Spar penge, når du skifter toilettet ud

Nyhed |  Publiceret: onsdag 25. oktober 2006

Der kan være gode penge at spare, hvis du undersøger markedet lidt, når toilettet eller køkkenvasken skal udskiftes. Og fordi du selv må udføre arbejdet, er der ingen problemer i at springe den lokale vvs'er over.

Hvis du skal i gang med mindre vvs-projekter, som du godt selv må udføre, kan der være gode penge at spare, ved at undersøge markedet lidt. Det er nemt, hvis du tager internettet til hjælp.

- Hvis du er "håndværkerminded" er det oplagt, selv at købe og udskifte de her ting. Du må godt, loven lægger faktisk op til det, og der er stor prismæssig konkurrence på området, siger fagredaktør og rådgiver Lasse Lyck fra Bolius Boligejernes Videncenter.

Du må selv skifte toilet og køkkenvask

Det er en bekendtgørelse fra 2003, som har givet gør det selv-folk lov til at udføre enkelte vvs-opgaver. Ifølge bekendtgørelsen må du udskifte vandhanen, vasken eller toilettet. Eneste krav er, at der er en ventil på røret, som gør det muligt at lukke for vandet. Derudover må du også installere opvaskemaskine, vaskemaskine og tørretumler.

Spar avancen

Derfor er det oplagt også at købe det nye toilet eller køkkenvask selv og spare den avance på typisk 30-40 procent, som en håndværker ellers normalt skal have, for at levere en vare, siger Lasse Lyck. Byggemarkederne og internettet er gode og oplagte steder at søge.

- Der er meget konkurrence på området, så hvis du er heldig, at der kører et særligt kampagnetilbud, kan du skære op til 1.000 kroner af prisen på kendte kvalitets- og mærkevarer, siger han.

Prisforskel på 900 kroner

Et pristjek hos tre udbydere af vvs-artikler på internettet viser, at der rask væk er knap 900 kroners forskel på nøjagtig det samme toilet, mens der kun var 100 kroners forskel på en vandhane til køkkenet. Internetbutikkerne har dog ingen fysiske lokaler, hvor du kan se toilettet eller køkkenhåndvasken, så du er nødt til at vide, hvad du skal have, når du søger.

Pristjek på toilet, mærke: Ifö Cera Universal Toilet m-s-lås (27. oktober 2006)


www.billigvvs.dk  

2.067 kroner

www.lavprisbad.dk  

2.495 kroner

www.vvs-butikken.dk

3.375 kroner




Pristjek på et køkkenbatteri i krom, mærke: Oras La Cucina Alessi (27. oktober 2006)


www.vvs-butikken.dk

1.875 kroner

www.lavpriskoekken.dk

1.965 kroner

www.billigvvs.dk

1.975 kroner



Dårlig ide ved større projekter

Men selv om du selv kan købe billige toiletter og vandhaner på eksempelvis nettet, er det kun en god ide, så længe det drejer sig om mindre projekter, som netop en udskiftning af toilettet eller køkkenvasken, tilføjer Lasse Lyck. Hvis du ikke selv kan eller må gøre arbejdet, men skal have håndværkere til det, skal du være mere varsom med selv at købe materialerne, mener han.

- Hvis leveringen er forsinket, eller du har regnet forkert og der for eksempel ikke er fliser nok, kan du risikere at skulle betale håndværkerne for ventetiden, siger Lasse Lyck.

Læs også nyhedsartiklen: Køb byggematerialerne gennem din håndværker og  BOLIUS Fakta: Køb af byggematerialer

Læs mere om, hvilket vvs-arbejde du selv må udføre i køkken og bad i "bekendtgørelse om undtagelser fra krav om autorisation som VVS-installatør til udførelse af simple arbejder med vand- og sanitetsinstallationer" .

Kolofon / Send feedback

Af Lisette Lykke Andersen

Kommentarer

Ingen kommentarer



Få gratis hjælp af en Bolius ekspert

Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, så kan du gratis spørge en af Bolius eksperter.

Klik og stil dit spørgsmål nu

Få professionel rådgivning

Bolius yder professionel uvildig rådgivning til bl.a. ombygning, køb og salg af bolig, vedligeholdelse og arkitekttegninger.

Klik og få mere at vide
Log ind i Husets kalender for at tilføje artiklen

Log ind

og tryk derefter på +ikonet igen for at tilføje artiklen til Husets kalender





Opret en profil på Husets kalender

Annonce

Nyhedsbrevfh-newsletter

Annonce

Inspirerende billedserier

  • Bolius Boligejernes Videncenter A/S
  • Lautrupvang 2
  • 2750 Ballerup

Se her hvordan du kontakter os

Få GRATIS bogen
"Førstehjælp til dit hus"

 

- så er du klar hvis uheldet er ude

 

Tilmeld dig Bolius Nyhedsbrev her:

Du modtager en velkomstmail med et link så du GRATIS kan downloade
”Førstehjælp til dit hus” som PDF.

Herefter modtager du to gange om ugen Bolius Nyhedsbrev med relevante artikler og billedserier om alt indenfor hus og have.

Luk og vis ikke igen