Sådan er det at bo i ”Bolig for livet”

Nyhed |  Publiceret: fredag 19. november 2010

Familien Simonsen har boet syv måneder i testhuset ”Bolig for livet”, hvor computer styrer alt fra vinduer til varme. Læs, hvordan det er at bo i huset.

En familie på fire har testet projekthuset.
En familie på fire har testet projekthuset.

Da familien Simonsen flyttede fra deres 1970’er-parcelhus og ind i det spritnye testhus ”Bolig for livet” i sommeren 2008, flyttede de ind i en helt ny verden.Men både mor og far på 41 år og de to børn på 7 og 9 vænnede sig ret hurtigt til de moderne og lyse rammer.

- Når teknikken fungerer, har det været en overvejende positiv oplevelse. Vi har opdaget, at det er blevet tilgængeligt for mennesker at leve i ét med miljøet uden at skulle ændre på hverdagen, siger faderen i testfamilien, Sverre Simonsen.

Dagslys et stort plus i ”Bolig for livet”

Han fremhæver også det store indfald af dagslys i huset, som en af de allerstørste kvaliteter.

- Det er rart at have så meget lys – især i vinterperioden. Man får hele panoramaet udenfor og lysets foranderlighed hen over årstiderne med. Det føles som om, man er tættere på naturen, siger han.

Vinduer ville ikke åbne

Han kan ikke helt sammenligne de syv måneder, som familien hidtil har tilbragt i huset, med en normal hverdag. Der er simpelthen sket for mange unormale ting som besøg af medier, projektgruppen og teknikere, som skulle justere på den computer, der styrer alle de automatiske installationer. Og så har der været en del tekniske begyndervanskeligheder.

- Der har konstant været vinduer, der ikke vil åbne, eller varme, der forsvinder. Men sådan vil det naturligvis være, når alting er så nyt, siger familiefaderen.

Læs mere om husets indretning i BOLIUS: "Bolig for livet" giver overskud af energi.

Varmt udenfor – dejligt indenfor

Han nævner det behagelige indeklima som endnu en af de store forskelle fra det gamle hus.

- I sommer var der 30 grader udenfor, men husets system gjorde, at vi havde en behagelig temperatur indenfor alligevel. Der er altid frisk luft og en god temperatur – uden at du selv behøver at røre en finger.

Solceller virker

I forhold til æstetik og arkitektur mener beboerne, at konceptet med dagslys i alle rum og udgang til det fri i de fleste rum har gjort huset stringent og klart i udtrykket. På det praktiske plan kunne familien dog godt ønske sig et større bryggers, mere opbevaringsplads og et ekstra værelse eller to, da familien for nylig er blevet udvidet med et tredje barn.

- Men vores samlede vurdering er overvejende positiv. Vi har lært, at man godt kan stole på de vedvarende energikilder. Solceller holder. Teknologien er der og har nået en modenhed, så man godt kan satse på den som familie. Det er ikke et spørgsmål om at lave om på hverdagen. Det er ændringer af rammerne, som betyder, at vi helt uden at tænke over det gør en aktiv indsats, siger testfamilien.

Familie flytter fra ”Bolig for livet”

Til sommer, når testperioden er forbi, skal det energirigtige hus i Lystrup sælges. Det store spørgsmål er, om testfamilien så har lyst til at købe huset.

- Ikke umiddelbart. Hvis det havde været større, ville det måske være aktuelt, og hvis vi skulle bygge et nyt hus, ville vi helt sikkert kopiere de bedste elementer herfra. Men vi har besluttet at vi flytter tilbage til vores gamle hus – og får etableret nogle flere ovenlysvinduer, siger testfamilien.

Fakta om huset ”Bolig for livet”

”Bolig for livet” blev færdigbygget i marts 2009 og ligger ved Lystrup nord for Århus. Huset er i 1 ½ plan og indeholder i stueetagen entre, bryggers, teknikrum, køkkenalrum og opholdsstue. På første sal er der repos, 3 værelser og et badeværelse. Huset er bygget til at producere mere energi, end det forbruger – det gøres eksempelvis ved:

  • Solceller, solvarme og varmepumpe, der producerer el, varmt vand og opvarmning af boligen.
  • 50 % af opvarmningen dækkes af den passive solvarme fra de energioptimerede vinduer.
  • Ventilation både i form af naturlig og mekanisk opnås ved ud- og indvendig solafskærmning.
  • Styring af husets ventilation, varme og el-forbrug.

Huset er beklædt med skifer på både facade og tag. Alle rum har lys fra mindst to sider. Vinduernes placering og størrelse er afstemt efter solens gang på himlen – både i løbet af døgnet og året.

Energiforbruget i "Bolig for livet"

  • ”Bolig for Livet” er VELFACs egen vision for fremtidens bæredygtige boliger. Huset er det første af i alt 8 demonstrationshuse, der opføres efter visionen om, at huset skal give mere energi end det tager.
  • Det første testår viste at husets energiforbrug var ca. dobbelt så højt som de teoretiske beregninger.
  • Familien kunne ikke holde temperaturen på de foreskrevne 20 grader, men valgte en rumtemperatur på 22 – 23 grader, det betød et væsentlig højere energiforbrug.
  • Familiens adfærd satte til tider den automatiske styring ud af drift, hvilket har betydet, at husets omfattende styringssystem har været en væsentlig højere energisluger end beregnet.
  • Forbrug til belysning, hårde hvidevarer, IT og TV følger de teoretiske beregninger.
  • Målingerne viste, at huset har et godt indeklima. Eksempelvis er CO2-indholdet meget lavt i husets indeluft.

Kolofon / Send feedback

Af 
journalist Mette Noppenau
fotograf Jesper Ray

Kommentarer

Hvor er det fantastisk. Tænk, hvis det kunne overføres til mit 70-er hus. Det er ret så energikrævende, selvom vi prøver at være miljøbevidste. Hvis Velfac kom forbi her, skulle de være så velkommen. Mange hilsner Ruth Trier
Ruth Trier | 19 Nov 2010



Få gratis hjælp af en Bolius ekspert

Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, så kan du gratis spørge en af Bolius eksperter.

Klik og stil dit spørgsmål nu

Få professionel rådgivning

Bolius yder professionel uvildig rådgivning til bl.a. ombygning, køb og salg af bolig, vedligeholdelse og arkitekttegninger.

Klik og få mere at vide
Log ind i Husets kalender for at tilføje artiklen

Log ind

og tryk derefter på +ikonet igen for at tilføje artiklen til Husets kalender





Opret en profil på Husets kalender

Annonce

Nyhedsbrevfh-newsletter

Annonce

Inspirerende billedserier

  • Bolius Boligejernes Videncenter A/S
  • Lautrupvang 2
  • 2750 Ballerup

Se her hvordan du kontakter os

Få GRATIS bogen
"Førstehjælp til dit hus"

 

- så er du klar hvis uheldet er ude

 

Tilmeld dig Bolius Nyhedsbrev her:

Du modtager en velkomstmail med et link så du GRATIS kan downloade
”Førstehjælp til dit hus” som PDF.

Herefter modtager du to gange om ugen Bolius Nyhedsbrev med relevante artikler og billedserier om alt indenfor hus og have.

Luk og vis ikke igen