Minister fik huset renoveret og varmeregningen ned
Tidligere transport- og energiminister Flemming Hansen mener, at alle har en pligt til at mindske deres energiforbrug. Det gjorde han selv, da hans eget hus ved Vejle Fjord skulle renoveres.

Tidligere transport- og energiminister Flemming Hansen sidder med lune fødder i sit køkken og nyder sin frokost mens han kigger ud over Vejle Fjord gennem de enorme panoramaruder. Gulvvarmen og udsigten er blevet til i et samarbejde med arkitekt Jesper Therkildsen, som har renoveret den tidligere ministers bolig - med skyldig hensyntagen til miljøet.

- Jeg vil varmt opfordre alle til at lade deres bolig gå efter i sømmene sammen med en energikonsulent. Der er store penge at spare samtidig med, at man belaster miljøet mindre, siger Flemming Hansen.
Udsigt over Vejle Fjord
Flemming Hansen og hustruen, Birgit Schultz Hansen, vaklede for to år siden imellem at sælge parcelhuset nord for Vejle ved Bredballe - eller gennemgribende renovere de dengang ca. 170 m2.


- Vi havde kig på et andet hus, men da vi fandt ud af, at det skulle renoveres mindst ligeså meget som vores eget hus, valgte vi at blive boende. Vi har trods alt en fantastisk beliggenhed med udsigt over fjorden, siger Flemming Hansen.
30 kvadratmeter ekstra køkken
Det er 32 år siden, at Flemming Hansen og hans hustru købte huset, der er opført i 1965. Siden er huset renoveret tre gange ligesom der er bygget til i to omgange. Gennem fælles bekendte kom Flemming Hansen i kontakt med Jesper Therkildsen, som imponerede den tidligere minister og hans hustru med sin kreativitet.


- Først fik vi nogle tegninger fra et byggefirma, men de var lidt fantasiløse. Jesper derimod var fantastisk, og han præsenterede os for nogle rigtigt spændende løsninger, siger Flemming Hansen.
Han nævner udvidelsen af køkkenet som en af renoveringens største gevinster. 30 m2 er bygget til det tidligere køkken, som nu er slået sammen med bryggerset. Udvidelsen er sket i retning af naboen - så langt som det er muligt - med en særlig placering af vinduerne, så begge familier er ugenert af hinanden.
Det er Birgit Schultz Hansen, der som byggeleder er gået igennem tegningerne med arkitekten - og som har tilført renoveringen flere nye aspekter. På grund af ministerposten var Flemming Hansen kun sjældent til stede under ombygningen.

Ny efterisolering og gulvvarme i hele huset
Det var afgørende for Flemming Hansen og Birgit Schultz Hansen, at renoveringen af huset tog udgangspunkt i, at forandringerne samtidig skulle nedbringe energiforbruget. Alle indermure i det i dag 275 kvadratmeter store hus er efterisoleret, hulmure er blevet isoleret og loftet har fået 400 mm isolering mod tidligere 200.
Samtlige gulve i huset er brudt op, der er gravet ud og isoleret og ilagt varmerør, så hele huset i dag opvarmes uden gammeldags radiatorer. Selvom Flemming Hansen til en start var lidt skeptisk over for gulvvarme.
- Jeg var meget imod det i starten. Jeg har ikke gode erfaringer med gulvvarme, men det er nogle helt andre systemer, man benytter i dag. Det er meget behageligt. Samtidig har vi fået lagt trægulve overalt, hvor der tidligere var tæpper og marmor, forklarer han.


Lavere energiforbrug trods flere lamper
Ved samme lejlighed har parret skiftet det 30 år gamle gasfyr ud med et nyt, ligesom køkkenmaskinerne er de mest energirigtige.
- Selvom vi har fået havelys i dag - og også et par lamper mere her og der - forventer vi en kraftig reduktion af vores energiforbrug, siger Flemming Hansen, som endnu ikke har haft lejlighed til at kontrollere forbruget.
- Men det er i hvert fald ikke blevet større, siger han.
Nye ideer fra konen fik prisen op
Flemming Hansen og Birgit Schultz Hansen regnede med at bruge 1,7 millioner kr. på renoveringen af parcelhuset, som Flemming Hansen i dag - bortset fra hans eget kontor - betegner som "ret high tech". Men det blev meget dyrere.
- El-installatører ender altid med at koste 50 procent mere end budgetteret, siger Flemming Hansen, som er vant til at entreprere med håndværkere i sine 11 jyske skobutikker, Holst Sko.
Alligevel skyder han ikke skylden på hverken arkitekten eller tømrermester Kurt Kirkegaard over at prisen faktisk landede på 2,3 millioner kr. for hele renoveringen.
- Det var snarere min kone, som fik en masse gode ideer undervejs. Bl.a. fik haven også en større tur med ny brolægning og lys, siger den tidligere minister, som efter endt arbejde for folkestyret nu vil hellige sig bestyrelsesarbejde i forskellige virksomheder.

|
Parcelhus med fjordudsigtFlemming Hansen og Birgit Schultz Hansen har boet i huset i Bredballe nord for Vejle gennem 32 år. Tidligere med tre børn - i dag bor de alene. Huset - eller ca. 60 procent af det nuværende hus - er bygget i 1965. Resten er kommet til gennem tre ombygninger og renoveringer. Seneste renovering, som bl.a. gav 30 m2 ekstra køkken/alrum gik i gang i august 2006 og varede indtil december samme år. Huset er i dag på ca. 275 m2. Flemming Hansen og hustru fik bl.a. gulvene brudt op og isoleret og lagt gulvvarme. Samtlige vægge og lofter er efterisoleret og hele sydsiden af huset (mod fjorden) har gulv til loft panoramavinduer. Parret har desuden fået nyt gasfyr og nye energirigtige køkkenmaskiner. Samlet pris inkl. renovering af haven: 2,3 millioner kroner. 600.000 mere end budgetteret, men "min kone fik en masse gode ideer undervejs". Bortset fra lidt svamp i nogle af de gamle gulvbrædder har parret ikke haft nogle ubehagelige overraskelser i forbindelse med ombygningen. |
Kolofon / Send feedback
Personlig rådgivning
Nyhedsbrev
HUS OG HAVE I februar
-
10 gode råd til haven i februar
-
Hvordan undgår du kalk på...
-
10 gode råd om indeklima
-
Husstøvmider
-
Sådan fjernes skimmelsvamp i din...
-
10 gode råd om beskæring af træer...
-
Sådan finder du ud af om der er...
-
Fald på terræn tæt på huset
-
Bortledning af regnvand og...
-
Planlægning af haven
-
Tjek dit badeværelse for...
-
Tjek udluftningen af dit hus


























Kommentarer