Sådan er dine odds for at sælge din bolig
Undrer det dig, at du ikke kan få solgt din bolig? Måske er der ikke nok købere, der søger efter boliger i den prisklasse i din kommune. Se, hvor mange der søger efter boliger i forskellige prisklasser i din kommune.
Skal du sælge din bolig, kan Boligsiden nye popularitetsindeks give dig et hint om, hvor populære boliger i bestemte priskategorier er i netop din kommune.
Du kan fx se, hvor mange procent, der søger boliger mellem 2 og 3 millioner kr. i din kommune. Hvis der kun er få, der søger boliger i den prisklasse, kan du evt. overveje, om du skal prissætte dit hus lige under 2 millioner kroner i stedet for lige over.
Boligsidens Popularitetsindeks kan du også bruge til at se, hvor mange der søger de samme boliger som dig – og dermed få indblik i, hvor stor din sandsynlighed er for at finde drømmehuset til drømmeprisen i drømmekommunen. Det kan du enten bruge til at intensivere din søgen – eller som en anledning til at rette din søgning andetsteds.
Holder din finansiering?
En anden del af boligdrømmen, der helst skal holde vand, er finansieringen. Realkredit Danmark har derfor opstillet to finasieringseksempler på baggrund af homes husprisindeks på landsplan. Her er taget udgangspunkt i de 80 procent af boligens værdi, du kan finansieres med et realkreditlån.
Se her, hvad det koster dig at finansiere hhv. et parcelhus på 140 m2 og en ejerlejlighed på 85 m2.
Her er det sværest at finde en villa/et rækkehus til 1-2 mio. kr
I boksene kan du se, hvor mange procent boliger til 1-2 millioner kr. udgør af alle boliger, der er til salg – og hvor mange af alle, der søger bolig i denne kommune, der søger efter netop denne type bolig til denne pris.
|
Kommune |
Andel udbudte boliger til denne pris af alle udbudte boliger |
Andel boligsøgende i denne prisklasse ud af alle boligsøgende i dette område |
|---|---|---|
|
Frederiksberg |
0 % |
24 % |
|
Lyngby-Taarbæk |
0 % |
23 % |
|
Rudersdal |
0 % |
23 % |
|
Gentofte |
0 % |
21 % |
|
Hørsholm |
1 % |
23 % |
Her er det lettest at finde en villa/et rækkehus til 1-2 mio. kr.
|
Kommune |
Andel udbudte boliger til denne pris af alle udbudte boliger |
Andel boligsøgende i denne prisklasse ud af alle boligsøgende i dette område |
|---|---|---|
|
Læsø |
47 % |
21 % |
|
Næstved |
63 % |
33 % |
|
Fanø |
53 % |
28 % |
|
Samsø |
38 % |
21 % |
|
Faxe |
61 % |
33 % |
Kilde: Boligsiden.dk
Kolofon / Send feedback
Personlig rådgivning
Nyhedsbrev
HUS OG HAVE I februar
-
10 gode råd til haven i februar
-
Hvordan undgår du kalk på...
-
10 gode råd om indeklima
-
Husstøvmider
-
Sådan fjernes skimmelsvamp i din...
-
10 gode råd om beskæring af træer...
-
Sådan finder du ud af om der er...
-
Fald på terræn tæt på huset
-
Bortledning af regnvand og...
-
Planlægning af haven
-
Tjek dit badeværelse for...
-
Tjek udluftningen af dit hus



























Kommentarer