Tyve tjekker ferieplaner på Facebook
Indbrudstyve følger på Facebook med i, hvornår du tager på ferie. Vent med at skrive om din ferie, til du er hjemme igen, anbefaler it-sikkerhedsekspert.
Vent med at fortælle vennerne om din tre ugers drømmeferie til Maldiverne på internetsider som Facebook, til du er kommet hjem. Indbrudstyve misbruger informationerne, skriver 24timer.
Østeuropæiske indbrudstyve opretter falske profiler
- Jeg kender selv til flere tilfælde, hvor folk har haft besøg af indbrudstyve efter at have skrevet på Facebook, at de var taget på ferie, og vi ved, at der er russere og andre østeuropæere, der opretter falske profiler med danske navne for at få adgang til siden og se, om der er noget, de kan udnytte, fortæller Shehzad Ahmad, leder af videnscenteret for it-sikkerhed, DK-Cert til 24timer.
Derfor anbefaler han, at du først fortæller om rejseplaner, når du er hjemme igen, ligesom du skal tænke dig om, inden du skriver andre følsomme oplysninger på nettet.
Forsikringen dækker alligevel
Skulle du være så uheldig, at du har haft besøg af indbrudstyve, efter du har skrevet om dine ferieplaner på nettet, dækker forsikringen alligevel, fortæller tre store forsikringsselskaber, som 24timer har talt med.
Informationschef i Tryg, Gerhard Dall, opfordrer dog til, at du er forsigtig med at skilte med din ferie på Facebook.
Kilde: 24timer onsdag 18. juni
Kolofon / Send feedback
Få gratis hjælp af en Bolius ekspert
Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, så kan du gratis spørge en af Bolius eksperter.
Klik og stil dit spørgsmål nuFå professionel rådgivning
Bolius yder professionel uvildig rådgivning til bl.a. ombygning, køb og salg af bolig, vedligeholdelse og arkitekttegninger.
Klik og få mere at vide




















Kommentarer