Bliv ikke snydt - tag din husforsikring med i seng

Nyhed |  Publiceret: mandag 30. januar 2012

Mange aner ikke, at husforsikringen dækker fx råd i vinduer og følgeskader. Læs, hvad mange glemmer at få erstatning for, så du ikke snyder dig selv.

Sæt dig ind i, hvad din husforsikring dækker - det er ofte indsatsen værd.
Sæt dig ind i, hvad din husforsikring dækker - det er ofte indsatsen værd.

Når håndvasken går i stykker, fordi du taber barberskraberen ned på den, eller dine vinduer rådner, er mange boligejere ikke klar over, at deres husforsikring dækker.

- Rigtig mange mennesker snyder sig selv, konstaterer Marianne Zabell, bygningskonstruktør og Bolius rådgiver med mange års erfaring fra forsikringsverdenen.

Derfor er det en rigtig god idé at tage din forsikringspolice med i seng og læse den grundigt igennem.

Husforsikring råd i vinduer og døre

Klassikeren over dem alle er uvidenhed om dækning af råd i vinduer eller døre.

- Her tænker mange, at ”det er jo også et gammelt vindue eller en gammel dør, som alligevel skulle udskiftes”, og så betaler de selv. Men hvis man har foretaget en almindelig vedligeholdelse af sine døre og vinduer, har langt de fleste faktisk ret til at få dækket udgiften.

Husforsikring eller villaforsikring?

Forsikringsselskaberne er ikke enige om et fælles navn til forsikringen af huset.

Den kan både hedde husforsikring, villaforsikring, parcelhusforsikring, eller husejerforsikring.

- Der er som regel en selvrisiko, men hvis det fx drejer sig om 4 vinduer på én gang, har man altså stadig kun én selvrisiko, forklarer Marianne Zabell.

LÆS OGSÅ: Skimmelsvamp og husforsikringen

Få dækker følgeskader ved utæt tag

Mange overser også, at husforsikringen dækker følgeskader.

- Rigtig mange læser i deres police, at husforsikringen ikke dækker et utæt tag, men de overser, at deres forsikring som regel vil dække følgeskader som fx råd i konstruktionen på loftet, eller at hele stueloftet skal males og behandles af flere omgange, siger hun.

Få erstatning for vådt gulv

Det samme gælder, hvis et synligt radiatorrør bliver utæt. Her er reparationen af radiatoren kun dækket, hvis der er tale om en ’udstrømning’, altså hvis vandet fosser ud. Hvis vandet står og siver, er radiatorrøret ikke dækket.

- Men i begge tilfælde er følgeskaderne af vandet dækket. Og det kan blive en dyr skade, hvis fx parketgulvet er bulet op, eller gulvtæpperne er blevet misfarvet.

- Selve radiatorrøret koster jo ikke alverden at udskifte. Det kan en smed måske ordne for 1.500 kr. Men hvis man skal have et helt nyt gulv, er vi oppe i en anden størrelsesorden. Og så er det jo fjollet ikke at benytte sig af sin forsikring, siger Marianne Zabell.

Husforsikring dækker mange udgifter ved vand i kælder

I de senere år har mange boligejere haft problemer med vand i kælderen. Og mange har haft god hjælp af deres forsikringer. Men mange har også snydt sig selv.

- Jeg kommer ofte ud til familier, som fortæller, hvordan de i flere weekender har haft alle vennerne til at hjælpe med til at tømme kælderen. Men en husforsikring dækker alt. Tømning for vand, rengøring, opsætning af affugter. Og hvis man selv bruger arbejdstimer i den forbindelse er eget arbejde også dækket, forklarer Marianne Zabell.

Husforsikringen dækker også udgift til el i forbindelse med en affugter.

LÆS OGSÅ: Sådan er du forsikret, når huset rammes af skybrud

Lad forsikringen betale for pludselige skader

Alle såkaldte ’pludselige skader’ er en anden overset genganger. Og det er nærmest uanset, hvor klodset, du har båret dig ad.

- Hvis man står på en stige, som pludselig braser ind igennem stuevinduet, eller hvis man taber barberhøvlen ned i vasken, der går i stykker eller får et hak, er det ikke kun ærgerligt. Her er også tale om en pludselig skade, som husforsikringen dækker. Det glemmer mange, siger Marianne Zabell.

Hvad dækker din husforsikring?

En husforsikring dækker boligen, samt mur- og nagelfaste ting som fx en håndvask. Den dækker ikke indbo. Ofte, men ikke altid, dækker den også brand.

