Fliser i vådrum
Jeg vil gerne overholde byggevedtægterne for vådrum. Der foreskrives bl. a. vådrumsmembran i 2,3 m højde. Uden på vil jeg sætte fliser.
Mit spørgsmål er: 1) kan man nøjes med at sætte fliser op til 1,9 m og overmale vådrumsmembranen over fliserne. 2) Behøver man at have vådrumsmembran, hvis der er fliser
Sp.1: I vådrum skelnes mellem vådzone og den fugtigzone, hvor området omkring bruseniche og badekar er vådzoner. I vådzonen må der ikke anvendes malebehandling, d.v.s. det er heller ikke tilladt med en malebehandling oven på en vådrumsmembran. Der er dog ikke om at der skal være fliser, du kan f.eks. også opsætte en vinylbeklædning. I den fugtige zone er det tilladt, at anvende godkendt vådrumsmaling.
Sp.2: En flisebeklædning regnes ikke som en vandtæt beklædning, hvorfor der skal være en vådrumsmembran under fliserne, ligesom primer, membran og fliseklæb skal passe sammen (samlet vådrumssystem fra samme producent).
![]() |
Axel Danholtingeniør |
Nyhedsbrev
HUS OG HAVE I februar
-
10 gode råd til haven i februar
-
Hvordan undgår du kalk på...
-
10 gode råd om indeklima
-
Husstøvmider
-
Sådan fjernes skimmelsvamp i din...
-
10 gode råd om beskæring af træer...
-
Sådan finder du ud af om der er...
-
Fald på terræn tæt på huset
-
Bortledning af regnvand og...
-
Planlægning af haven
-
Tjek dit badeværelse for...
-
Tjek udluftningen af dit hus






















