Brugerlogin

Indtast dit brugernavn og kodeord her for at logge ind på websitet:
Log ind

Har du glemt dit kodeord?

Ny bruger? - Tilmeld dig her

Debatforum

Emner uden nye indlæg

faerdigbygget hus paa to maaneder

Af Besked
Skrevet: 02. 06. 2006 [08:10]
sjoelin
Sjoelin
Emne oprettet af
registreret siden: 12.04.2006
Indlæg: 12
Færdigbygget hus på to måneder????

Hej

Dem vi bygger igennem har netop sendt os en tidsplan hvori vi kan se, at de først begynder at gå igang med at støbe pg bygge vores hus i starten af august, dvs. kun to måneder før end vi skal flytte ind, da vi har en ovetagelsesdag der siger d. 01.10.06.
Godt nok er væggene som er i beton lavet på forhånd og skal bare lige sættes sammen, men hvad med alt det andet, hvad hvis vores byggesagkyndige finder sjuskefejl, der først skal udbedres, hvad hvis der skal ekstrafunderes osv. osv., alt dette vil vel forsinke projektet?
Er der nogle af Jer der har erfaring med sådanne tidshorisonter på huse, for jeg må da indrømme at vi går og bliver en smule nervøse.

Glæder mig til at høre fra Jer.

Med mange hilsener

Maria
Skrevet: 02. 06. 2006 [08:59]
ksr
ksr
registreret siden: 23.10.2005
Indlæg: 60
Det kan ikke lade sig gøre! Skal der ikke mures udvendigt? Skal der tapet på indvendigt?
Hvis man tager arbejdsdagen i de 2 mdr. og der bliver arbejdet alle dage kan det måske lade sig gøre - men der er altid noget der går galt - med levering af materialer m.v. Alt skal jo også være helt tørt før der kan males m.v. Jeg vil sige minimum 3 mdr. for et hus med indervægge af beton!
Skrevet: 02. 06. 2006 [09:25]
sjoelin
Sjoelin
Emne oprettet af
registreret siden: 12.04.2006
Indlæg: 12
Hej KSR,

Ja, der skal både mures udvendigt samt sættes tapet på indvendigt og males, ydermere skal der sættes trælofter op og lægges diverse træ- og flisegulve og skal der jo selvfølgelig også lige sættes alt det andet ind i som indvendige skabe, køkken, bad osv.

Men de skal jo altså også allerførst starte med at grave lidt af grunden af og så skal der støbes fundament osv.
Har hørt noget om at der kan sættes betonvægge op selvom cementen endnu ikke er tør? Og at cementen kun skal tørre en uges tid??

Men jeg vil da ikke lægge skjul på, at vi ikke rigtig tror på det før end vi ser det!

Har vi overhovedet nogle muligheder for at presse projektet igang noget før?

Med mange hilsener

Maria
Skrevet: 02. 06. 2006 [09:36]
marlowe
marlowe
registreret siden: 09.02.2006
Indlæg: 50
Jeg vil også umiddelbart mene, at 2 mdr. lyder som om et meget hurtigt byggeri. Selv 3 mdr. er ret hurtigt, for som KSR skriver, så sker der jævnligt forsinkelser af den ene eller anden grund.

Vi bygger med fuldmuring, men ser man bort fra dette, ser vores tidsplan i meget grove træk således ud:
Støbearbejde, VVS, kloak: godt 2 uger
Bagmur: Kan i jeres tilfælde nok klares på 1-2 dage
Tømrer: 3 uger
Facademur og tag: 2-3 uger
Indvendigt arbejde samtidig med facademur og tag: 5 uger

Hidtil er arbejdet blevet forsinket først på grund af vejret (frost), så fordi der har været færre håndværkere på end oprindeligt beregnet, og endelig har der været (mindre) pauser i byggeriet. (Men der er stadig rigelig tid inden aftalt aflevering til færdiggørelse af byggeriet).

