Funkisvilla i Bellevue - arkitektur i verdensklasse
Ny funkisvilla ligger midt mellem 2 berømte bygninger tegnet af Arne Jacobsen. Og den er snart så berømt som dem. Læs om og se billedserie af det enestående funkishus.
20 billeder Åben hele serien BILLEDSERIE
Hvad gør man, når man bliver bedt om at bygge et nyt hus lige midt imellem to verdensberømte bygninger, som er skabt af en mindst lige så verdensberømt arkitekt?
Løber skrigende bort og ønsker Arne Jacobsen og hans arkitekturskønheder som Bellavista og Bellevuekrogen hen, hvor peberet gror? Eller tager udfordringen op og skaber sin helt egen form for nyfortolkede funkisvilla?
Funkisvilla så berømt som Arne Jacobsens villaer
Arkitekt Lars Gitz kastede sig ud i den sidste – og sværeste – løsning og har formgivet et dobbelthus, som er på vej til at blive lige så berømt som Jacobsens kridhvide funkisbyggerier fra 1930’erne-1950’erne.

- Rummene fremstår lyse og lette pga. de store vinduespartier.

- Villaen er indrettet med designklassikere.
LÆS OGSÅ: Funkishuset
Fint eksempel på skandinavisk funktionalisme
Arkitekten har formet bygningen i en opdateret, hvid funkisstil, som falder smukt ind i Arne Jacobsens naboarkitektur og de betagende omgivelser.
- Området ved Bellevue fremstår i dag som et af de absolut fineste eksempler på funktionalismen i Skandinavien. Jeg ville tegne en bygning, der arkitektonisk og materialemæssigt passer ind i området, og som respekterer områdets unikke arkitektur og historiske værdi, fortæller Lars Gitz.
LÆS OGSÅ: Billedreportage: Funkisvillaer før og nu
Den nye bebyggelse har klare referencer tilbage til funktionalismen og den skandinaviske modernisme.
- Men ligesom de omkringliggende bebyggelser var nyskabende ved deres opførelse, er denne bebyggelse tegnet i en slags opdateret funktionalisme, forklarer Lars Gitz.
Funkishus en skulpturel helhed
Den arkitekttegnede bygnings forskellige funktioner udgør selvstændige rum, der er bearbejdet og derefter sat sammen i en overordnet komposition, som udgør en samlet, skulpturel helhed.
Arkitekturen tager udgangspunkt i forløbet hen til dobbelthuset, hvor man bevæger sig gennem menneskeligt definerede arkitektoniske rum og ender ude i Øresunds naturligt definerede landskab og horisontalplan.
Tempelagtig arkitektur
Husets beboere giver Lars Gitz stor ros for de arkitektoniske løsninger.
- Han kan noget med lys og rum, som jeg er helt betaget af. Der er noget lidt tempelagtigt over hans arkitektur. Han har nogle storslåede og meget rene linjer, der har det med at omfavne én på en blid og ikke påtrængende måde, siger husets kvindelige beboer.
For hende er det vigtigt at have et hjem, hvor sjæl og sanser kan leve deres eget liv.
- Det synes jeg, Lars Gitz’ arkitektur er som skabt til, siger hun.
Detaljer med kant
Indretningen i det strømlinede funkishus er holdt i en stil, der er et miks af funk og fordybelse med plads til både retro, humor og østerlandsk mystik.
De stringente, arkitektoniske rammer lægger op til en indretning, der gerne må have lidt vovede stilkontraster.
- Noget af interiøret er super funky, for Lars Gitz kan nemlig også være ret sprælsk, siger funkishusets ejer.
Fakta om Bellevue-huset
- Dobbeltvilla på 260 m2 Plads til 2 familier – men kan også bebos af én familie.
- Tegnet af arkitekt Lars Gitz. Opført i 2007. Grunden er 965 m2.
- Med til boligen hører 2 parkeringspladser.
- Udsigt over Bellevue Strand og Øresund.
Kolofon / Send feedback
Henvisninger
Få gratis hjælp af en Bolius ekspert
Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, så kan du gratis spørge en af Bolius eksperter.
Klik og stil dit spørgsmål nuFå professionel rådgivning
Bolius yder professionel uvildig rådgivning til bl.a. ombygning, køb og salg af bolig, vedligeholdelse og arkitekttegninger.
Klik og få mere at vide




















Kommentarer