Gode råd, når du får rengøringshjælp

Nyhed |  Publiceret: fredag 19. februar 2010

Lav en aftale med din rengøringshjælp inden rengøringen starter. Få styr på, hvad der skal gøres rent, og hvad der sker ved sygdom.

Hvis du skal have rengøringshjælp, er det en god idé at få skrevet ned, hvad rengøringshjælpen skal lave.
Hvis du skal have rengøringshjælp i dit hus eller din lejlighed, er det vigtigste at få aftalt præcist, hvad du skal have gjort rent, og hvad der sker, hvis din normale rengøringshjælp er syg.

Birgit Trasbo fra rengøringsfirmaet Trasbo i Skibby opfordrer først og fremmest potentielle rengøringskunder til at bede om et møde med rengøringsfirmaet. På den måde kan du afgøre, om du har tillid til, at firmaet kommer i ens hjem.

Du kan også stille de mest presserende spørgsmål samt få opmålt dit hjem og afgjort, hvor mange timer det vil koste at få boligen gjort ren.

- Langt de fleste oplever, at de ikke har råd til at få gjort rent hver uge. Så lander de på to timer hver 14. dag, og bliver en helt fin løsning, som de fleste bliver glade for, fortæller Birgitte Trasbo.

Aftal, hvad der skal gøres rent, og hvad der kan vente

Gode råd om rengøringshjælp

  • Book et orienteringsmøde, så du sikrer, at kemien til rengøringsfirmaet er ok.
  • Er rengøringen vigtigst, skal du rydde op, inden rengøringen kommer.
  • Lav en aftaleseddel, der forventningsafstemmer jeres ønsker og krav.
  • Prioriter opgaverne – der er ikke tid til hovedrengøring hver gang.
  • Gem ting af affektionsværdi væk og undgå skuffelser ved skade.

Forventningsafstemning er også afgørende at få på plads, inden samarbejdet går i gang.

- Det er svært at gøre hovedrengøring i et hus på to timer. Derfor bør man aftale og nedskrive i den endelige kontrakt, hvad der præcist skal gøres. Man bør også afklare, hvilke opgaver, der er vigtigst i tilfælde af ikke alt kan nås, foreslår Birgitte Trasbo.

Lav en aftaleseddel over rengøring

Direktør i rengøringsfirmaet Service-huset i København, Steen Theill, anbefaler også en god aftale.

- Vi vil altid anbefale kunden at få lavet en aftaleseddel over, hvad man i store træk ønsker lavet, siger Steen Theill.

Hvad sker der, hvis din rengøringshjælp er syg?

I aftalen eller kontrakten bør der også stå, hvad der sker, hvis den normale rengøringshjælp er syg.

- Kunden kan sikre sig, at der er nedskrevne regler for, hvordan firmaet forholder sig til faste rengøringsassistenter på adressen. Samtidig kan man spørge, om firmaet arbejder med kvalitetskontrol, der netop sikrer, at arbejdet ikke bliver ringere, fordi den faste medarbejder er væk en dag, anbefaler Birgitte Trasbo.

Få sikkerhed mod smadrede ting i momsregistreret firma

Hvis du vil sikre dig mod ikke selv at skulle betale, hvis noget går i stykker eller forsvinder, er det altafgørende, at virksomheden er forsikret og registreret hos Skat.

- Det koster mere at vælge en momsregistreret virksomhed, men det giver også en garanti for, at man som kunde ikke skal være bekymret, hvis noget skulle gå i stykker. Her vil et professionelt firma have en forsikring, der dækker. Og de vil ofte også selv spørge, hvad i boligen, der betyder ekstra meget for kunden. På den måde kan vi tage det fornødne hensyn. Så bliver der ikke spurgt til dette, bør man som kunde selv sige, hvad der skal passes særligt på, forklarer Birgitte Trasbo.

Kolofon / Send feedback

Af Pernille Marott

Kommentarer

Ingen kommentarer
Der er lukket for yderligere kommentarer i denne nyhed

Få gratis hjælp af en Bolius ekspert

Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, så kan du gratis spørge en af Bolius eksperter.

Klik og stil dit spørgsmål nu

Få professionel rådgivning

Bolius yder professionel uvildig rådgivning til bl.a. ombygning, køb og salg af bolig, vedligeholdelse og arkitekttegninger.

Klik og få mere at vide
Log ind i Husets kalender for at tilføje artiklen

Log ind

og tryk derefter på +ikonet igen for at tilføje artiklen til Husets kalender





Opret en profil på Husets kalender

Annonce

Nyhedsbrevfh-newsletter

Annonce

Inspirerende billedserier

  • Bolius Boligejernes Videncenter A/S
  • Lautrupvang 2
  • 2750 Ballerup

Se her hvordan du kontakter os

Få GRATIS bogen
"Førstehjælp til dit hus"

 

- så er du klar hvis uheldet er ude

 

Tilmeld dig Bolius Nyhedsbrev her:

Du modtager en velkomstmail med et link så du GRATIS kan downloade
”Førstehjælp til dit hus” som PDF.

Herefter modtager du to gange om ugen Bolius Nyhedsbrev med relevante artikler og billedserier om alt indenfor hus og have.

Luk og vis ikke igen