Tyve stjæler mere og mere fra danske hjem

Nyhed |  Publiceret: mandag 11. august 2008

Dyrere ting i danske boliger og sommerhuse har fået antallet af indbrud til at stige. Brug gode låse og nabohjælp.

Indbrudstyvene er for alvor vendt tilbage til de danske boliger. Der har både været flere indbrud, og samtidig har tyvene stjålet mere.

- Mange har fået råd til fladskærms-tv, bærbar pc og andre letomsættelige ting, som tyvene traditionelt går efter. Indbrudstyvene har fået øjnene op for, at der er mange værdier at stjæle ude i vores hjem, siger konsulent i Forsikringsoplysningen, Christian Skødt.

Tyve stjal og ødelagde for 730 millioner kr.

Ifølge en ny opgørelse fra Forsikringsoplysningen over registrerede indbrud hos forsikringsselskaberne var der i 2007 12 procent flere indbrud end året før. Forsikringsselskaberne måtte betale 730 millioner i erstatning - en stigning på 21 procent.

Også sommerhusene havde flere ubudne gæster på besøg. Her steg både antallet af indbrud og erstatningen med omkring 20 procent.

Christian Skødt opfordrer til at sikre huset mere for at undgå indbrud med bl.a. gode låse og naboer, der holder øje med dit hus, når du ikke er hjemme.

Kilde: Pressemeddelelse fra Forsikringsoplysningen tirsdag 12. august


Kommentarer

Ingen kommentarer



Få gratis hjælp af en Bolius ekspert

Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, så kan du gratis spørge en af Bolius eksperter.

Klik og stil dit spørgsmål nu

Få professionel rådgivning

Bolius yder professionel uvildig rådgivning til bl.a. ombygning, køb og salg af bolig, vedligeholdelse og arkitekttegninger.

Klik og få mere at vide
Log ind i Husets kalender for at tilføje artiklen

Log ind

og tryk derefter på +ikonet igen for at tilføje artiklen til Husets kalender





Opret en profil på Husets kalender

Annonce

Nyhedsbrevfh-newsletter

Annonce

Inspirerende billedserier

  • Bolius Boligejernes Videncenter A/S
  • Lautrupvang 2
  • 2750 Ballerup

Se her hvordan du kontakter os

Få GRATIS bogen
"Førstehjælp til dit hus"

 

- så er du klar hvis uheldet er ude

 

Tilmeld dig Bolius Nyhedsbrev her:

Du modtager en velkomstmail med et link så du GRATIS kan downloade
”Førstehjælp til dit hus” som PDF.

Herefter modtager du to gange om ugen Bolius Nyhedsbrev med relevante artikler og billedserier om alt indenfor hus og have.

Luk og vis ikke igen