Vores hus har skimmelsvamp

Nyhed |  Publiceret: søndag 2. november 2008

Familie har skimmelsvamp i deres nye hus. Eksperter mener, at hele undertaget skal skiftes, men det er nyt firma ikke meget for.

Det skulle have været ren lykke, da Trine Thomsen og Martin Alm i 2001 købte et nyt lækkert dobbelthus i Slangerup i Nordsjælland. Men selv om parret og deres to børn, Markus på seks og Noah på fire år, er glade for huset, faldt kærligheden til det, da de i 2005 opdagede store plamager af mug på undertaget, og vand der sivede ind.

- Dér, hvor vi fik vand ind, er undertaget mørnet. Vi oplever også, at der er tiltagende felter med mørke pletter af skimmelsvamp på undertaget. Vi har selvfølgelig haft bygherren ude, men de siger, at skimmelsvampen er tør og dermed uddød og ikke kan skade, siger Martin Alm til Bolius' boligmagasin Bedre Hjem.

Familie sover tæt på skimmelsvamp

Familien er ikke glad for skimmelsvampen, der også er i flere andre huse i kvarteret.

Familien i Slangerup er nervøse for den skimmelsvamp, der sidder i undertaget. Foto: Stefan Kai Nielsen/Ekko
- Vi ved, at skimmelsvamp ikke er ufarligt, så vi er da bekymrede for, om det har nogen betydning for vores indeklima og helbred, for vi sover alle fire på første sal lige under taget, fortæller Martin Alm til Bedre Hjem.

Hele undertaget bør skiftes

Teknologisk Institut har undersøgt taget og er ikke i tvivl om, at hele undertaget skal skiftes. Men firmaet, der opførte huset, er lukket, og selv om et nyt firma er åbnet på samme adresse og med dele af den gamle ledelse, er det ikke enkelt at få det nye firma til at betale for et nyt undertag.

Læs hele historien i Bedre Hjem, der har et tema om skimmelsvamp.

Bliv medlem til halv pris og spar penge

For 295 kr. kan du blive medlem af Klub BOLIUS i et år. Det er halv pris.

Som medlem får du:

 

Kommentarer

Ingen kommentarer



Få gratis hjælp af en Bolius ekspert

Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, så kan du gratis spørge en af Bolius eksperter.

Klik og stil dit spørgsmål nu

Få professionel rådgivning

Bolius yder professionel uvildig rådgivning til bl.a. ombygning, køb og salg af bolig, vedligeholdelse og arkitekttegninger.

Klik og få mere at vide
Log ind i Husets kalender for at tilføje artiklen

Log ind

og tryk derefter på +ikonet igen for at tilføje artiklen til Husets kalender





Opret en profil på Husets kalender

Annonce

Nyhedsbrevfh-newsletter

Annonce

Inspirerende billedserier

  • Bolius Boligejernes Videncenter A/S
  • Lautrupvang 2
  • 2750 Ballerup

Se her hvordan du kontakter os

Få GRATIS bogen
"Førstehjælp til dit hus"

 

- så er du klar hvis uheldet er ude

 

Tilmeld dig Bolius Nyhedsbrev her:

Du modtager en velkomstmail med et link så du GRATIS kan downloade
”Førstehjælp til dit hus” som PDF.

Herefter modtager du to gange om ugen Bolius Nyhedsbrev med relevante artikler og billedserier om alt indenfor hus og have.

Luk og vis ikke igen