De er Danmarks bedste naboer
Se, hvem der vandt konkurrencen om det bedste naboskab i Bolius Idépris.

- Nabostrid findes ikke på Glamsbjerg Allé i Vinding - i stedet hjælper naboerne hinanden på alle mulige måder og er helt klar, når en af beboerne har fødselsdag.
Naboer, der flager, når andre på vejen har fødselsdag eller andet at fejre. Naboer, der hjælper med at passe børn. Naboer, der hjalp hinanden med at sætte et 200 meter langt støjhegn op.
Det er blot nogle af de ting, der sker på Glamsbjerg Allé i Vinding ved Vejle. Og det gode naboskab på vejen, der har fået gamle naboer til at flytte tilbage igen, er så unikt, at læserne har kåret det som det bedste i Bolius Idépris. Dermed er der 30.000 kr. på vej til Merete Schlüter, der har beskrevet og sendt forslaget ind.
Læs mere om det gode naboskab på Glambjerg Allé senere.
Hegn med skydelåge nr. 2
Louise Bro og Christina Fabricius fra Viby ved Århus står bag ideen, der blev kåret som den næstbedste og vandt 20.000 kr. Deres idé, der ikke er gennemført i virkeligheden, er at lave et hegn med en skydelåge, så man nemt kan komme i kontakt med naboen og fx dele græsplænen.
Naboer lavede fælles sandkasse i skel
Hanne Sørensen fra Terndrup har også et usædvanlig godt naboskab.
- Da vores tidligere naboer og vi selv havde mindre børn, lavede vi en fælles sandkasse i skellet, så børnene kunne lege i den store sandkasse fra begge grunde, ligeledes hjalp vi hinanden med at lave legetårn m.m. til fælles brug.
- Da naboerne flyttede, og der kom nye til, var behovet ikke længere en legeplads, så i stedet blev der lavet "et hul i hækken", så børn og forældre nemt kunne komme ind til hinanden, fortæller hun bl.a..
Ideen med den fælles legeplads og hullet i hækken blev kåret som den tredjebedste idé i Bolius Idépris og vinder 10.000 kr.
Vind store præmier med idé til sommerhus
Se og læs mere om de 3 vindere i galleriet på bolius.dk/idepris.
På bolius.dk/idepris kan du læse om den nye konkurrence i juni, hvor kategorien er ”Sommerhus” – her kan du og alle andre interesserede deltage og vinde store pengepræmier. Sidste frist for at være med i konkurrencen er 11. juni 2011.
Mange gode naboskaber
- Ideerne til Bolius Idépris viser, at der ikke skal meget til at få det gode naboskab til at fungere. Det er positivt, at der findes en masse gode naboskaber, som er beskrevet meget oprigtigt. Vi hører normalt mest om skandalerne, siger en af dommerne i Bolius Idépris, arkitekt maa Thomas Hjort.
Folk bliver boende, hvis naboerne er gode
Et godt naboskab kan være utrolig vigtigt for, om folk holder af deres hus, oplever Thomas Hjort og hans kolleger i Bolius, når de er ude at rådgive boligejerne.
- Folk fortæller ofte, at årsagen til, at de hellere vil bygge til og om i stedet for at flytte er et godt, social naboskab. Jeg har lige været ude hos en familie med et hus fra 1987, som de vil rive og erstatte med et nyt, frem for at sælge og købe et nyt et andet sted. Så skal man være glad for sit nærmiljø, siger Thomas Hjort.
Få gratis hjælp af en Bolius ekspert
Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, så kan du gratis spørge en af Bolius eksperter.
Klik og stil dit spørgsmål nuFå professionel rådgivning
Bolius yder professionel uvildig rådgivning til bl.a. ombygning, køb og salg af bolig, vedligeholdelse og arkitekttegninger.
Klik og få mere at vide




















Kommentarer