Få oldfruens vidunderblanding til ren brusekabine
Hvorfor bruge penge på dyre rengøringsmidler, når du nemt og billigt kan lave oldfruens vidunderblanding, der fjerner kalk og snavs lige så effektivt? Se opskriften her.

- Med eddike og opvaskemiddel kan du selv blande et effektivt rengøringsmiddel.
Kalk, sæberester og snavs i brusekabinen kan være umuligt at slippe af med uden et skrapt rengørings- og afkalkningsmiddel – eller kan det?
Prøv oldfruens vidunderblanding, som hun i årevis har brugt med succes i de fornemme badeværelser på Marienborg og Gråsten Slot.
LÆS OGSÅ: Oldfruens fif til en ren køkkenvask
Oldfruens vidunderblanding til ren brusekabine
Denne blanding er effektiv, mild og billig.
1. Lav en vidunderblanding af:
- 2 dele opvaskemiddel
- 1 del eddike
- Brug evt. 2-3 dråber salmiakspiritus i stedet for opvaskemiddel, hvis brusekabinen har glasflader.
2. Smør blandingen på alle overflader, glas og blandingsbatterier med en grydesvamp eller opvaskebørste. Lad blandingen sidde i 30 minutter.
3. Skyl blandingen af med rent vand fra bruseren, og tør efter med en tør klud.
LÆS OGSÅ: Køb af bruse- og dampkabine
Oldfruens rengøringsfilosofi
Tidligere oldfrue Grethe Henriksen har i 19 år sørget for, at Marienborg og siden hen Gråsten Slot har været skinnende rene til glæde for en lang række kongelige og toppolitikere som Dronning Ingrid, Dronning Margrethe, Hillary Clinton, Poul Schlüter og Poul Nyrup.
Grethes filosofi er: - Hvorfor bruge masser af penge på dyre, opreklamerede rengøringsmidler, når du kan bruge de gammeldags fif og samtidig tage hensyn til miljøet.

- Oldfrue Grethe Henriksen
Foto: Jesper Elgaard
Få gratis hjælp af en Bolius ekspert
Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, så kan du gratis spørge en af Bolius eksperter.
Klik og stil dit spørgsmål nuFå professionel rådgivning
Bolius yder professionel uvildig rådgivning til bl.a. ombygning, køb og salg af bolig, vedligeholdelse og arkitekttegninger.
Klik og få mere at vide




















Kommentarer
Eddike fjerner mange fuger, så selv om man mætter disse med vand inden rengøring, vil gentagen brug af midlet alligevel angribe fugen.
Det er meningsløst at blande eddike med lidt ammoniak - der dannes ammoniumacetat, som er uden virkning; men det lugter 'rent' , når man tager proppen af ammoniakflasken!
Du kan finde alle oldfruens råd på bolius.dk - Gå ind under fanebladet "X-tra" og klik på "Tips og råd" og scroll så lidt ned af siden. Her er en liste over alle oldfruens råd.
Du kan også blot søge på "Oldfruen" i søgefeltet øverst til højre på siden.
God fornøjelse :-)
Mvh Rikke Berg Fieschi, Bolius