Skidt håndværk skyld i de fleste køkkenklager
Et halvt hundrede køkkenkunder er hvert år så utilfredse, at de klager over deres nye køkken til Køkkenankenævnet. Langt de fleste får medhold.
Selv om der hvert år installeres mellem 125.000 og 150.000 nye køkkener i de danske hjem, er det relativt få kunder, der er alvorligt utilfredse med den nye kogeø.
Men når det går galt, ender de fleste klagesager i det såkaldte køkkenankenævn under Byggeriets Ankenævn, der siden oktober 1997 har varetaget klager fra utilfredse køkkenkunder.
Siden sin oprettelse har køkkenankenævnet i snit behandlet 50-60 forbrugerklager om året, fortæller adm. direktør Niels Wall fra HTH Køkkenforum i Lyngby. Han er formand for Køkkenankeforeningen, der repræsenterer ca. 70 procent af den danske køkkenbranche, og som udpeger branchens to medlemmer af Køkkenankenævnet.
Flest klager over montering af køkken
- Langt de fleste klager går på monteringen og skyldes, at håndværkerne ikke har gjort deres arbejde godt nok, og det kan jeg som branchemand jo kun beklage, siger Niels Wall.
På den anden side tager han det relativt lave antal klager som udtryk for, at de fleste køkkenleverandører- og montører faktisk gør et godt stykke arbejde.
De fleste kunder får medhold i Køkkenankenævnet
Det er sjældent, at kunderne går tomhændede fra en klagesag i Køkkenankenævnet. Især hvis de klager over arbejde udført af en virksomhed, der er medlem af enten Køkkenankeforeningen eller Dansk Byggeri.
Ud af de sager, der færdigbehandles, får kunden nemlig ret i næsten 19 ud af 20 tilfælde, fortæller sekretariatschef Gro Andersen fra Byggeriet Ankenævn. I de tilfælde har medlemsvirksomheden forpligtet sig til at følge nævnets afgørelse og udbedre de mangler, kunden har klaget over.
Halvdelen klager forgæves
- På den anden side er det kun hver anden indklagede sag, der føres igennem til den bitre ende. For er den indklagede virksomhed ikke medlem af hverken Køkkenankeforeningen eller Dansk Byggeri, har nævnets afgørelse ingen opsættende virkning. Så her anbefaler vi i stedet kunden at søge en afgørelse ad rettens vej, forklarer Gro Andersen.
I andre tilfælde foreligger der ikke et tilstrækkelig klart aftalegrundlag mellem kunde og virksomhed, og så henlægges sagen også - for så kan nævnet slet ikke tage stilling til klagen.
Husk at få aftalen på skrift
- Er det påstand mod påstand, kan vi ikke tage stilling til, om den ene eller den anden part har ret. Vi har brug for en skriftlig aftale for at afgøre, om en virksomhed har udført det aftalte stykke arbejde eller ej, uddyber Gro Andersen.
Hun anbefaler derfor, at du som køkkenkunde sørger for at få alle aftaler på skrift. Få en
-
Oversigt over, hvilke elementer og materialer, køkkenet skal bestå af.
-
Nøjagtig specificering af, hvordan elementer og materialer skal monteres.
Lang ventetid på den sidste finish
Det er kendetegnende for de køkkensager, der føres gennem hele klagemøllen hos Køkkenankenævnet, at der kun meget sjældent er tale om fejl og mangler, der er kostbare at udbedre. Det er f.eks. sjældent, at der skal udføres ekstraarbejde for 10.000 kr. eller mere.
- Når kunderne klager, er den grundlæggende opsætning sædvanligvis i orden, mens der er sjusket med detaljerne. F.eks. kan lister være sat skævt på, eller kunden har ventet uforholdsmæssigt lang tid på at få den sidste montering gjort færdig på grund af gentagne fejlleverancer eller kosmetiske skader på elementerne, fortæller Gro Andersen.
Hun tilføjer dog, at selv om manglerne ikke er økonomisk tunge, har korrespondancen mellem kunde og virksomhed til gengæld ofte været langvarig og opslidende - og til sidst taber kunden tålmodigheden og sender sagen videre til Køkkenankenævnet.
Hav lidt tålmodighed med leverandøren
- Men selv om det kun er de færreste klager, der er grundløse, så kunne nogle kunder godt ind i mellem udvise lidt større tålmodighed. Tænk på, at der går hundredvis af dele til et køkken, og så kan det jo ske, at der opstår en fejlleverance. Det er selvfølgelig smadderærgerligt at skulle vente otte uger ekstra på at få den sidste låge sat i. Men du kan jo godt bruge køkkenet i mellemtiden, siger Gro Andersen.
Køkkenankenævnet og KøkkenankeforeningenKøkkenankenævnet er et godkendt klagenævn under Dansk Byggeri. Formanden er landsdommer. To medlemmer udpeges af Forbrugerrådet og to medlemmer udpeges af Køkkenankeforeningen, der repræsenterer køkkenbranchen. Køkkenankenævnet behandler ca. 50-60 klager om året fra køkkenkunder. Langt de fleste klager vedrører monteringen. Køber du dit køkken gennem en virksomhed, der er medlem af enten Køkkenankeforeningen eller Dansk Byggeri, er virksomheden forpligtet til at efterleve Køkkenankenævnets afgørelse, hvis den skulle gå virksomheden imod. Garanti dækker ved konkursNægter medlemsvirksomheden alligevel at følge nævnets afgørelse - eller har virksomheden ikke mulighed for at gøre det, f.eks. i tilfælde af konkurs eller død - dækker Køkken Garantiforeningen "…mangler ved køkkenelementer, dele heraf, tilbehør hertil og mangler ved den håndværksmæssige udførelse, herunder ulovlig udførelse eller produktvalg". Er den indklagede virksomhed derimod ikke medlem af en af de to foreninger, er virksomheden ikke forpligtet til at efterleve nævnets afgørelse, ligesom kunden ikke kan få dækket udgifter til at udbedre mangler osv. via Køkken Garantiforeningen. 300 kr. for en klageDet koster 300 kr. at indbringe en klage for Køkkenankenævnet. Du får dog pengene refunderet, hvis du får medhold i din klage. Ved sagens afslutning betaler den part, der ikke får medhold i sagen, som udgangspunkt sagens omkostninger. Kunden kan dog højst blive afkrævet 3.000 kr. ud over det indledende klagegebyr. Køkkenankeforeningen repræsenterer ca. 70 procent af de danske virksomheder, der producerer eller sælger køkkener til brug i private hjem. |
Kolofon / Send feedback
Få gratis hjælp af en Bolius ekspert
Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, så kan du gratis spørge en af Bolius eksperter.
Klik og stil dit spørgsmål nuFå professionel rådgivning
Bolius yder professionel uvildig rådgivning til bl.a. ombygning, køb og salg af bolig, vedligeholdelse og arkitekttegninger.
Klik og få mere at vide




















Kommentarer