Der er forskel på, hvad de forskellige husforsikringer dækker, og det kan godt betale sig at overveje, hvilke tillægsforsikringer du har brug for. En husforsikring har typisk kun op til et par tusinde kroner i selvrisiko.

LÆS OGSÅ: Valg af husforsikring

Hvis du får en skade på sit hus, skal du først undersøge, om husforsikringen dækker skaden, ikke mindst fordi selvrisikoen her er meget mindre end ved andre forsikringer.

Kommentarer

Kan man få dækket egen rengøring i forbindelse med skimmelsvamp og ved oprydning efter håndværkere og isåfald, hvad er taksten ?
Per Posborg | 11 Feb 2012
Som ansat i forsikringverdenen og for god ordens skyld gør jeg opmærksom på, at artiklen er fuld af fejl og burde være gennemgået af Forsikring & Pension inden den kommer ud
U Norgaard | 31 Jan 2012
Godt nok kan man få dækket nogen af de nævnte skader, men man skal til gengæld passe på at man ikke kommer til at anmelde for mange små skader. Har lige fået forhøjet alle mine forsikringer med mellem 30 og 50 % med en begrundelse, at jeg har haft "væsentlig flere skader end gennemsnittet". På mit spørgsmål hvad man anser som "gennemsnittet" fik jeg at vide, at man regner med ca. 1 skade hvert 3. år, ikke per forsikring, men på alle ens forsikringer!
Klaus Frische | 31 Jan 2012
den er god den der med at få råd i vinduer dækket af forsikringen,jeg har lige fået et firefags vindue udskiftet pga.råd.det hele kostede 13.122,55kr egen betalingen var pga.vinduet alder (20 år) på 9.466,90kr selv risikoen på 2.096,00kr.så alkas andel lød på 1.545,65kr. så den med at få råd dækket af forsikringen,skal nok tages med et gran salt
anders hørby | 31 Jan 2012
Mange tak for informationerne. I afsnittet om: Husforsikring råd i vinduer og døre, skriver Marianne Zabell:

"Der er som regel en selvrisiko, men hvis det fx drejer sig om 4 vinduer på én gang, har man altså stadig kun én selvrisiko, forklarer Marianne Zabell".

Vi har netop fået nye priser og betingelser fra vores husforsikring, og heri ændrer de betingelserne således, at: "selvrisiko på svamp, insekt og rådskader er 2.600 kr pr. vindue og dør", så det kan jo teoretisk blive en meget høj selvrisiko hvis det drejer sig om flere af slagsen.
Vagn Lindhardt | 31 Jan 2012
For et par år siden havde vi vand i kælderen efter dage med kraftigt regnvejr.
Det piblede ud af væggen, men der var ikke tale om direkte hul i muren.
Vi ringede til forsikringen, der lovede alt dét du nævner omkring vand i kælderen.

Senere samme aften blev vi så ringet op og fik at vide, at de alligevel ikke dækkede, fordi der ikke var tale om "pludselig indtrængen", og fordi vi boede for tæt på Karup Å (der stod noget ikke nævnt i forsikringspapirerne omkring det kunne blive et problem)
Slusen | 31 Jan 2012
ja.men husk at de som regel kun dækker reparation af ramme , hvis der ikke er "grund" til at skifte hele vinduet.
jens houmann | 31 Jan 2012



Få gratis hjælp af en Bolius ekspert

Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, så kan du gratis spørge en af Bolius eksperter.

Klik og stil dit spørgsmål nu

Få professionel rådgivning

Bolius yder professionel uvildig rådgivning til bl.a. ombygning, køb og salg af bolig, vedligeholdelse og arkitekttegninger.

Klik og få mere at vide
Log ind i Husets kalender for at tilføje artiklen

Log ind

og tryk derefter på +ikonet igen for at tilføje artiklen til Husets kalender





Opret en profil på Husets kalender

Annonce

Nyhedsbrevfh-newsletter

Annonce

Inspirerende billedserier

  • Bolius Boligejernes Videncenter A/S
  • Lautrupvang 2
  • 2750 Ballerup

Se her hvordan du kontakter os

Få GRATIS bogen
"Førstehjælp til dit hus"

 

- så er du klar hvis uheldet er ude

 

Tilmeld dig Bolius Nyhedsbrev her:

Du modtager en velkomstmail med et link så du GRATIS kan downloade
”Førstehjælp til dit hus” som PDF.

Herefter modtager du to gange om ugen Bolius Nyhedsbrev med relevante artikler og billedserier om alt indenfor hus og have.

Luk og vis ikke igen