Udvendig efterisolering tæller ikke længere med i bebyggelsesprocenten

Nyhed |  Publiceret: mandag 11. februar 2008

Boligejerne får bedre muligheder for at efterisolere ydervæggene - uden at det går ud over det eksisterende boligareal. Du må nu efterisolere udvendigt, selvom du har udnyttet den maksimale bebyggelsesprocent.

 

Ifølge det nye bygningsreglement, BR08, som trådte i kraft 1. februar 2008, kan husejerne nu efterisolere husets ydervægge udvendig, uden at der ændres på det eksisterende boligareal.

Op til 25 cm efterisolering er ikke en udvidelse af boligareal

- Det er i det nye bygningsreglement blevet præciseret, at udvendig efterisolering i op til 25 cm tykkelse på den eksisterende ydervæg ikke betragtes som en udvidelse af etagearealet i henhold til byggeloven, forklarer teknisk konsulent Mikael Mortensen, Dansk Byggeri.

Må efterisolere udover bebyggelsesprocenten

Det er en fordel i forhold til bebyggelsesprocenten, forklarer civilingeniør Zahid Saleem fra Erhvervs- og Byggestyrelsen.

- Selvom du har bygget fuldt ud på din grund, må du alligevel efterisolere dit hus udvendigt med op til 25 cm, fortæller han.

Fordel for huse på små grunde

Professor Svend Svendsen fra Institut for Byggeri og Anlæg ved DTU mener, at det kan have betydning for en hel del huse på små grunde, hvor bebyggelsesprocenten er udnyttet fuldt ud.

- Nu er der ingen begrænsninger i forhold til bebyggelsesprocenten, hvis man vil efterisolere sit hus udvendigt, siger han.

Udvendig efterisolering er bedst

Svend Svendsen pointerer, at den bedste måde at efterisolere ydervægge i eksisterende huse er udvendig isolering.

- Ofte fristes man til at lave indvendig efterisolering, men det giver typisk problemer med fugtforhold. Det er svært at lave en tæt dampspærre i en eksisterende bygning, forklarer han.

Afstand til skel skal overholdes

Selvom det nu er lovligt at øge etagearealet med den udvendige isoleringstykkelse, til trods for at grunden allerede er udnyttet optimalt, skal afstandskrav til bl.a. skel stadig overholdes.

Skal stadig betale skat af udvidelse

Ændringen kommer heller ikke til at betyde noget i forhold til ejendomsværdiskatten. De ekstra centimeter efterisolering skal stadig meldes til BBR-registeret, så de bliver en del af bruttoarealet, understreger Zahid Saleem. Det betyder, at ejendomsværdiskatten bliver fastsat efter det nu større boligareal.

 

Kolofon / Send feedback

Af Dea Lindegaard

Kommentarer

Ingen kommentarer



Få gratis hjælp af en Bolius ekspert

Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, så kan du gratis spørge en af Bolius eksperter.

Klik og stil dit spørgsmål nu

Få professionel rådgivning

Bolius yder professionel uvildig rådgivning til bl.a. ombygning, køb og salg af bolig, vedligeholdelse og arkitekttegninger.

Klik og få mere at vide
Log ind i Husets kalender for at tilføje artiklen

Log ind

og tryk derefter på +ikonet igen for at tilføje artiklen til Husets kalender





Opret en profil på Husets kalender

Annonce

Nyhedsbrevfh-newsletter

Annonce

Inspirerende billedserier

  • Bolius Boligejernes Videncenter A/S
  • Lautrupvang 2
  • 2750 Ballerup

Se her hvordan du kontakter os

Få GRATIS bogen
"Førstehjælp til dit hus"

 

- så er du klar hvis uheldet er ude

 

Tilmeld dig Bolius Nyhedsbrev her:

Du modtager en velkomstmail med et link så du GRATIS kan downloade
”Førstehjælp til dit hus” som PDF.

Herefter modtager du to gange om ugen Bolius Nyhedsbrev med relevante artikler og billedserier om alt indenfor hus og have.

Luk og vis ikke igen