Så enten skal timingen være perfekt og alt skal klappe, eller også må I nok se i øjnene, at byggeriet ikke bliver færdigt til tiden. Mit råd er: Konfronter byggefirmaet med jeres bekymringer. Hvis de ikke kan redegøre for, at deres plan er realistisk, så prøv om ikke I kan få dem til at begynde noget før. Forhåbentlig har I aftalt en rimelig dagbod eller har tag over hovedet efter den 1/10, også selvom huset ikke bliver færdigt til tiden.
Skrevet: 02. 06. 2006 [10:04]
sjoelin
Sjoelin
Emne oprettet af
registreret siden: 12.04.2006
Indlæg: 12
Hmm......vi er også noget overrasket over byggeriets hastighed.
For da vi skrev under stod der i tidsplanen at de ville starte i uge 21, dvs. at byggeriet ville tage næsten 5 måneder og det synes vi lød realistisk.

Men da vi så opdagede de ikke var gået igang endnu, fik vi at vide at de havde lavet en fejl og at de fik alle materialer i slutningen af juli og først ville starte i starten af august icon_frown.gif
Skrevet: 02. 06. 2006 [12:41]
hamster
Hamster
registreret siden: 01.12.2005
Indlæg: 29
Nej, det lyder ikke som en realistisk tidsplan. :shock:
Det her er et af mange eksempler på, der viser, at det er vigtigt at have en ordentlig kontrakt på byggeriet.
Jeg kan næsten forestille mig, at der i jeres kontrakt ikke står noget om dagbøder ved for sen aflevering. Det er måske derfor, byggefirmaet ikke har så travlt... icon_evil.gif
Man kan naturligvis ikke undgå forsinkelser ved at få den slags indskrevet i kontrakten, men det betyder da, at byggefirmaet får en kontant regning, hvis ikke de kan levere til aftalt tid.
Under alle omstændigheder så mener jeg, at I naturligvis har krav på at blive orienteret om forsinkelsen. Skriv breve og forlang skriftlige svar. Så har I også dokumentationen i orden, hvis der ellers er noget at bruge den til sidenhen...
Skrevet: 02. 06. 2006 [13:02]
sjoelin
Sjoelin
Emne oprettet af
registreret siden: 12.04.2006
Indlæg: 12
Tak for alle Jeres svar icon_biggrin.gif

Mht. vores kontrakt, har vi faktisk fået indflettet dagbøder netop fordi vi gerne ville prøve at undgå pludselig at stå uden tag over hovedet.

Har lige haft snakket med firmaet igen og de forklarede mig, at huset bliver leveret i starten af august som et "helt" hus, dvs. det bliver leveret med isat vægge, vinduer, dører ect. og det skulle kun tage en enkelt dag at "sætte det sammen"?
Det håber vi jo så på er rigtigt :?


Portal information:

Der er lige nu er 0 brugere online, heraf 0 registrerede brugere og 0 gæster.
I dag 0 registrerede brugere og 0 gæster var allerede online.

Nu online


Bolius | Debat har 5028 registrerede brugere, 2639 emner og 6604 svar. I gennemsnit er 3.44 indlæg skrevet pr dag.
Sådan får du huset solgt
Annonce

Nyhedsbrevfh-newsletter

Annonce

Inspirerende billedserier

  • Bolius Boligejernes Videncenter A/S
  • Lautrupvang 2
  • 2750 Ballerup

Se her hvordan du kontakter os

Få GRATIS bogen
"Førstehjælp til dit hus"

 

- så er du klar hvis uheldet er ude

 

Tilmeld dig Bolius Nyhedsbrev her:

Du modtager en velkomstmail med et link så du GRATIS kan downloade
”Førstehjælp til dit hus” som PDF.

Herefter modtager du to gange om ugen Bolius Nyhedsbrev med relevante artikler og billedserier om alt indenfor hus og have.

Luk og vis ikke igen