Forsikringen stiger, hvis du bor tæt på stationen
Bor du tæt på en togstation, skal du måske betale mere i forsikringspræmie på indboforsikringen fremover. Flere forsikringsselskaber har indført nyt system, som kan beregne risikoen mere præcist. Forbrugerrådet er skeptisk.
Forsikringsselskabet Topdanmark har besluttet at indføre et nyt system, når de skal beregne præmien på en indboforsikring. I stedet for som før at se på, hvilket postnummer en kunde bor i, deler Topdanmark nu Danmark op i små felter på 100 gange 100 meter. Det kaldes mikrotarifering. På den måde kan forsikringsselskabet vurdere kundernes risiko mere detaljeret end før. Et lignende system er allerede indført af forsikringsselskaberne Codan og Alka.
- Forsikring har altid handlet om, at finde den rette pris i forhold til kundens risiko. Og nu har vi fået et værktøj, der gør det muligt at vurdere risikoen mere præcist. Hvis du bor tæt på en politistation, så har du en lavere risiko for indbrud, end hvis du bor tæt på en S-togsstation, og det bør afspejle sig i prisen på forsikringspræmien, mener informationschef Anders Lehmann fra Topdanmark.
Usolidarisk princip
I Forbrugerrådet er de skeptiske. Jurist Anne Dehn Jeppesen mener, at et sådan præmiesystem bryder med grundtanken ved forsikring, nemlig at man løfter i flok. Det er Anders Lehmann helt uenig i.
- Nu skal kunderne blot være solidariske med dem, der har den samme risiko som dem selv. Hvorfor skal dem fra Vesterbro være solidariske med dem, der bor på Nordkysten. Dem på Vesterbro har ingen interesse i at betale for, at dem på Nordkysten får stjålet deres B&O anlæg eller lader cyklen stå ulåst i carporten, mener Anders Lehmann.
Ifølge Anders Lehmann har Topdanmark blandt andet indført det nye system for at gøre det billigere for københavnerne at forsikre sig. Københavnere har nemlig hidtil betalt for meget for deres indboforsikring, mener han.
Uheldige konsekvenser
Trygs direktør Stig Ellkier-Pedersen fortæller, at Tryg ikke har planer om at indføre mikrotarifering. Han mener, at det kan være en uheldig vej at følge.
- Hvis man går meget langt ud af den vej og spørger om personlige ting, så kan det ende med, at det bliver svært for bestemte grupper af tegne en forsikring. Når forsikringsselskaberne prøver at finde den lavest mulige pris til dem med lav risiko, så har det jo den konsekvens, at det bliver dyrt for dem med en høj risiko at tegne en forsikring, siger Stig Ellkier-Pedersen.
Anne Dehn Jeppesen er enig.
- Sidder du på den grønne gren, har du ikke så meget at frygte, men for nogen kan det blive svært at komme ind i varmen og tegne en forsikring, mener hun.
Går for tæt på kunderne
Forbrugerrådet mener også, at forsikringsselskaberne kan risikere at gå for tæt på kunderne med deres nye præmiesystem.
- Vi synes, at det er fint, at forsikringsselskaberne skræddersyr deres produkter til kunderne, men vi synes, at det her går for tæt på. Forsikringsselskaberne skal holde sig fra at spørge om personfølsomme oplysninger, som f.eks. om kunderne er velstillede eller fattige, siger Anne Dehn Jeppesen.
Ifølge Stig Ellkier-Pedersen viser erfaringer fra udlandet, at det netop kan blive konsekvensen af at indføre mikrotarifering ved beregning af præmien.
- I udlandet går man meget tæt på kunderne for at belyse deres adfærd. Adfærden har nemlig stor betydning for risikoen. I Tryg har vi valgt at gå en anden vej. Vi stiller også spørgsmål for at kunne beregne kundernes risiko, men vi synes, at man skal stille så få spørgsmål som muligt, siger Stig Ellkier-Pedersen.
Ikke til at gennemskue
Forbrugerrådet mener også, at systemet med mikrotarifering er uigennemskueligt for forbrugeren.
- Som forbruger er det en fordel, at du kan shoppe rundt mellem selskaberne. Det her system er så finmasket og detaljeret, at det er undergravende for forbrugerens mulighed for at gennemskue sin forsikring. I forvejen er det jo sindsygt kompliceret at sammenligne forsikringsselskaberme, mener Anne Dehn Jeppesen.
Anders Lehmann mener ikke, at det er rigtigt. Han pointerer, at kunderne blot kan gå ind på hjemmesiden www.forsikringsluppen.dk og sammenligne forsikringsselskabernes priser.
Kolofon / Send feedback
Få gratis hjælp af en Bolius ekspert
Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, så kan du gratis spørge en af Bolius eksperter.
Klik og stil dit spørgsmål nuFå professionel rådgivning
Bolius yder professionel uvildig rådgivning til bl.a. ombygning, køb og salg af bolig, vedligeholdelse og arkitekttegninger.
Klik og få mere at vide




















Kommentarer