Så mange vil beholde deres F1-lån

Nyhed |  Publiceret: torsdag 28. juni 2012

Renten er historisk lav, men det varer ikke ved, og derfor råder Realkreditrådet til, at F1-lånere omlægger til fastforrentet lån nu. Men hvor mange vil det? Læs, hvad ny undersøgelse viser.

Realkreditrådets undersøgelse viser, at låntagere er forberedte på rentestigninger, men alligevel råder Realkreditrådet låntagerne at omlægge deres lån nu.
Realkreditrådets undersøgelse viser, at låntagere er forberedte på rentestigninger, men alligevel råder Realkreditrådet låntagerne at omlægge deres lån nu.

De fastforrentede boliglån er lige nu rekordbillige med en rente helt ned til 2 procent. Men det er F1-lånene også, og det er formentlig derfor, at næsten alle boligejere med F1-lån vil beholde det billige boliglån.

Det viser en ny undersøgelse af danskernes holdninger og adfærd i forbindelse med F1-lånet, som Realkreditrådet har lavet. her svarer 9 ud af 10 låntagere, at de vil bevare deres F1-lån.

LÆS OGSÅ: Generelt om renten på boliglån

F1-lånerne er fornuftige

Hovedkonklusionerne i undersøgelsen er at:

  • Låntagerne vil bevare F1-lånet. 9 ud af 10 låntagere vil bevare lånene og vil have frihed til selv at vælge låntype
  • Låntagerne er forberedte på rentestigninger
  • Låntagerne sparer op og betaler gæld. Låntagerne bruger besparelsen på den lave rente til opsparing, investering eller afbetaling på dyrere gæld

- Det er interessant, at de fleste er forberedte på renterisikoen ved deres lån, de har plads til rentestigninger i deres økonomi, og de bruger rentebesparelserne fornuftigt. Så bekymringen om, at danskernes rentefølsomhed udgør en trussel mod den finansielle stabilitet, deles altså ikke af et flertal af dem, der har F1-lån, siger Ane Arnth Jensen, direktør i Realkreditrådet, i en pressemeddelelse.

LÆS OGSÅ: Afdragsfrie lån

Overvej omlægning af F1-lån nu

Ane Arnth Jensen opfordrer dog F1-lånerne til at overveje at sikre sig mod fremtidige rentestigninger nu.

- Renten på de fastforrentede realkreditlån er historisk lav. Det ved F1-låntagerne godt, i følge undersøgelsen har over 70 procent af låntagerne overvejet at udskifte deres F1-lån med et 3,5 procent fastforrentet realkreditlån.

- Alligevel vælger de at fastholde deres F1-lån. Men den rekordlave rente varer ikke ved, og derfor er det nu et godt tidspunkt at gå over i et fastforrentet lån og dermed sikre sig mod fremtidige rentestigninger, mener hun.

LÆS OGSÅ: Så meget kan du spare med nyt 3,5 procents lån

Læs hele undersøgelsen på realkreditrådet.dk

Kolofon / Send feedback

Af journalist Rikke Berg Fieschi

Kommentarer




Skriv til Bolius’ brevkasse

Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, kan du gratis spørge en af eksperterne i brevkassen Spørg Eksperten.

Klik og stil dit spørgsmål nu

Få hjælp af en fagekspert

Har du brug for mere hjælp indenfor dette felt? Så få besøg af en fagekspert fra Bolius. Vores ansvarlige på området er

  • Tine Sode
  • Fagekspert

Klik og få mere at vide

En blød mellemvare for omlægning kan være at omlægge fra F1 til f.eks. F3 eller F5 - så beholder man en meget lav rente med mulighed for at bruge overskud på at betale dyrere lån tilbage først. Det koster kun ca 1000 kr at foretage denne ændring, og man skal først beslutte sig et par måneder før renteændringen. Fordelen er at man så er sikker på samme (lave) rente i 3 eller 5 år.
Mette Stenz | 30 Jun 2012
Hastværk er lastværk. Vi skal nok udskifte vores F1-lån med et fastforrentet lån, men først når den Amerikanske Centralbank (FED) og den Europæiske Centralbank (ECB) begynder at sætte deres renter op. Der er vi som bekendt ikke endnu, og der kan nemt gå 5 år endnu, før dette sker. Så indtil da er vi i F1-lån, som jo skal refinansieres hvert år. Derfor har vi tid til at lægge om. Renten stiger jo ikke fra 1% til 4& på et år. Rentestigningen kommer til at foregår meget langsomt med små stigninger på 0,25% ad gangen. Hvem tjener iøvrigt helt sikkert på låneomlægninger? Realkreditinstitutterne og Bankerne, så de har selvfølgelig tralvt med at vi alle skal omlægge. Det er jo frustrerende, at så få låntagere lægger om. Det tjenes der jo ikke ret mange penge på.
Thomas | 29 Jun 2012
Log ind i Husets kalender for at tilføje artiklen

Log ind

og tryk derefter på +ikonet igen for at tilføje artiklen til Husets kalender





Opret en profil på Husets kalender

Facebook
Annonce
Annonce
  • Bolius Boligejernes Videncenter A/S
  • Lautrupvang 2
  • 2750 Ballerup

Se her hvordan du kontakter os