor vil det også få en effekt, hvis man pludselig skal bruge flere tusinde kroner årligt på at passere betalingsringen.
- Når sådanne initiativer gennemføres, vil de til at starte med have en stor effekt, som så vil blive mindre udtalt over tid, mener Mads Ellegaard, kommunikationschef i Home.
Han frygter derfor, at boligerne lige uden for betalingsringen vil blive hårdt ramt.
Betalingsring mindsker lånemuligheder
Kommunikationschef i Danbolig, Uffe Vind, vurderer også, at en betalingsring vil gøre ondt på de boligejere, der bor på ”den forkerte side” af ringen.
- Ekstraomkostningerne for at passere betalingsringen vil få betydning for boligkøbernes lånemuligheder. Bankerne er meget opmærksomme på de faste, løbende udgifter, når de vurderer boligkøbernes økonomi, og da merudgiften vil blive betragtet som en del af de samlede driftsudgifter, vil en betalingsring også få betydning for, hvor meget den enkelte boligkøber kan låne. Og det vil i sidste ende påvirke priserne i området negativt, forklarer Uffe Vind.
Øget trafik vil sende priser ned
Kim Fischer er indehaver af Danbolig i Valby og vil både skulle sælge huse inden og uden for betalingsringen, hvis den placeres ved ring-2, som regeringen har lagt op til.
Han mærker allerede nu, at boliger i yderområderne af København er svære at sælge, og en betalingsring vil bestemt ikke gøre tingene lettere, lyder hans vurdering.
- Yderområderne uden for betalingsringen vil prismæssigt blive presset endnu mere. Der vil være tale om en betragtelig meromkostning, og derudover er der også en risiko for, at boligerne bliver mindre attraktive på grund af øget trafik og parkeringsproblemer i området. For hvis mange folk vælger at tage bilen så langt ind som muligt, uden at skulle passere betalingsringen, så kan man sagtens forestille sig trafikalt kaos lige uden for betalingsringen, mener Kim Fischer.
Betalingsring ramte huspriser i Oslo
Flere andre steder i Europa har politikerne også valgt at etablere en betalingsring omkring de største byer, og her har betalingsringen ifølge Morten Skak, Syddansk Universitet, påvirket boligpriserne.
- Jeg har talt med flere norske økonomer om, hvordan betalingsringen i Oslo har påvirket boligpriserne deroppe. De er ikke i tvivl om, at boligerne uden for ringen er blevet mindre attraktive, mens boligerne inden for ringen er blevet mere attraktive, og det er klart, at det også er noget, der afspejler sig i boligpriserne, siger Morten Skak.
Han peger på, at de udenlandske erfaringer er endnu en indikator på, at boligpriserne i Københavnsområdet vil blive påvirket af en kommende betalingsring.
Kolofon / Send feedback
Kommentarer
Skriv til Bolius’ brevkasse
Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, kan du gratis spørge en af eksperterne i brevkassen Spørg Eksperten.
Klik og stil dit spørgsmål nuFå hjælp af en fagekspert
Har du brug for mere hjælp indenfor dette felt? Så få besøg af en fagekspert fra Bolius. Vores ansvarlige på området er
- Tine Sode
- Fagekspert
Hvorfor skal den såkaldte "ring om København" ikke ligge om København, men skære kommunen over på kryds og tværs? Ovenikøbet på steder, hvor der overhovedet ikke er parkeringsmuligheder?? Aner politikerne, hvad de foretager sig?
Kan vi ikke også få nogle helt konkrete eksempler på virksomheder, der vil flytte ud af København, når og hvis der kommer en betalingsring. Og helst nogle, der endda betaler skat i kommunen, tak!
Og nu vil jeg så gerne have konkrete eksempler på virksomheder, der rent faktisk overvejer at flytte ud af København pga. en evt. betalingsring. Og helst nogle, der ligefrem betaler skat i København...
Betalingsringen vil være forældet inden den er etableret og så har "vi" igen brugt en hulens masse penge (ca. 13 milliarder) på noget ligegyldigt.
Der er godt nok nogen der bruger rundhåndet af vores skattekroner, som vi har tjent ved hård arbejde.
Det ville være dejligt med lidt mere respekt for, at det er "hårdt arbejde" at tjene de penge ind til vores fælles kasse.
Indtil vi har et roadpricing system, så drop betalingsringen og hæv bensin og diselafgiften (husk at regulerer registreringsafgiften tilsvarende ned). Evt. med en lovgivning der forhindre, at sønderjylland ikke bare tager syd for grænsen og fylder bilen.
Det er nu engang ikke købet af selve bilen, eller hvor mange gange man passerer et bestemt punkt der giver CO2 udslippet - det er forbruget af brændstof og så er det ligegyldigt hvor og hvordan det brændes af og i hvilken forbrændingsmotor (hus, bil, båd, fly, plæneklipper, motorcykel m.m.)
Til Jørgen: Et el. andet skal der vel gøres for miljøet, når Khb. ikke engang er nået til at have miljøzoner (for de mest svinende køretøjer) som i ex. masser af tyske byer. Du kan selvfølgelig indvende, at Kbh. ikke er nogen storby, men alligevel ...
Der er kun negative konsekvenser ved en betalingsring, og argumenterne med, at forureningen skulle være en begrundelse eller trafikkaos generelt, så har betalingsringen i Oslo og andre norske byer absolut ikke haft nogen effekt andet end penge i kommunekassen.
Ved en betalingsring vil man opføre en ny "Berlinmur", der dog vil være nødvendig for mange mange mennesker at skulle passere hver eneste dag, med store ekstra udgifter til følge, og konsekvenser for en række virksomheder. Tag nu den tåbelige ring af bordet !
Jeg kan forstå at du IKKE er ejer af din bolig for 100.000 kr er også penge, hvis det betyder at det er penge man skal låne efter et salg.
/ Kaj
Spændende artikel omkring betalingsring. Men det kan også være at der sker det modsatte. At priserne lige inden for ringen falder. Årsagen er at mange firmaer vil overveje om de skal "bosætte" sige udenfor ringen. Det gør det billigere for deres ansatte at komme på arbejde og kunderne bliver ikke sure over at skulle betale for at besøge dem.
Spørgsmålet er om området inden for ringen er stort nok til at kunne "klare sig" uden dem uden for ringen. alt så er der nok beboer til at holde København igang som driftig by eller er der ikke nok beboer indenfor for så visner centrum af København. Læg mærke til at kommunerne uden for København begynder at tale sammen om at have en plan for erhvervslivet.
Find noget bedre at hyle over.

















