Undgå problemer med håndværkeren med ny aftale

Nyhed |  Publiceret: torsdag 8. oktober 2009

Brug AB-forbrugeraftalen, når du laver aftale med håndværker om arbejde i dit hjem. Aftalen sikrer bl.a., at håndværkeren ikke må hæve prisen voldsomt. Læs om den nye aftale her.

Med en ny aftale kan du sikre dig bedre mod fejl, når du skal have en håndværker til at sætte nye vinduer i eller lave dit badeværelse om.

Økonomi- og Erhvervsministeriet, Dansk Byggeri, Tekniq og Forbrugerrådet står bag AB-forbrugeraftalen, som den hedder. Forbrugeraftalen, der kan bruges fra 1. januar 2010, kan benyttes ved alle aftaler på over 3.000 kr. mellem en forbruger og en håndværk

Håndværkere kan ikke bare hæve prisen

AB-forbrugeraftalen, der en forbruger-pendant til den mere professionelle AB92-aftale, fastlægger bl.a. betingelser for betaling, sikkerhed og mangler. F.eks. fastslår aftalen, at håndværkeren højst må hæve prisen med 15 procent undervejs, i forhold til det prisoverslag, han har givet – tror han, at prisen vil stige mere, skal han straks kontakte dig, så du kan tage stilling til, hvad du vil gøre.

Du kan også kræve, at håndværkeren udfører evt. mangler i arbejdet hurtigt – sker det ikke, kan du ifølge aftalen få en anden håndværker til at ordne fejlene eller få et afslag i prisen.

Minister: Forbrugeraftale giver tryghed

- Det er et godt forbruger-initiativ for dem, der fremover skal aftale arbejde med håndværkere med klare retningslinier før, under og efter byggeriet. Jeg tænker f.eks. på de vilkår, vi nu har på plads, for hvad der skal ske, hvis der er mangler ved byggearbejdet. Klare retningslinier øger trygheden for alle parter, siger økonomi- og erhvervsminister Lene Espersen (K).

AB-forbrugeraftalen skal være del af skriftlig aftale

I den skfriftlige aftale med håndværkeren, skal der stå, at aftalen er baseret på AB-forbrugeraftalen.
Hvis du vil bruge den nye standardaftale, skal du aftale med håndværkeren, at hans arbejde hos dig skal være baseret på standardaftalen. Konkret skal det stå i den skriftlige aftale, du laver med håndværkeren, da det er umuligt at bevise, hvis I blot har aftalt det mundtligt.

Henrik Fausing, afdelingschef i Dansk Byggeri, mener også, at forbrugerne er blevet bedre stillet med den nye aftale.

- Forbrugerne får præciseret en række rettigheder, og det gør det nemmere, hvis der opstår en tvist. Om det vil være nemmere at få erstatning i en given sag afhænger af, hvilken problemstilling der er, siger han.

Både Dansk Byggeri og Tekniq vil anbefale sine medlemmer at bruge aftalen, når de skal lave arbejde for en forbruger.

Forbrugerrådet: Brug forbrugeraftalen

Forbrugerrådet er også tilfreds med AB-forbrugeraftalen.

- Det er virkelig vigtigt, at forbrugeraftalen bliver brugt, for vi ser, at nogle forbrugere virkelig får håret i postkassen, hvis de ikke har en god skriftlig aftale. De har et ekstremt dårligt grundlag for at komme efter håndværkerne bagefter.

- For helt almindelige forbrugere, der ikke hver dag får lavet nyt badeværelse eller andet, kan der være behov for at købe sig til ekstra hjælp hos eksperter, siger afdelingschef i Forbrugerrådet, Mette Boye.

Afvis håndværkere, der siger nej til forbrugeraftale

Forbrugerrådet havde dog hellere set en egentlig forbrugerbeskyttelseslovgivning på området. Det skyldes erfaringerne med en forbrugeraftale til indgåelse af aftaler om håndværksarbejde fra 2006. Kun få kender den, og endnu færre har brugt den.

- Vi har hørt, at mange håndværkere ikke ville skrive under på den. Hvis håndværkerne ikke vil bruge AB-forbrugeraftalen, bør forbrugerne sige nej til dem. Forbrugerne må meget gerne maile til os, hvis håndværkerne ikke vil bruge aftalen, får så kan vi gå videre med det til branchen, opfordrer Mette Boye.

