Bruseniche i nybyggeri
Jeg har et par spørgsmål.
1. Er der nogen lovmæssige standardmål for brusenicher i nybyggeri?
2. Brusenichen er overtaget kun 74 cm dyb og armaturet går 18 cm ud fra væggen, hvilket gør at bruseforhænget klistrer til kroppen. Har prøvet med zinklodder, men idet dybde afstanden er så lille vil problemet da kunne løses?
3. Ville prøve med installering af glasdør, men igen pga af dybde afstanden virker det meget småt. Og samtidig har jeg fået oplyst at halvvæggen afviger med ca. 0,8 cm fra gulv til loft, er det Ok?
4. Og er der nogle krav om hvor meget hældning der skal være i området foran brusenichen?
I baderum er der kun krav til hvor meget fri plads der skal være foran sanitære installationer samt størrelsen af fri gulvplads. Du kan på linket finde disse mål og regler.
Hvorvidt en afvigelse på 8 mm fra lodret på en indvendig væg er acceptabel, afhænger af hvordan væggen er bygget. Er det en pladevæg på stålskelet er det ikke acceptabelt, hvorimod det kan være acceptabelt såfremt det er en muret væg.
Gulvet foran bruseren skal have fald mod afløbet, således at vandet ledes til afløb.
![]() |
Morten Dalsgaardingeniør |






















