Slut med sjap og våde sko i hus – velkommen til ’magisk’ indgang

Nyhed |  Publiceret: torsdag 1. juli 2010

Køreture og boligannoncer gav Dorthe og Peter Oldrup inspiration til flot indgang med bænk til hygge og gelænder af smedejern. Læs om husmandsstedet, der blev forvandlet, og se billederne.

Se billedserien her

Allerede da Dorthe og Peter Oldrup købte det lille husmandssted i Frederikssund for 12 år siden, drømte Dorthe om en ny entré.

Den gamle entre var lille og snæver og husede også en stejl trappe til førstesalen. Men værst var det, at sne og sjap blev slæbt med helt ind i huset, og at de våde sko stod, så de var lige til at falde over.

Hus til høns og gris og das i baghaven

Alligevel skulle der gå mange år, før Dorthe fik sit ønske opfyldt om et nyt lækkert indgangsparti. Først var der nemlig masser af andre ting at tage fat på i huset fra 1927, der ved overtagelsen tilbage i 1998 stadig havde både hønsehus, der også blev brugt til en gris, og das i baghaven.

Men nu har Dorthe og Peter Oldrup vundet kategorien ”Indgangsparti” i Bolius Idépris for deres overdækkede indgangsparti i hvidt, sort og zink. Det giver en kontant gevinst på 30.000 kr. nu og muligheden for at vinde ekstra 75.000 kr., når årets bedste boligidé kåres i december.

Indgangspartiet mangler lige den allersidste finish, og ellers er det helt perfekt – ligesom Dorthe drømte om.

Vind 30.000 kr. med hyggested i haven

Næste konkurrence i Bolius Idépris er "Oaser i haven", hvor præmierne er de samme. Send billeder og tekst ind af dit hyggested eller idé til hyggested i haven fra 1.-11. august. Læs mere om konkurrencen her.

Bygherre gik konkurs

Indgangspartiet er en del af en tilbygning, som familien hyrede håndværkere og byggestyring til for to år siden.

Undervejs kom der en del forsinkelser til projektet, fordi den første bygherre indgav konkursbegæring, og der siden viste sig at være svamp i noget af byggeriet. Men i efteråret 2009 var hovedindgangen endelig så klar, at familien kunne tage den i brug.

Stoppede bilen og så på indgang

Forud for byggeriet brugte Dorthe og Peter Oldrup mange timer på at finde det helt rigtige udtryk til indgangspartiet.

- Folk har troet, at vi var lidt skøre, når vi stoppede bilen på en køretur for at se, hvordan andre husejere havde løst opgaven med et indgangsparti, fortæller Peter Oldrup og kigger tilfreds på sit eget indgangsparti.

For det var ikke helt nemt at få hold på, hvordan indgangspartiet præcist skulle se ud. Dorthe og Peter søgte både på tømrermestres hjemmesider, hvor de ikke rigtig fandt noget spændende, og begyndte til sidst at kigge på ejendomsmæglernes salgsannoncer, hvor der var billeder af mange forskellige løsninger.

Par tegnede selv indgangsparti

Efterhånden fandt de frem til en løsning, der passede både til husets arkitektur og familiens behov.

Selv om de havde en arkitekt til at hjælpe, endte Peter og Dorthe alligevel med at bruge den model, de selv havde tegnet.

- Vi ville gerne have noget, der signalerede, at det her er altså hovedindgangen, siger Dorthe Oldrup, og Peter Oldrup supplerer:

- Ved mange moderne huse bliver man mødt af en garage som det første, når man kommer til huset. Det ønskede vi ikke, fortæller Peter Oldrup.

Zink på kviste og tag til indgang

Samtidig skulle det også være et indgangsparti, som huset kunne bære, og som passede til stilen.

- Det måtte ikke virke for tungt. Derfor valgte vi også et tag af zink, som går igen på siderne af kvistene på selve huset, siger Peter Oldrup.

Gelænderet fra den udendørs trappe er af smedejern og fremstillet specielt til indgangspartiet af et smedjefirma i Nordjylland.

- Vi ville gerne have det luftige gelænder for at undgå fugt bag en muret væg. Ulempen er dog, at vi ikke rigtig kan rode med sko og støvler, for alt kan ses ude fra vejen, fortæller Peter Oldrup.

Far og datter hyggesnakker på bænk i indgangsparti

Foran huset ved det overdækkede indgangsparti står en hvid havebænk med en mørkeblå hynde.