AB-Forbrugeraftalen kan f.eks. bruges, når du skal have nyt tag.
Fakta om AB-forbrugeraftalen
  • Standardaftalen er beregnet på aftaler om byggearbejder mellem forbrugere og håndværkere over 3.000 kr. inkl. moms.
  • Standardaftalen giver forbrugeren en god beskyttelse før, under og efter en byggesag er afsluttet. Den indeholder bl.a. bestemmelser om prisoverslag, og hvordan man skal reagere, hvis der er mangler ved arbejdet, eller håndværkeren bliver forsinket i forhold til aftalen.
  • Hvis der opstår tvister mellem parterne, som standardaftalen ikke kan løse, kan forbrugeren indgive en klage til enten Byggeriets Ankenævn eller til Håndværkets Ankenævn.
  • For at indhente erfaringer med, hvordan standardaftalen fungerer i praksis, iværksættes der en evaluering i januar 2012. Evalueringen vil bl.a. undersøge udbredelsen af standardaftalen, og om der bliver aftalt væsentlige ændringer til standardaftalen.

Kilde: Forbrugerrådet

Håndværkeren skal ifølge AB-forbrugeraftalen vejlede dig før og under arbejdet.
Hvilken forbrugerbeskyttelse giver AB-forbrugeraftalen?
  • Hvis der ikke er aftalt en tidsplan mellem parterne, sikrer standardaftalen, at håndværkeren ikke trækker en byggesag i langdrag, fordi håndværkeren skal begynde og afslutte arbejdet inden rimelig tid. Er håndværkeren forsinket, kan forbrugeren kræve dagbod, hvis det er aftalt, eller erstatning for det tab, han evt. har lidt.
  • Hvis håndværkeren, inden arbejdet går i gang, kræver, at forbrugeren stiller sikkerhed for, at han kan betale for arbejdet, er der bestemmelser i standardaftalen, der handler om, hvornår og hvor meget denne sikkerhed skal bestå i.
  • Standardaftalen stiller krav om, at håndværkeren både før og under arbejdets udførelse vejleder forbrugeren.
  • Standardaftalen præciserer, at hovedreglen er, at forbrugeren først skal betale, når byggearbejdet er udført. Det kan dog også aftales, at betaling skal ske løbende i takt med håndværkerens udførelse af arbejdet.
  • Hvis der opstår uenighed om prisen for det arbejde, der er leveret, kan forbrugeren holde hele eller noget af betalingen tilbage, indtil der er kommet en afklaring. Han skal dog altid betale for den del, der er enighed om.
  • Hvis håndværkeren har givet forbrugeren et prisoverslag på renovering af f.eks. et badeværelse, må prisen ikke uden videre overstige overslaget med mere end 15 procent. Håndværkeren skal straks kontakte forbrugeren, hvis han kan forudse en større overskridelse, så forbrugeren kan tage stilling til det. Standardaftalen sikrer derfor, at håndværkeren ikke kan give forbrugeren en forventning om en urealistisk lav pris for arbejdet.
  • Hvis der viser sig at være mangler ved det arbejde, som håndværkeren har udført, kan forbrugeren kræve manglerne udbedret af håndværkeren. Hvis han ikke gør det rimelig hurtigt, kan forbrugeren få en anden til at lave det på håndværkerens regning eller kræve et afslag i prisen.

Kilde: Forbrugerrådet

 

 

 

Kolofon / Send feedback

Af journalist Kim Gregersen

Kommentarer

Ingen kommentarer
Der er lukket for yderligere kommentarer i denne nyhed

Få gratis hjælp af en Bolius ekspert

Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, så kan du gratis spørge en af Bolius eksperter.

Klik og stil dit spørgsmål nu

Få professionel rådgivning

Bolius yder professionel uvildig rådgivning til bl.a. ombygning, køb og salg af bolig, vedligeholdelse og arkitekttegninger.

Klik og få mere at vide
Log ind i Husets kalender for at tilføje artiklen

Log ind

og tryk derefter på +ikonet igen for at tilføje artiklen til Husets kalender





Opret en profil på Husets kalender

Annonce

Nyhedsbrevfh-newsletter

Annonce

Inspirerende billedserier

  • Bolius Boligejernes Videncenter A/S
  • Lautrupvang 2
  • 2750 Ballerup

Se her hvordan du kontakter os

Få GRATIS bogen
"Førstehjælp til dit hus"

 

- så er du klar hvis uheldet er ude

 

Tilmeld dig Bolius Nyhedsbrev her:

Du modtager en velkomstmail med et link så du GRATIS kan downloade
”Førstehjælp til dit hus” som PDF.

Herefter modtager du to gange om ugen Bolius Nyhedsbrev med relevante artikler og billedserier om alt indenfor hus og have.

Luk og vis ikke igen