- Aktuelle temaer
- Ukrudt
- BoligJobordning
- Maling
- Græs
Fix selv hullet i vejen med kold asfalt
Hvis du bor på privat fællesvej, er du ansvarlig for at få huller i vejen repareret. Lav nemt hullerne selv med kold asfalt. Se, hvordan du gør trin for trin.

- Du kan godt selv lappe et hul i vejen med en gang asfalt.
Bor du på privat fællesvej, er det en god idé at få repareret huller i vejen. Venter du for lang tid, kan vejret gøre hullerne værre. Og du kan selv gøre det – nemt og billigt.
Bolius’ redaktionschef Kristine Virén og hendes mand reparerede selv hullet i deres vej for bare 300 kr.
Reparér vejen - eller risikér regning
Er din del af den private fællesvej ikke i ordentlig stand, risikerer du, at kommunen pålægger dig at få den repareret. Og gør du ikke det, vil kommunen reparere den på din regning.
Kommer en forbipasserende til skade på din del af den private fællesvej på grund af fx huller eller ujævnheder, kan du risikere at skulle betale erstatning.
LÆS OGSÅ: Hvad er en privat fællesvej?
Huller og revner skal repareres senest i efteråret, så der ikke kommer vand ned i hullerne, som skaber frostsprængninger. Er skaderne mere omfattende end et par enkelte huller, bør du dog få vejen repareret af et professionelt firma.
Sådan reparerer du hullet i din vej
11 billeder Åben hele serien BILLEDSERIE
Hvem ordner hullet i den kommunale vej?
Bor du på en kommunal vej, er det kommunen, der har ansvar for at reparere vejen.
LÆS OGSÅ: Hvem ordner vinterhullet på din vej?
Indsend selv en træls ting
Er der en træls ting, der irriterer dig i dagligdagen? Så skriv til tips@bolius.dk og fortæl om, hvad der irriterer dig. De trælse ting vi tager op, vil blive offentliggjort.
Kommentarer
Skriv til Bolius’ brevkasse
Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, kan du gratis spørge en af eksperterne i brevkassen Spørg Eksperten.
Klik og stil dit spørgsmål nuFå hjælp af en fagekspert
Har du brug for mere hjælp indenfor dette felt? Så få besøg af en fagekspert fra Bolius. Vores ansvarlige på området er
- Bjørn Bo Klahn
- Fagekspert
Proffer sprøjter gerne først hullet med flydende asfalt, før de fylder hullet op. Det har den negative konsekvens, at der under asfalten, er en membran som holder på nedtrængende vand, og derfor giver vandet mulighed for at skyde asfalten af ved frostvejr. Der bør derfor laves et drænhul på det dybeste sted, så vand kan sive væk, før frosten sætter ind. - Dette undlades dog af proffer, da der så ikke er nær så mange huller til næste år. - Det er det som jeg kalder prof-sjusk.

















