Rund bålplads til haven lavet af firkantede træstykker
Nyhed | Jesper Klinge vandt ”Oaser i haven” i Bolius Idépris med sin runde bålplads, der også skal bruges juleaften. Bålstedet skulle være svært at lave –...
Dansk firma bag kunstigt vindue med 3D-effekt, der får 'udsigten' til at ændre sig. Vinduet kan bruges i mørke rum. Vælg selv udsigt og vejr.
Hvis du har et badeværelse uden vinduer, eller mørke rum i kælderen, kan du snart gøre andet end blot at tænde lyset. Om halvanden til to måneder går produktionen af et nyt, kunstigt vindue i gang.
Et alukryds deler vinduet op, og der er både håndtag og persienne. Gennem vinduet kan du f.eks. se en skovsø i det fjerne.
Men intet af det er rigtigt. Krydset, håndtaget, persiennen og skovsøen er kun billeder på en skærm, der skal give illusionen af et rigtigt vindue. Det skulle man ellers ikke tro, for med en ny, speciel 3D-effekt ændrer billedet sig, når du flytter dig.
Dataen bag ved billederne er bygget på den franske professor Marc Fontoynonts årelange studier af dagslyset, og det gør det - ifølge den sønderjyske virksomhed Servodan, der står bag vinduet - muligt at efterligne dagslyset, som det ændrer sig i virkeligheden gennem et døgn. Også den variation, der kan være i lyset, når der f.eks. går en sky for solen.
- Det er et spørgsmål om at genskabe den farvetemperatur og intensitet, der er i lyset, og variationen i det, og det er vi de første i verden, der gør, siger chef for Servodans forretningsudvikling, Leif Petersen.
Skovsøen er ikke det eneste billede, der er. Indtil videre er der fem forskellige billeder at vælge i mellem, og det bliver også muligt at lægge dine egne billeder ind, så billedet ligner de omgivelser, hvor du bor.
Du kan også vælge hvilket slags vejr, du vil have. Om det f.eks. skal være solskin, regnvejr eller en god blanding. Med et ikon på skrivebordet på din pc og et USB-stik styrer du vejret i vinduet.
Ifølge Leif Petersen er det også muligt at indstille vinduet til, hvor i verden du er.
- Man kan få, hvad man ønsker, for det lys, vi har her i Danmark, er anderledes end ved Ækvator, siger han.
Direktør i Dansk Center for Lys, Kenneth Munck, har set vinduet.
- Det er en spændende ny tankegang at lave dagslysbaseret belysning. Dagslys kommer normalt ind fra siden, og det giver en anden oplevelse med mere lys på væggene, siger han.
Det kunstige vindue er først og fremmest tænkt til arbejdspladser og sygehuse, hvor der ikke er så meget dagslys.
- Vi mennesker er født til at være udendørs og har brug for dagslys. Vi har lige haft besøg fra en intensiv afdeling på et sygehus, hvor en landmand, der altid var vant til at være ude, havde ligget en måned. Han ændrede fuldstændig karakter, men da det var muligt at køre ham hen, så han kunne få dagslys et par timer om dagen, fik han det klart bedre, fortæller Leif Petersen.
Vinduet kan dog også bruges i huse og lejligheder, hvor der er mangel på lys. Leif Petersen forventer en del salg til private.
Han regner med en pris på omkring 15.000 kr., men forventer, at prisen vil blive lavere i takt med, at LED-teknologien udvikler sig. Med den nuværende pris tror Kenneth Munck, at der vil gå mange år, før vinduet for alvor vil blive almindelige i private hjem.
- Det kunstige vindue vil kunne bruges de steder, hvor der ikke er dagslys, og hvor det ikke er muligt at få dagslys. Eller det kan være et supplement - f.eks. til et kontor med et lille vindue, hvor man gerne vil have noget mere lys, siger Kenneth Munck.
|
Det kunstige vindue - fakta og prisDet kunstige vindue er opbygget af en række hvide og farvede LED-lysdioder, der sidder helt tæt, og lyser vinduet - eller skærmen - op. Et særligt folie giver en 3D-effekt, når det belyses med LED-lys. Det kunstige vindue er som konstruktion ca. 5 cm tyk ved baggrundsbelysning eller 3 cm tyk ved sidebelysning af vinduet. Det kan hænges direkte op på væggen som et billede og bruger ca. 60 W. Det kunstige vindue kan også fås til loftet i form af en plade med himmelmotiv, hvor det ser ud som om, at skyer driver forbi. Vinduet kan købes via elgrossister og elinstallatører, når det snart kommer på markedet. Det kunstige vindue er udviklet af Servodan i samarbejde med Center for Software Innovation, professor ved universitetet i Lyon, Marc Fontoynont og den franske virksomhed Windauga. |
Hold dig opdateret i Danmarks største nyhedsbrev om bolig og have. Vi skriver om alt det, der er vigtigt for dig lige nu - fra små, gode råd til dybdegående artikler og inspiration. Bolius Nyhedsbrev udsendes 2 gange om ugen. Læs mere.














Nyhed | Jesper Klinge vandt ”Oaser i haven” i Bolius Idépris med sin runde bålplads, der også skal bruges juleaften. Bålstedet skulle være svært at lave –...

Inspiration | Taget på et sommerhus i Odsherred ligner vingen på et fly. Læs mere og se billedserie af det energineutrale og utraditionelle sommerhus.
Bolius rådgiver om alt om din bolig- f.eks. kontrol af nybyggede boliger, vurdering af alle typer bygningsskader, stormskader og råd- og svampeangreb
Du kan også forsøge dig med en række af vores gratis ydelser. Find en fakta artikel om dit emne, eller du kan spørge vores eksperter i brevkassen, eller deltage i debatten.
Kommentarer