En ny første sal er en god forretning i hovedstadsområdet
Du kan tjene penge ved at bygge en ny første sal, hvis du bor i København eller omegn. De ekstra kvadratmeter er mere værd ved et salg, end du betaler for byggeriet. Men byg til for din egen skyld, råder Home og Bolius.
Det kan godt betale sig at bygge en første sal ovenpå dit hus, hvis du bor i hovedstadsområdet. Du kan typisk tjene et sted 5.400 og 9.400 kr. pr. kvadratmeter, hvis du bygger en ny første sal ovenpå dit eksisterende hus og derefter sælger det.
I følge tal fra Realkreditrådet fra 2. kvartal 2007 koster en kvadratmeter bolig i hovedstadsområdet i gennemsnit ca. 24.400 kr. Til sammenligning koster det typisk et sted mellem 15.000 og 19.000 kr. pr. kvadratmeter inkl. moms at bygge en typisk første sal på en eksisterende villa, vurderer Patrick Singh, der er rådgiver i Bolius.
Tjen op til 1,4 million for 75 kvadratmeter
Bygger du for eksempel en første sal på 75 kvadratmeter til dit hus, vil det normalt koste mellem 1,1 og 1,4 millioner. Men hvis du bagefter sælger huset, kan du få 1,8 millioner ekstra ved hussalget på grund af de ekstra kvadratmeter under taget. Du kan altså typisk tjene et sted mellem 400.000 og 700.000 kr., hvis du bygger en ny første sal på 75 kvadratmeter.
Og i Gentofte, hvor husprisen er helt oppe på 33.200 kr. pr. kvadratmeter, kan du endda tjene endnu mere. Helt op til 1,4 millioner for 75 kvadratmeter første sal.
Byg første sal for din egen skyld
Men selv om der er penge at tjene ved byggeprojektet, fraråder både Home og Bolius, at du kaster dig ud i projektet alene for at score kassen ved et salg.
- En ny første sal vil sikkert ikke give underskud i hovedstadsområdet, men vi råder til, at man er varsom med at bruge for store beløb på at forbedre boligen alene for at tjene flere penge ved et salg. Især nu hvor liggetiderne er blevet længere, og det er blevet sværere at sælge, siger kommunikationskonsulent Torben Jastram fra Home.
Hvis du bygger en ny første sal på dit hus, skal du ikke gøre det med henblik på at få flere penge ved et salg, men fordi du selv har brug for pladsen, mener han.
En første sal er en stor mundfuld
Arkitekt og fagredaktør i Bolius Kristine Virén er enig.
- Du skal kun kaste dig ud i sådan et projekt for din egen skyld. En ny første sal er ingen garanti for at få solgt huset, så det er en alt for stor mundfuld og en stor risiko at løbe, hvis du kun gør det for at tjene flere penge ved et salg, mener hun.
Hun kan dog godt forestille sig situationer, hvor det vil være en god idé med en ny første sal.
- Hvis du bor i et lille hus på 75 kvadratmeter med ét værelse, hvor der mangler plads, så kan det være en god investering at bygge en første sal oven på huset. Det vil gøre huset interessant for mange flere købere. Bor du derimod i en villa på 150 kvadratmeter med tre soveværelser er det knap så oplagt at bygge til, mener Kristine Virén.
Få en konkret pris på dit projekt
Hvis du skal bygge en ny første sal, bør du først få lavet et prisoverslag for dit konkrete projekt. Der kan nemlig være forhold, der gør, at din nye første sal bliver dyrere, end de typiske eksempler, vi har givet prisoverslag på her i artiklen.
Hvis du f.eks. skal have køkken eller bad på din nye første sal, skal du regne med ca. 5.000 kr. ekstra for disse kvadratmeter, vurderer rådgiver Patrick Singh fra Bolius.
Valget af materialer og indretningen betyder også meget for prisen. Og endelig kan prisen for at få udført arbejde svinge meget fra håndværker til håndværker og fra område til område. Det er et godt råd at indhente flere tilbud på arbejdet, før du vælger din håndværker/entreprenør.
Kolofon / Send feedback
Få gratis hjælp af en Bolius ekspert
Har du konkrete og korte spørgsmål om et emne indenfor hus og have, så kan du gratis spørge en af Bolius eksperter.
Klik og stil dit spørgsmål nuFå professionel rådgivning
Bolius yder professionel uvildig rådgivning til bl.a. ombygning, køb og salg af bolig, vedligeholdelse og arkitekttegninger.
Klik og få mere at vide




















Kommentarer