Bænken bliver især brugt af husets 12-årige datter Louise og Peter Oldrup, der sidder og nyder eftermiddagssolen, mens Dorthe laver mad. 

- Jeg plejer også at hente post og så sidde og åbne breve og læse avisen på bænken, fortæller Peter Oldrup.

Spot giver indgang et magisk skær om vinteren

På de sorte keramiske fliser står også en kurv af læder med lilla blomster i. Ved juletid kommer bænk og blomster ind og bliver i stedet erstattet af to juletræer med lys på.

Indbygget i overdækningen er seks spot, der særligt kommer til sin ret om vinteren, fortæller Dorthe Oldrup.

- Jeg kan særligt godt lide, når lyset skinner ned på de sorte fliser på en mørk vinteraften. Så glimter det og ligner lidt en stjernehimmel, siger Dorthe Oldrup.

Indgangsparti er alle pengene værd

Indgangspartiet har ikke været helt billigt. 150.000 kr. af ombygningsomkostningerne på i alt 2 millioner kr. er gået til at få huset til at sige velkommen.

Men det er alle pengene værd, mener parret. Også som investering, hvis de på et tidspunkt skal sælge huset.

- Vi får da også meget god feedback, når vennerne og familien er på besøg, fortæller Peter Oldrup.

Og med førstepræmien i Bolius Idépris har de fået bekræftet, at det ikke kun er venner og familie, der bifalder løsningen.

De 30.000 kr. er de ikke helt enige om, hvordan skal bruges endnu. Dorthe ønsker sig nye møbler til stuen, Peter en weber-grill og datteren en Ipod.

Fakta om indgangspartiet

  • Opført som en del af tilbygningen.
  • Indgangspartiet er muret op og malet hvidt og har søjler og gesimser for at passe til resten af huset.
  • Der er valgt zinktag og sorte keramiske fliser og et sort smedejerns-rækværk og gelænder.
  • 4 faggrupper var i sving for at støbe, mure, lægge fliser, lægge zinktaget, smede gelænderet og lave el.
  • Tidsforbrug i alt i rå arbejdstid: ca. 3 uger – men reelt tog det meget længere, da de forskellige fagfolk skulle vente på hinanden.
  • Pris for indgangspartiet: ca. 150.000 kr.

 

Fakta om Dorthe og Peter Oldrup og huset i Frederikssund

  • Huset stammer fra 1927.
  • Oprindeligt var huset et gammelt husmandssted med hønsehus, grise og das i haven.
  • Det var oprindeligt 115 kvadratmeter.
  • Familien købte det i 1998 for 1,2 millioner kr.
  • Ombygningen har i alt kostet ca. 2 millioner kr.
  • Nu har de 165 boligkvadratmeter at boltre sig på, et anneks på 24 kvadratmeter til gæster og fremtidig teenageafdeling og en kælder på 30 kvadratmeter.
  • Peter Oldrup er 44 år og arbejder som senior specialist hos Nokia.
  • Dorthe Oldrup er 48 år og arbejder med salg og marketing i firmaet Foss.
  • Parret har Louise på 12 år.

 

Kolofon / Send feedback

Af 
Lene Ejg Jarbøl
Foto: Torben Klint

Kommentarer

Helt bestemt en flot indgang, som familen kan være stolte af.
Bryder mig dog ikke om spotlys. Der skulle være valgt en anden belysning, der passer bedre til husets alder og stil.

Til artiklens forfatter: Det er dog en noget forvrøvlet og misvisende overskrift. En 'magisk' indgang ???
Jens C Pedersen | 13 Jul 2010
Smukke ideer. Og gelænderet er også pænt - selv om det så vidt jeg kan se ikke er støbejern, men svejset smedejern. Håber ikke, det var en principsag.
Frands Frydendal | 02 Jul 2010
* alle felter skal udfyldes



Nyhedsbrevfh-newsletter

Køb bolig
Læs om naboer og naboskab
Skader på din bolig
  • Bolius Boligejernes Videncenter A/S
  • Lautrupvang 2
  • 2750 Ballerup

Se her hvordan du kontakter os

Få GRATIS bogen
"Førstehjælp til dit hus"

 

- så er du klar hvis uheldet er ude

 

Tilmeld dig Bolius Nyhedsbrev her:

Du modtager en velkomstmail med et link så du GRATIS kan downloade
”Førstehjælp til dit hus” som PDF.

Herefter modtager du to gange om ugen Bolius Nyhedsbrev med relevante artikler og billedserier om alt indenfor hus og have.

Luk og vis ikke igen