Brugerlogin

Indtast dit brugernavn og kodeord her for at logge ind på websitet:
Log ind

Har du glemt dit kodeord?

Ny bruger? - Tilmeld dig her

Debatforum

Emner med mange svar

nye vinduer hvor

Af Besked
Skrevet: 17. 01. 2008 [11:08]
rasmus78
rasmus78
Emne oprettet af
registreret siden: 17.01.2008
Indlæg: 4
Nye Vinduer, Hvor?

Hejsa.

Jeg ville lige høre om der er nogen herinde der kan anbefale et eller flere firmaer hvor jeg kan købe vinduer og døre, det skal selvfølgelig være kvalitet og samtidig også gerne billigt.


Mvh, Rasmus
Skrevet: 17. 01. 2008 [15:44]
bbeyer
bbeyer
registreret siden: 11.01.2008
Indlæg: 4
Re: Nye Vinduer, Hvor?

Hej Rasmus

Vi har skiftet vores vinduer til Velfac, træ/alu -det er vi MEGET glad for. Mindre vedligeholdelse og pæne vinduer -men husk at være tro mod stilen på huset. Det nytter ikke noget at sætte super moderne vinduer et et gammelt hus, det vil komme til at se pudsigt ud.

Velfac har ind imellem arkitektweekend, hvilket betyder at de har nogle arkitekter på besøg som man kan bestille en tid ved (gratis og uden købepligt). Vi benyttede os af dette, og fik nogle gode råd. Tag nogle billeder af huset og tag dem med. En plantegning vil også være en god ting at have med.

Alt efter om du selv kan sætte vinduerne i, eller om du skal have hjælp til det, så er der forskellige måder at købe dem på.

Prøv evt. at kontakte http://www.bygmax.dk/
de hjælper med inkøb af materialer (også Velfac) og kan ofte skaffe gode rabatter (set i forhold til den vejl. pris). De vejleder ikke, så du skal selv have styr på hvad du ønsker. Men rabatten kan være god.

Jeg er sikker på, at der findes andre forhandlere på nettet som blot køber ind for en og dermed formidler kontakten -prøv at søg.
Skrevet: 01. 02. 2008 [11:33]
camconrad
Camconrad
registreret siden: 01.02.2008
Indlæg: 1
Re: Nye Vinduer, Hvor?

Hej

Vi har købt nye døre og vinduer fra http://www.nationalvinduer.dk

Super service, levering, næsten, til tiden og rigtig flotte og gode vinduer.

Hvert vindue er lavet efter specialmål, og efter eget ønske med sprosser og ventialtion efter ønske, og prisen var stadig lavere end f.eks. Rationel kunne købes til i byggemarkedet med 15% rabat (specialtilbud)

Kan kun anbefales icon_biggrin.gif
Skrevet: 29. 03. 2008 [16:50]
vinduesmanden
Vinduesmanden
registreret siden: 29.03.2008
Indlæg: 23
Re: Nye Vinduer, Hvor?

det er lidt selvmodsigende - desvæære - men du kommer altså til at gøre op med dig selv fra start om det er gode vinduer eller de skal være billige !
Skal vinduerne være billige, så skal du gå efter annoncer hvor farverne gul og sort er fremherskende..
rigtig mange (langt de fleste) billige vinduer bliver produceret i østeuropa uanset hvor meget forhandlerne lovpriser disse vinduer så er de altså ikke fra Danmark (selvom nogle af navnene antyder det "nationalvinduet=litaun" , "vinduet.dk = polsk" "bedst&biligst=litaun"(vil du købe en østeuropæisk bil? )

hvis du ønsker kvalitet, og vil betale for det, så hedder svaret Dansk producerede vinduer, eksempelvis "outrup, forhandles af tømrermestre" "Outline, forhandles af trælaster" "IdealCombi, forhandles af Dansk Vinduesrådgivning (http://www.davir.dk)"

Trælasterne og dansk vinduesrådgivning, sælger ogsåvinduerne til dig hvis du selv vil montere.

Held og lykke med din vindueshandel
Skrevet: 05. 01. 2010 [23:10]
koludabyg
Koludabyg
registreret siden: 29.03.2009
Indlæg: 53
Re: Nye Vinduer, Hvor?

Jeg vil anbefale jer at købe KPK vinduer / combivinduet, det er en god kvalitet til billige penge, så begge ting kan altså godt fåes.

De skal dog købes gennem en tømrermester / håndværker, da de ikke sælger direkte til private.
Skrevet: 07. 01. 2010 [11:01]
jck
jck
registreret siden: 07.01.2010
Indlæg: 1
Re: Nye Vinduer, Hvor?

