Energimærkning giver udfordring for andels- og ejerlejligheder
De nye regler for energimærkning kan udvikle sig til en stor udfordring for sælgere af andelsboliger og ejerlejligheder, forudser Dansk Ejendomsmæglerforening (DE).
Man kan nemlig ikke længere sætte sin bolig til salg via en ejendomsmægler uden en energimærkning, og hvor husejere selv kan få lavet en, så skal andelsboligejere og lejlighedsejere have andels- eller ejerforeningen på banen.
- Det vil selvfølgelig blive et endnu større problem for sælgerne nu, hvor boligen slet ikke må annonceres til salg uden angivelse af energimærkningskarakter. Som ejendomsmæglere er vi jo ganske enkelt nødt til at sige nej til at annoncere med boligen, såfremt det lovkrav ikke kan overholdes, siger DE’s formand Steen Winther-Petersen.
Undersøg om forening har energimærke
Så overvejer man at sælge sin bolig, så gælder det om hurtigst muligt at undersøge, om foreningen har fået udarbejdet en energimærkning.
- Vi håber selvfølgelig, at det hele kommer til at forløbe smertefrit. Men jeg er bange for, at det bliver nødvendigt at indskærpe over for bestyrelserne i andelsbolig- og ejerforeningerne, at det er deres ansvar at sørge for energimærkningen, siger DE’s formand.
3 gode råd til sælgere fra DE
- Der skal ifølge loven foreligge en energimærkning for din bolig, inden den annonceres til salg (med mindre ejendommen er fredet). Undersøg derfor hurtigst muligt, om din andelsboligforening eller ejerforening har en energimærkning. Hvis ikke – ret straks henvendelse til bestyrelsen og bestil din energimærkning.
- Vær opmærksom på, at det ofte tager længere tid at udarbejde energimærkning af en stor etageejendom end f.eks. et enfamiliehus. Også derfor er det vigtigt at komme i gang hurtigst muligt.
- Hvis bestyrelsen nægter at udarbejde energimærkning, kan du rette henvendelse til bestyrelsesmedlemmerne og gøre dem opmærksom på, at de kan ifalde personligt ansvar i henhold til deres bestyrelsesansvar for de tab, du som sælger måtte komme til at lide, fordi du ikke kan få solgt din bolig. Sælger kan i henhold til Energimærkningsloven straffes med bøde, såfremt de ikke udarbejder energimærkningen – men hvad angår andelsboliger og ejerlejligheder, er det altså foreningen og i sidste ende bestyrelsen, og ikke sælger, der har ansvaret. Det kan dermed få økonomiske konsekvenser for alle andelshavere/ejere i foreningen.
Kilde: borsen.dk
Personlig rådgivning
Nyhedsbrev
HUS OG HAVE I februar
-
10 gode råd til haven i februar
-
Hvordan undgår du kalk på...
-
10 gode råd om indeklima
-
Husstøvmider
-
Sådan fjernes skimmelsvamp i din...
-
10 gode råd om beskæring af træer...
-
Sådan finder du ud af om der er...
-
Fald på terræn tæt på huset
-
Bortledning af regnvand og...
-
Planlægning af haven
-
Tjek dit badeværelse for...
-
Tjek udluftningen af dit hus


























Kommentarer