I fremtiden skal vi bo tæt og småt

Nyhed |  Publiceret: tirsdag 14. december 2010

Der er brug for flere små, bæredygtige boliger. Konkurrence har kåret de bedste film om, hvordan vi skal bo tæt.

Danskerne er det folkefærd i verden, som har det største boligareal per indbygger - men hvis fremtidens boliger skal være bæredygtige, må vi indstille os på at bo tættere og mindre.

- At bo tæt og mindre frem for stort og spredt i enfamiliehuse sparer tid, penge, energi, CO2 og forurening, fordi vi skal bruge mindre tid bag rattet, mindre varme og el, mener Akademisk Arkitektforening.

Hvordan skal vi bo tæt – på film

Derfor har Statens Kunstfonds Arkitekturudvalg udskrevet idékonkurrencen ”Vis os, hvordan vi skal bo tæt – på film!”, og nu er vinderne blevet fundet. I alt blev 72 film blev indsendt til konkurrencen, og 12 film er blevet udvalgt som vindere. Du kan se de 12 vinderfilm her.

- Ambitionen med konkurrencen er at sætte skub i den samfundspolitiske debat om, hvordan fremtidens bæredygtige boliger og byer skal indrettes, skriver Akademisk arkitektforening i en pressemeddelelse.

Kommentarer

Ingen kommentarer



Få gratis hjælp af en Bolius ekspert

Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, så kan du gratis spørge en af Bolius eksperter.

Klik og stil dit spørgsmål nu

Få professionel rådgivning

Bolius yder professionel uvildig rådgivning til bl.a. ombygning, køb og salg af bolig, vedligeholdelse og arkitekttegninger.

Klik og få mere at vide
Log ind i Husets kalender for at tilføje artiklen

Log ind

og tryk derefter på +ikonet igen for at tilføje artiklen til Husets kalender





Opret en profil på Husets kalender

Annonce

Nyhedsbrevfh-newsletter

Annonce

Inspirerende billedserier

  • Bolius Boligejernes Videncenter A/S
  • Lautrupvang 2
  • 2750 Ballerup

Se her hvordan du kontakter os

Få GRATIS bogen
"Førstehjælp til dit hus"

 

- så er du klar hvis uheldet er ude

 

Tilmeld dig Bolius Nyhedsbrev her:

Du modtager en velkomstmail med et link så du GRATIS kan downloade
”Førstehjælp til dit hus” som PDF.

Herefter modtager du to gange om ugen Bolius Nyhedsbrev med relevante artikler og billedserier om alt indenfor hus og have.

Luk og vis ikke igen