Kælder under nyt hus eller ny tilbygning
Kun få procent af de nye huse, der bliver bygget i Danmark, har kælder. Men en del nye husejere fortryder senere, fordi de mangler plads til f.eks. opbevaring, vaskerum, fyrrum og andre ting, som en kælder er velegnet til.
Kan det betale sig at grave kælderen ud, når du bygger et nyt hus eller en ny tilbygning?
Det er værd at overveje at grave kælderen ud, når du skal bygge et nyt hus eller en ny tilbygning. Du skal dog være opmærksom på, at en kælder normalt ikke må bruges til egentlige sove- eller opholdsrum.
Læs mere i BOLIUS Fakta: Love og regler om kælderen og i BOLIUS Fakta: Generelt om udgravning af kælder

Kælder opmuret i letklinkerblokke. Foto venligst udlånt af Maxit A/S
Det er svært at komme med et præcist bud på, hvad det koster at udgrave en kælder. Det afhænger af mange ting, f.eks. hvor dybt du skal grave og grundens jordbundsforhold.
Men typisk vil det koste mellem 500.000 og 700.000 kr. at udgrave en kælder på 70 kvadratmeter under et nyt parcelhus. Det svarer til et sted mellem 7.500 og 10.000 kr. pr. kvadratmeter inkl. moms (juni 2007). Det er prisen for en rå kælder. Dertil kommer udgifterne til lægning af gulve, opsætning af lofter lofter og malerbehandling af vægge. Det er væsentligt dyrere, hvis du vil have badeværelse i kælderen.
Hvis jordbunden ikke er normal, eller grundvandsspejlet ligger højt på din grund, vil det komplicere udgravningen og gøre projektet væsentligt dyrere.
De kvadratmeter, du bygger under jorden, er billigere end de kvadratmeter, du bygger over jorden i stueplan.
Hvorfor har få nye huse kælder?
Kun få procent af de nye huse, der bliver bygget i Danmark, har kælder.
En af årsagerne er formodentlig, at en del nye husejere vælger kælderen fra til fordel for andre ting, når økonomien i husbyggeriet må prioriteres stramt for at få råd til det nye hus.
En anden årsag kan være, at det ikke er en del af standardpakken hos typehusfirmaerne. Mange af typehusfirmaerne tilbyder det simpelthen ikke. Måske fordi det er besværligt og kræver særlig ekspertise at etablere en kælder.
En del nye husejere fortryder dog senere, at de ikke valgte at få udgravet kælderen, fordi de mangler den ekstra plads til opbevaring og andre ting, som en kælder er velegnet til.
Det er noget dyrere at skulle udgrave en kælder senere end at købe den til, mens man alligevel er i gang med at bygge huset eller tilbygningen. Hvis økonomien er presset, kan det være en løsning at nøjes med at købe en rå kælder. Så kan du vente med at give kælderen den sidste finish, til økonomien er til det.
Hvordan opbygges kælderen i et nyt hus eller tilbygning?
Kældergulvets opbygning
Under kældergulvet, der typisk støbes i beton på stedet, skal der være et lag isolering og også gerne et lag af små sten eller lecanødder, der forhindrer vand i at trænge op gennem kældergulvet og ind i kælderen (et kapillarbrydende lag).
I nogle tilfælde kan du spare det kapillarbrydende lag ved at vælge et isoleringsprodukt, der i sig selv er kapillarbrydende. Det kan dog ikke lade sig gøre, hvis det er nødvendigt at lægge drænrør under kældergulvet for at føre opstigende vand væk.
Kælderen skal desuden radonsikres, så den sundhedsskadelige luftart radon forhindres i at trænge op i kælderen.
Vægge
Kælderens vægge skal stå på et fundament af beton, der sikrer, at de står fast og ikke kan synke, så huset får sætningsskader.
Kældervæggene kan opbygges på flere forskellige måder:
-
Af færdige betonelementer - det er som regel billigere end at støbe betonvægge på stedet.
-
Som letklinkervægge, der er lettere end beton og mere isolerende.
-
Af filigranelementer, dvs. vægge, der består af en tynd forvæg og bagvæg af beton, som man hælder beton ned imellem.
-
Som en isoleret betonelementvæg, der består af en ydervæg i beton, en kerne af isolering og en indervæg af beton. Her undgår du samlinger, hvor kulden kan trænge ind (kuldebroer).

Kælderelementer i betonelement med isolering imellem betonlagene. Foto venligst udlånt af Expan A/S
Vinduer
Vinduerne i kælderen kan være lave vinduer, der sidder i husets sokkel (den del af fundamentet, der stikker op over jorden).
Hvis huset ikke har en sokkel over jorden, kan vinduerne placeres i lyskasser under jordens overflade.
Der trækkes selvfølgelig mest lys ned i kælderen, hvis vinduerne sidder over jorden, men et stort vindue i en lyskasse trækker også en del lys ned. Hvis der er behov for lyskasser, skal der være et afløb i bunden af lyskassen, så vandet ledes væk.
Fugtsikring og varmeisolering
En nybygget kælder vil som regel være tæt. Men for at være helt sikker på, at der ikke trænger fugt ind gennem vægge og gulv, skal der påføres et fugtstandsende lag på den udvendige side af kældervæggen. Desuden skal kældervæggen varmeisoleres.
Der skal også etableres dræn på ydersiden af kældervæggen, så regnvand ledes hurtigt væk fra den.
En kælder skal have god udluftning. Der bør være en udeluftsventil i hvert kælderrum, og derudover bør der være en mekanisk udsugning i mindst et af kælderrummene, f.eks. i vaskerum og/eller badeværelse. Det er en god idé at vælge en udsugning, der tænder, når fugten kommer over et bestemt niveau.
Hvis du vil undgå problemer med fugt og skimmelsvamp i kælderen, anbefales det at varme kælderen op til f.eks. 18 grader. Du kan også sætte en fugtstyret affugter i kælderen, som kan fjerne fugt fra kælderluften. Det er især vigtigt om sommeren, hvor luften indeholder mere fugtighed.
Publiceret: torsdag 9. august 2007
Kolofon / Send feedback
Gusta Clasen, journalist
Jan Bo Felland, videnformidlingschef
Susie Frederiksen, fagredaktør
Kilder
Dansk Beton nr. 2 (2003)
Home
Maxit A/S
Expan A/S
Personlig rådgivning
Nyhedsbrev
HUS OG HAVE I februar
-
10 gode råd til haven i februar
-
Hvordan undgår du kalk på...
-
10 gode råd om indeklima
-
Husstøvmider
-
Sådan fjernes skimmelsvamp i din...
-
10 gode råd om beskæring af træer...
-
Sådan finder du ud af om der er...
-
Fald på terræn tæt på huset
-
Bortledning af regnvand og...
-
Planlægning af haven
-
Tjek dit badeværelse for...
-
Tjek udluftningen af dit hus


























Kommentarer