Valg: Vil I give tilskud til energirenoveringer?

Nyhed |  Publiceret: fredag 9. september 2011

Mange danskere overvejer at efterisolere deres hus, skifte til energiruder eller installere solceller eller jordvarme. Men kan de få tilskud til det? Bolius har spurgt de politiske partier – læs deres svar her.

Morten Østergaard, Radikale Venstre.|Frank Aaen, Enhedslisten.|Nanna Westerby, SF.|Thomas Jensen, Socialdemokraterne.|Villum Christensen, Liberal Alliance.|Tage Leegaard, De Konservative.|Louise Schack Elholm, Venstre.|Anita Knakkergaard, Dansk Folkeparti.
Morten Østergaard, Radikale Venstre.
Frank Aaen, Enhedslisten.
Nanna Westerby, SF.
Thomas Jensen, Socialdemokraterne.
Villum Christensen, Liberal Alliance.
Tage Leegaard, De Konservative.
Louise Schack Elholm, Venstre.
Anita Knakkergaard, Dansk Folkeparti.

Vil I give tilskud til energirenoveringer til private?

- hvis ja - til hvad og hvor meget?

Radikale Venstre: Ja

Morten Østergaard, politisk ordfører og næstformand i Folketingsgruppen:

- Vi vil give et skattefradrag til boligejere, som gennemfører energieffektive forbedringer af boligen. Det skaber samfundsøkonomiske gevinster på længere sigt.

Enhedslisten: Ja

Frank Aaen, boligordfører:

- Vi foreslår rentefrie lån, der tilbagebetales i takt med besparelsen på energiregningen.

SF: Ja (inddirekte)

Nanna Westerby, boligordfører:

- Vi vil sætte skub i energirenoveringer, for de kan både betale sig for klimaet skyld, samfundsøkonomisk og for den enkelte boligejer.

- Vi vil ikke give et statstilskud, men foreslår, at der indføres ESCO-ordninger for private energirenoveringer. Ved ESCO-ordningen betales udgiften ved renoveringen tilbage gennem besparelserne på energiregningen.

Socialdemokraterne: Måske

Thomas Jensen, boligordfører:

- Vi har støttet BoligJobordningen, der giver mulighed for skattefradrag for bl.a. energirenoveringer – når ordningen skal evalueres, vil det være oplagt at kigge på, om energielementet i ordningen skal styrkes.

- Vi lægger også i vores fremrykning af offentlige investeringer op til mere energirenovering i det offentlige, og vi vil lave klimafradrag for virksomheder, der investerer i energibesparelser.

Liberal Alliance: Nej

Villum Christensen, boligordfører:

- Liberal Alliance var en del af aftalen om en vækstpulje til renovering, som bl.a. havde det formål at give ejere og lejere tilskud til håndværkerlønninger og energibesparende materialer, og vi har ingen aktuelle planer om at foreslå ændringer på området, da vi ikke tror på, at kortsigtede lappeløsninger skaber langsigtet vækst i samfundet. Men dermed ikke sagt, at vi ikke også fremover vil medvirke til at gøre det attraktivt at energirenovere.

De Konservative: Ja

Tage Leegaard, boligordfører:

- Vi har været med til at fremsætte forslag om udvidelse af BoligJobordningen til også at gælde fritidsboliger og en forhøjelse af fradragsloftet fra 15.000 til 20.000 kr. - det giver god mulighed for nye energirenoveringer.

Venstre: Ja

Louise Schack Elholm, boligordfører:

- Vi mener, at BoligJobordningen skal udvides til også at gælde arbejde i sommerhuse, kolonihavehuse og fritidshuse. Vi vil også hæve beløbet midlertidigt i resten af 2011 og 2012 – fra 15.000 til 20.000 kr. Det tilskud kan boligejerne vælge at bruge til energirenoveringer.

Dansk Folkeparti: Ja

Anita Knakkergaard, boligordfører:

- Den boligjobordning vi har i øjeblikket med et tilskud på 15.000 kr. per voksen i hustanden årligt, vil vi gerne hæve til 30.000 kr. per voksen om året.

- Hvad folk bruger pengene til i boligen, må de selv om – så de penge kan jo bruges til energirenovere.

Kolofon / Send feedback

Af journalist Lene Ejg Jarbøl

Kommentarer

ved udskiftning af oliefyr til fjernvarme findes der skrotpræmie for fyret ?
lis mygind | 03 Jan 2012
Jeg hilser det hjerteligt velkommen, at Socialdemokraterne i deres fremrykning af offentlige investeringer lægger op til mere energi-renovering. Ikke alene i kommuner og regioner og hos staten, men også i den private sektor i kraft af et klima-fradrag for virksomheder, der investerer i at spare på energien.
Erfaringer fra flere kommuner og f.eks. Region Midtjylland er meget positive. Det sparer energi, skåner miljøet og sikrer opgaver til mange mindre og mellemstore firmaer inden for håndværket og deres dygtige folk, som mangler noget at rive i. Det skal vi have gjort meget mere ved under en ny regering!
kaj christensen | 10 Sep 2011



Få gratis hjælp af en Bolius ekspert

Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, så kan du gratis spørge en af Bolius eksperter.

Klik og stil dit spørgsmål nu

Få professionel rådgivning

Bolius yder professionel uvildig rådgivning til bl.a. ombygning, køb og salg af bolig, vedligeholdelse og arkitekttegninger.

Klik og få mere at vide
Log ind i Husets kalender for at tilføje artiklen

Log ind

og tryk derefter på +ikonet igen for at tilføje artiklen til Husets kalender





Opret en profil på Husets kalender

Annonce

Nyhedsbrevfh-newsletter

Annonce

Inspirerende billedserier

  • Bolius Boligejernes Videncenter A/S
  • Lautrupvang 2
  • 2750 Ballerup

Se her hvordan du kontakter os

Få GRATIS bogen
"Førstehjælp til dit hus"

 

- så er du klar hvis uheldet er ude

 

Tilmeld dig Bolius Nyhedsbrev her:

Du modtager en velkomstmail med et link så du GRATIS kan downloade
”Førstehjælp til dit hus” som PDF.

Herefter modtager du to gange om ugen Bolius Nyhedsbrev med relevante artikler og billedserier om alt indenfor hus og have.

Luk og vis ikke igen