Byggetilladelse skal tillade alt

Nyhed |  Publiceret: tirsdag 15. april 2008

Miljøminister vil sikre, at boligejere ikke tvinges til at rive nybyggeri ned, selv om de har fået en byggetilladelse af kommunen.

Når boligejerne får en byggetilladelse til et nyt hus eller en tilbygning, skal den dække alt, så boligejerne ikke overtræder andre love, når de bygger.

Sådan lyder det fra miljøminister Troels Lund Poulsen (V) efter flere sager, hvor boligejere har måttet rive det nybyggede ned, selv om de havde fået en byggetilladelse af kommunen. Byggetilladelsen kan nemlig stride mod f.eks. fredningsreglerne, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Alt-i-en-godkendelse til byggeri

Troels Lund Poulsen vil nu kontakte økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen (K) for at vurderet, hvordan loven kan blive ændret, så boligejerne i byggetilladelsen kan få besked, hvis de skal have andre tilladelser eller dispensationer for at få lov til at bygge lovligt.

- Vi er nødt til at gøre noget, så vi kan give borgerne en bedre sikkerhed i forhold til byggetilladelser. De borgere, der er i god tro, skal med en "alt-i-en-godkendelse" have en tilladelse, som de kan stole på, siger miljøministeren til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Kilde: Morgenavisen Jyllands-Posten onsdag 16. april

Kolofon / Send feedback

Af Kim Gregersen

Kommentarer

det er da noget af det dummeste jeg nogen sinde har hørt...!
at man skal rive sit hus ned efter en godkent byggetilladelse fra kommunen! få dog styr på jeres lort .
jeg håber kommunen tager sig af udgifterne.. havde det været mig der sad i klemme der, var sagen havnet i tv!!
danni petersen | 19 Feb 2012



Få gratis hjælp af en Bolius ekspert

Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, så kan du gratis spørge en af Bolius eksperter.

Klik og stil dit spørgsmål nu

Få professionel rådgivning

Bolius yder professionel uvildig rådgivning til bl.a. ombygning, køb og salg af bolig, vedligeholdelse og arkitekttegninger.

Klik og få mere at vide
Log ind i Husets kalender for at tilføje artiklen

Log ind

og tryk derefter på +ikonet igen for at tilføje artiklen til Husets kalender





Opret en profil på Husets kalender

Annonce

Nyhedsbrevfh-newsletter

Annonce

Inspirerende billedserier

  • Bolius Boligejernes Videncenter A/S
  • Lautrupvang 2
  • 2750 Ballerup

Se her hvordan du kontakter os

Få GRATIS bogen
"Førstehjælp til dit hus"

 

- så er du klar hvis uheldet er ude

 

Tilmeld dig Bolius Nyhedsbrev her:

Du modtager en velkomstmail med et link så du GRATIS kan downloade
”Førstehjælp til dit hus” som PDF.

Herefter modtager du to gange om ugen Bolius Nyhedsbrev med relevante artikler og billedserier om alt indenfor hus og have.

Luk og vis ikke igen