Peter tjente 5.000 kroner på faskine
Peter Rasmussen fik tilskud fra kommunen og tjente derfor penge på at få faskine, der leder regnvand ned i jorden i stedet for kloakken. Læs om hans oplevelser med at lave en faskine.
Det var på alle måder en våd aften, da Peter Rasmussen og hans højgravide kæreste Jessie en augustaften sidste år vendte hjem til murermestervillaen i Brønshøj. Peter Rasmusen havde benyttet sig af, at Jessie var selvskrevet til rollen som chauffør, og han havde derfor taget godt for sig af de våde varer til kammeratens 40-års fødselsdag.

- Peter ved faskinen, hvor regnvand bliver ledt fra taget ned i undergrunden.
Foto: Torben Klint
Men da parret klokken 2 om natten trillede ind i indkørslen, blev Peter Rasmussen pludselig helt klar i hovedet. Og da han 4 timer senere var færdig med at skovle vand ud af kælderen, var der ikke meget feststemning tilbage i ham.
- Der stod cirka 20 cm vand i hele kælderen, og alt var ødelagt. Så den nat glemmer jeg ikke sådan lige, fortæller Peter Rasmussen.
Det fik ham til at finde den lille folder fra Københavns Energi frem, der ellers i nogle måneder havde gemt sig i papirbunkerne.
Økonomisk hjælp til at etablere faskine
Her kunne han læse, at Københavns Kommune for at opfordre boligejerne til at hjælpe med at klimatilpasse kloaksystemerne har vedtaget, at de boligejere, der vælger at etablere en faskine, kan få refunderet deres tilslutningsgebyr fra forsyningsselskabet. Det betyder, at Peter Rasmussen og andre københavnere får et tilskud på knap 23.000 kr.
- Det har helt klart spillet en rolle for os, at der var en økonomisk gulerod ved at etablere faskinen. Ellers tror jeg ikke, vi havde gjort det, siger Peter Rasmussen.
Faskine gav 5.000 kr. i hånden
Peter Rasmussen gik i gang med projektet sidste efterår, men arbejdet gik i stå hen over vinteren på grund af snemasserne. Det er derfor først nu, at faskinen er endeligt oppe at køre.
Han havde egentlig regnet med at bruge 10.000 kr. på faskinen, men samlet løb den op i 17.000–18.000 kr. på at etablere faskinen.
- Det er betydeligt mere, end jeg havde regnet med, men det har trods alt stadigvæk været en god forretning, der samlet set giver et overskud på cirka 5.000 kr., siger Peter Rasmussen.
Minigraver måtte hjælpe med at grave
De ekstra udgifter skyldes primært nogle uforudsete forhindringer undervejs, både i forhold til rørafledning og jordtype. Peter Rasmussen anbefaler derfor, at man undersøger forholdene grundigt, inden man går i gang.
- Det var været langt mere krævende, end jeg havde forventet. Så hvis man ikke er en handyman, der nyder at gøre det selv, vil jeg klart anbefale, at man får et tilbud fra en professionel, siger han.
Peter Rasmussen blev bl.a. overrasket over, at selve gravearbejdet var så omfattende, at han efter at have gravet 80 cm ned i jorden, blev nødt til at leje en minigraver for at komme igennem lerlaget.
Faskine hjælper miljøet
Selvom økonomien var afgørende for, at Peter Rasmussen overhovedet gik i gang med at etablere en faskine, tæller faskinens øvrige fordele mindst lige så meget i dag.
- Jeg kan godt lide tanken om, at vi hjælper til med ikke at overbelaste kloaknettet, og at vi dermed bidrager til, at man ikke skal bruge en masse ressourcer på at rense noget vand, der allerede er rent, siger Peter Rasmussen.
Faskine ikke nok til skybrud
Selv om faskinen fungerede fint i haven under skybruddet i juli, blev familien Rasmussens kælder alligevel oversvømmet af vand fra kloakken, som ikke kunne tilbageholde de store mængder vand, der kom fra andre steder.
- Så faskinen betød ikke det store oversvømmelsesmæssigt for os, siger Peter Rasmussen, der nu overvejer at få et tilbageløbsstop, der forhåbentlig kan forhindre en oversvømmelse en anden gang.
LÆS OGSÅ: Bolius Fakta: Tilbageløbsstop
Hvad er en faskine?
En faskine er en slags kasse eller et hulrum i jorden fyldt med sten el.lign., som regnvandet fra taget på en bygning ledes hen til.
Faskinen fungerer som et midlertidigt depot for vandet, lidt ligesom en meget mindre udgave af et regnvandsbassin. Fra faskinen synker regnvandet stille og roligt ned i undergrunden uden om afløb og kloaksystem.
Kilde: BOLIUS Fakta: Faskiner
Kolofon / Send feedback
Få gratis hjælp af en Bolius ekspert
Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, så kan du gratis spørge en af Bolius eksperter.
Klik og stil dit spørgsmål nuFå professionel rådgivning
Bolius yder professionel uvildig rådgivning til bl.a. ombygning, køb og salg af bolig, vedligeholdelse og arkitekttegninger.
Klik og få mere at vide




















Kommentarer
Jeg læser med "glæde" at der er bemærkninger om at der blev gravet igennem lerlaget. Gennemgravning af lerlaget er af meget stor betydning for at regnvandet kan blive ledt "væk". Det er en oplysning der ikke bliver givet til gør det selv folket i byggemarkederne.
Jeg bor i et hus med kælder, og det er bygget på lerjord. For en del år siden foretog jeg en renovering af en del af kældergulvet og kunne observere at det grus som afløbsrørene fra gulvafløbet var lagt i virkede som et drænlæg. Jeg øsede vand væk fra gruset men der blev ved med at komme vand til, især når det regnede. Med denne konstatering er jeg yderst skeptik over for "krav" om at husejere skal installere faskiner. Virkningen er jo meget afhægig af jordbundsforhold. Det vil være fordelagtigt om man vidste hvor dybt der skal graves for at komme igennem et evt. lerlag.
Kunne Bolius informere mere om dette emne?