Brugerlogin

Indtast dit brugernavn og kodeord her for at logge ind på websitet:
Log ind

Har du glemt dit kodeord?

Ny bruger? - Tilmeld dig her

Debatforum

Emner uden nye indlæg

m2 priser paa tilbygning

Af Besked
Skrevet: 26. 01. 2009 [12:53]
schioldann1
schioldann1
Emne oprettet af
registreret siden: 26.01.2009
Indlæg: 1
m2-priser på tilbygning

:shock:

Kære Bolius´er

En familie på to vokse og to børn skal have mere plads - arkitekten foreslår derfor en forlængelse af det eksisterende gule murstenshus : et soveværelse med dør og vindue til haven og et brusebadeværelse - ialt 25 m2 med paptag.

Adgangsforholdene er ok, og der er afløb til vand. Tilløb af vand til badeværelset kan trækkes gennem krybekælderen.

Hvad er en rimelig m2 pris for arbejdet? der skrives meget i medierne, herunder her på sitet, om billigere byggepriser, men ingen steder gives der ca. bud på, på hvilket lag "standardprisen" for et byggeri sådan ca. er.

Arkitekten er betalt, og tegningerne ligger klar og godkendte fra kommunen.

Jeg bor på Sjælland, nord.

Hvad er jeres bud på det?

vh Tina
Skrevet: 21. 02. 2009 [15:33]
ponzie77
Ponzie77
registreret siden: 20.02.2009
Indlæg: 2
Re: m2-priser på tilbygning

Hej,

Nu er det jo svært at komme med en 'standard-pris' netop fordi der sjældent er noget standard med byggeri. Folk vil have noget forskelligt.

Min mand er tømrermester og bygger huse og tilbygninger og hans gæt vil være en kvadratmeterpris mellem 10- og 12.000 kr. Indenfor det interval er der mulighed for at bruge de bedste materialer og få det man gerne vil have.


Portal information:

Der er lige nu er 0 brugere online, heraf 0 registrerede brugere og 0 gæster.
I dag 0 registrerede brugere og 0 gæster var allerede online.

Nu online


Bolius | Debat har 5028 registrerede brugere, 2639 emner og 6604 svar. I gennemsnit er 3.44 indlæg skrevet pr dag.
Sådan får du huset solgt
Annonce

Nyhedsbrevfh-newsletter

Annonce

Inspirerende billedserier

  • Bolius Boligejernes Videncenter A/S
  • Lautrupvang 2
  • 2750 Ballerup

Se her hvordan du kontakter os

Få GRATIS bogen
"Førstehjælp til dit hus"

 

- så er du klar hvis uheldet er ude

 

Tilmeld dig Bolius Nyhedsbrev her:

Du modtager en velkomstmail med et link så du GRATIS kan downloade
”Førstehjælp til dit hus” som PDF.

Herefter modtager du to gange om ugen Bolius Nyhedsbrev med relevante artikler og billedserier om alt indenfor hus og have.

Luk og vis ikke igen