Isolering af kælder

Publiceret: mandag 28. juni 2010

Sidste år isolerede jeg min kælder indefra, med 70mm isolering og 75mm luft til ydervæggen. Det er endt i en katastrofe, med fugtskjolder og mug på gipspladerne. Har lige savet et hul i gipsen, og vandet driver ned af kældervæggen og isoleringen er drivvåd. Kælderen er ikke isoleret, hverken udefra eller under gulvet. Det skal dog siges at den er ganske tør og ikke lugter fugtig. Så jeg brækker ned og starter forfra.

Vil så gerne have bekræftet, at det jeg har tiltænkt mig denne gang, nu også holder :-) Min plan er at bygge en ny væg af gasbeton op indvendigt i kælderen, mod terræn. Planen er at jeg vil lave et hulrum på ca 7,5 cm til ydervæggen. Så vil jeg isolere udvendigt med lecanødder og dræn. Vil helst undgå at skulle brække gulvet op, kan det undgåes. Tænker på at smøre alfix vådrumsmembran på gulvet, evt også på væggen ? Findes der en tynd isoleringsplade, man kan lægge under et pergo gulv, for ikke at "stjæle" for megen højde (205cm), men som dog isolerer en lille smule. På forhånd tak for svaret.

Svar:

 

Luft mellem kælderindervæg og indvendig beklædning er ikke nok for at undgå fugt i en kældervæg. Der skal luftindtag nedefra (f. eks under træpanel mod gulvet) og luften skal kunne komme ud for oven. Dette skaber den luftstrøm, der er nødvendig for at lufte fugten ud.

Har du ikke det, er der bare fugtig stillestående luft i luftspalten, som tilfører dit isoleringslag mere og mere fugt.

Derudover skal en kælder ventileres, hvilket ofte gøres gennem luftspalter i vinduesrammer eller -karm.

Min bedste anbefaling er dog, at du bestiller en Boliusrådgiver, som kan rådgive dig på stedet. Der er mange forhold som spiller ind: hvordan er din kælderydervæg ? er der utætheder der eller i kælderdæk? Fugten må komme et eller andet sted fra. Det kan være indvendigt damptryk men det afhænger af rummets brug.

Af samme årsag kan vi ikke tage stilling til din løsningsmodel. Udvendig isolering er som udgangspunkt en god idé da du også vil kunne konstatere, om væggen er utæt og i så fald reparere den. Har du overvejet at bruge plattonplader ? Sundolit producerer en komprimeret isoleringprodukt.

Gasbeton er mindre fugtfølsom men problemet vil være der igen hvis du ikke opbygger væggen rigtigt. Husk du under ingen omstændigheder må opsætte tapet eller filt på en kældervæg da tapet- eller filtlim danner ideelle væksbetingelser for svampevækst.

Du kan bestille besøg af en Boliusrådgiver telefonisk eller pr. mail.

 

 

 

 

Ricardo Labacha

arkitekt MAA

  • Bolius Boligejernes Videncenter A/S
  • Lautrupvang 2
  • 2750 Ballerup

Se her hvordan du kontakter os

Få GRATIS bogen
"Førstehjælp til dit hus"

 

- så er du klar hvis uheldet er ude

 

Tilmeld dig Bolius Nyhedsbrev her:

Du modtager en velkomstmail med et link så du GRATIS kan downloade
”Førstehjælp til dit hus” som PDF.

Herefter modtager du to gange om ugen Bolius Nyhedsbrev med relevante artikler og billedserier om alt indenfor hus og have.

Luk og vis ikke igen