Hej,
Vi skal bygge nyt hus og har valgt Velfac 200i, men er da i tvivl, om det er noget af det bedste der kan fås?
Under alle omstændigheder skal det være vedligeholdelsesfrit (træ/alu)
Er ligeledes i tvivl om hvilken type glas vi skal vælge?
2-lags energirude med varm kant
3-lags energirude med varm kant
3-lags energirude med varm kant og krypton
3-lags energirude med varm kant, krypton og dimant
Er der nogen der har gode råd?
Mvh
Jens
Skrevet: 11. 01. 2010 [06:10]
bruno davir.dk
Bruno Davir.dk
registreret siden: 11.01.2010
Indlæg: 1
Re: Nye Vinduer, Hvor?

Hej JCK

på baggrund af dine oplysninger er det ikke nemt at give et rigtigt svar på dine spørgsmål.

Velfac 200i er et godt vindue, men om det er det bedste ??
Når man foretager et valg så betyder det samtidig at der er noget der vælges fra. Hvis du vælger et Velfac 200i (eller et "Idealcombi Futura"icon_wink.gif så vælger du et vindu med smal ramme og stort lysindfald, men du går lidt på kompromis med energitabet.
Velfac 200i eller Idealcombi Futura vælges altså primært pga af det stramme design og det gode lysindfald.
hvis du vil have lavest mulige energitab, så skal du vælge et vindue som eksempelvis Idealcombi Nation (ligeledes træ/alu, opbygget med et mellemlag af kuldebrosisolerende komposit, men ellers traditionelt i sit udseende)
mht. glasvalg: når du bygger nyt så er isoleringen i huset jo iorden, et almindeligt 2 lags energirude er fint, men bygger du eksempelvis et klasse 1 hus, så må 3 lags glas være det oplagte valg !
krypton eller ej ?? det er straks lidt sværere at udtale sig om uden at kende de nøjagtige data for dine vinduer, det er nemlig ikke altid at det kan svare sig med Krypton, det afhænger bla. af afstanden mellem dine glas

Mit gode råd til dig er... tal med en konsulent for det firma du mener skal levere dine nye vinduer, han bør kunne vejlede dig !
råd nr. 2... før du køber så undersøg markedet grundigt og spørg evt også et sted mere - måske er det der du får det bedste råd og den bedste service !
Skrevet: 25. 02. 2010 [18:31]
kusk2002
kusk2002
registreret siden: 25.02.2010
Indlæg: 1
Re: Nye Vinduer, Hvor?

Jeg har mahogni vinduer fra Hndvrkervinduet I/S og kunne få dem stort set som jeg ville have dem, de laver også vinduer i fyr og har har gratis levering i hele landet for køb over 5000 kr. og har kort leveringstid lige nu og formentelig også "vinterrabat". vinduerne er i høj kvalitet, og kan helt sikkert holde i mange år og bliver sikkert også det biligeste i længden
Skrevet: 27. 02. 2010 [07:32]
vinduesmonto?r
vinduesmontør
registreret siden: 11.02.2009
Indlæg: 39
Re: Nye Vinduer, Hvor?

hej Kusk2002

sikke da en masse du ved om den vinduesfabrik icon_wink.gif
det lugter langt væk af reklame, men du skulle ikke have brugt en af dine konkurrenters payoff til sidst..

held og lykke med salget der oppe i det nordjyske :mrgreen:
Skrevet: 20. 05. 2010 [15:27]
famjen
famjen
registreret siden: 20.05.2010
Indlæg: 2
Re: Nye Vinduer, Hvor?

Vi har købt ved Doorwin.dk og kan kun anbefale dem icon_smile.gif

Det gik hurtigt og nemt og så ser de jo bare super flotte ud efter det er sat i icon_biggrin.gif


Portal information:

Der er lige nu er 0 brugere online, heraf 0 registrerede brugere og 0 gæster.
I dag 0 registrerede brugere og 0 gæster var allerede online.

Nu online


Bolius | Debat har 5028 registrerede brugere, 2639 emner og 6604 svar. I gennemsnit er 3.44 indlæg skrevet pr dag.
Sådan får du huset solgt
Annonce

Nyhedsbrevfh-newsletter

Annonce

Inspirerende billedserier

  • Bolius Boligejernes Videncenter A/S
  • Lautrupvang 2
  • 2750 Ballerup

Se her hvordan du kontakter os

Få GRATIS bogen
"Førstehjælp til dit hus"

 

- så er du klar hvis uheldet er ude

 

Tilmeld dig Bolius Nyhedsbrev her:

Du modtager en velkomstmail med et link så du GRATIS kan downloade
”Førstehjælp til dit hus” som PDF.

Herefter modtager du to gange om ugen Bolius Nyhedsbrev med relevante artikler og billedserier om alt indenfor hus og have.

Luk og vis ikke igen