Brugerlogin

Indtast dit brugernavn og kodeord her for at logge ind på websitet:
Log ind

Har du glemt dit kodeord?

Ny bruger? - Tilmeld dig her

Debatforum

Ubesvaret emne

skimmelsvamp paa faellesareal i ideel anpart

Af Besked
Skrevet: 31. 10. 2008 [23:21]
medejer
Medejer
registreret siden: 03.10.2008
Indlæg: 1
Skimmelsvamp på fællesareal i ideel anpart

Jeg har nu i mere end 1 år haft et problem med massiv skimmelsvamp i en ideel anpart. Mine børn og jeg måtte flygte ud af lejligheden, da vi fik udslæt og blev syge med konstant hoste på grund af spredte skimmelsporer efter en undersøgelse af ejendommen og der blev taget hul på bygningsdele, hvor skimmelsvampen voksede. Medejere af ejendommen har siden forhalet situationen og møde blot villet købe min lejlighed ellers ville ikke være med til istandsættelse, da de istedet vil køre ejerskifteforsikringssag. Så jeg har selv måttet sætte ejendommen istand, så mine børn og jeg efter 9 måneder kunne flytte tilbage. Jeg har selv måttet betale alle omkostninger trods det at skimmelsvampen var på fællesarealer og der er en tinglyst samejekontrakt på ejendommen som forskriver at ejendommen skal være absolut velholdt, istandsættelse skal ske efter maks 1 mdr hvis den ene part beder herom, og der er fordelingstal for betaling. Jeg har haft flere advokater itl at hjælpe, men har stadigvæk ikke fået mine penge. Medejere er således indtil nu sluppet fri for ansvar, alt arbejdet og betaling for dette omfattende mareridt - tiltrods for at de har et ansvar. Mine spørgsmål er derfor:
Når der er skimmelsvamp i en ideel anpart, på et fællesareal (kælder) som giver sundhedsskade for den ene part, men ikke den anden. Og den part som ikke umiddelbart er udsat for sundhedsfare, forhaler situationen og ikke vil indgå aftale om udbedring af skimmelskade. Hvad gælder så mest

- at samejekontrakten foreskriver at skader kan kræves udbedret om senest 1 mdr, og uopsætteligt kan sættes i værk på egen hånd - og betaling sker efter fordelingstal i henhold til samejekontrakten

- eller en ejerskifteforsikring, som har givet afgørelse med afslag på dele af skaden, men ikke vil dækkes den største, idet det er forårsaget af husets alder og fugtige klaplag i krybekælder

Hvis forhaling har betydet, at den part, som har været udsat for sundhedsfare og er flyttet ud, med dobbelthusleje i hele perioden til følge, har fået forøget sit tab i takt med forhaling med udgift til dobbelthusleje og ikke har kunnet flytte ind, fordi medejer ikke vil indgå aftale om sanering og renovering. Hvem skal betale for huslejen? Og ødelagt indbo som følge af skimmelskade? Og følge-reparationer i form af nyt tapet, maling mv. Og skaden i det hele taget?


Portal information:

Der er lige nu er 0 brugere online, heraf 0 registrerede brugere og 0 gæster.
I dag 0 registrerede brugere og 0 gæster var allerede online.

Nu online


Bolius | Debat har 5028 registrerede brugere, 2639 emner og 6604 svar. I gennemsnit er 3.44 indlæg skrevet pr dag.
Sådan får du huset solgt
Annonce

Nyhedsbrevfh-newsletter

Annonce

Inspirerende billedserier

  • Bolius Boligejernes Videncenter A/S
  • Lautrupvang 2
  • 2750 Ballerup

Se her hvordan du kontakter os

Få GRATIS bogen
"Førstehjælp til dit hus"

 

- så er du klar hvis uheldet er ude

 

Tilmeld dig Bolius Nyhedsbrev her:

Du modtager en velkomstmail med et link så du GRATIS kan downloade
”Førstehjælp til dit hus” som PDF.

Herefter modtager du to gange om ugen Bolius Nyhedsbrev med relevante artikler og billedserier om alt indenfor hus og have.

Luk og vis ikke igen