Tørretumbleren varmer ikke – hvad gør du?

Tips & Råd |  Publiceret: mandag 6. februar 2012

Vil tørretumbleren ikke varme? Så kan det være, du blot skal slå en lille sikring til igen. Se her, hvad du skal gøre.

Hvis tromlen i tørretumbleren drejer lystigt rundt, men tørretumbleren ikke varmer, er der typisk 2 ting, der kan være galt:

  1. Overophedningssikringen er slået fra. 
  2. Varmelegemet skal skiftes.

Hvor sidder overophedningssikringen?

Hvis det er overophedningssikringen, der er slået fra, har du selv mulighed for at slå den til igen.

Bagbeklædningen på tørretumbleren skal skrues af for at komme ind til overophedningssikringen. Foto: Caroline Gregersen
Sådan ser overophedningssikringen ud. Foto: Caroline Gregersen
Tryk på den røde sikring, så den giver et klik. Derefter kan du skrue bagbeklædningen på og tjekke, om tørretumbleren igen kan varme. Foto: Caroline Gregersen

Overophedningssikringen – eller overkogningssikringen, som den også kaldes – sidder bag på tørretumbleren - som regel bag ved bagbeklædningen, men den kan også sidde i bunden. Du skal altid skrue beklædningen af for at komme ind til den.

Autoriseret elinstallatør Steen Søkvist, Søkvist Elanlæg A/S, opfordrer dog altid til at tilkalde en elektriker, da du risikerer at få stød, fordi du når ind til vitale dele, hvor også varmelegemet sidder, og fordi der ofte er høj spænding på. Så husk at slå strømmen fra og vær forsigtig, hvis du selv prøver.

Sådan slår du overophedningssikringen til

  1. Afbryd strømmen til tørretumbleren på hovedtavlen.
  2. Skru bagbeklædningen af tørretumbleren.
  3. Tryk på den røde overophedningssikring, så den giver et klik. 
  4. Skru bagbeklædningen på igen.
  5. Slå strømmen til igen.
  6. Tjek, at tørretumbleren varmer.

Sådan undgår du, at overophedningssikringen slår fra

Overophedningssikringen slår fra, hvis temperaturen i tørretumbleren bliver for høj, og forhindrer dermed, at tørretumbleren går i stykker. Derfor skal du finde grunden til, at sikringen er slået fra.

Det kan bl.a. skyldes, at:

  • Tørretumbleren har været fyldt for meget op.
  • Noget sidder i klemme, fx en sok.
  • Nullermænd, der er kommet ned i selve maskinen (hvis du glemmer at rense fnugfilteret).
  • Varmen ikke ledes godt nok ud fra aftrækstørretumbleren, fx hvis aftræksrøret eller risten udenfor er tilstoppet.

Hvad gør du, hvis tørretumbleren alligevel ikke varmer?

Hvis det ikke hjælper at klikke på overophedningssikringen, kan sikringen være brændt af, og ellers er det varmelegemet, der ikke virker. Kontakt da en elektriker eller et hvidevarefirma.

Det koster omkring 1.000 kr. i arbejdsløn (2012-priser) at få tørretumbleren til at virke igen. Dertil kommer udgifter til sikring eller varmelegeme. En overophedningssikring koster ca. 200-300 kr., mens et varmelegeme koster 100-700 kr.

Kolofon / Send feedback

Af journalist Kim Gregersen

Kommentarer

Det er meget billige priser, der er oplyst på varmelegeme. På min Bauknekt kostede det 1275,- alle de steder jeg tjekkede. Det betød, at maskinen fik dødsstødet, da den var 8 år gammel. Det kunne ikke betale sig, selvom jeg selv kunne lave den. Så husk at tjekke prisen før rep.
erik | 07 Feb 2012
Det var da en nyttig oplysning. Hvor mange reparatører "nøjes" med sådan en lille ting eller oplysning til selvhjælp. Jeg har lige nu varmeproblem med tørretumbleren, så dette skal da forsøges, før en ny sættes ind. Der er da nogen penge at spare ved somme reparationer
benedikte | 07 Feb 2012



Få gratis hjælp af en Bolius ekspert

Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, så kan du gratis spørge en af Bolius eksperter.

Klik og stil dit spørgsmål nu

Få professionel rådgivning

Bolius yder professionel uvildig rådgivning til bl.a. ombygning, køb og salg af bolig, vedligeholdelse og arkitekttegninger.

Klik og få mere at vide
Log ind i Husets kalender for at tilføje artiklen

Log ind

og tryk derefter på +ikonet igen for at tilføje artiklen til Husets kalender





Opret en profil på Husets kalender

Annonce

Nyhedsbrevfh-newsletter

Annonce

Inspirerende billedserier

  • Bolius Boligejernes Videncenter A/S
  • Lautrupvang 2
  • 2750 Ballerup

Se her hvordan du kontakter os

Få GRATIS bogen
"Førstehjælp til dit hus"

 

- så er du klar hvis uheldet er ude

 

Tilmeld dig Bolius Nyhedsbrev her:

Du modtager en velkomstmail med et link så du GRATIS kan downloade
”Førstehjælp til dit hus” som PDF.

Herefter modtager du to gange om ugen Bolius Nyhedsbrev med relevante artikler og billedserier om alt indenfor hus og have.

Luk og vis ikke igen