Mellemrum ml. planker i gulv

Publiceret: fredag 25. juni 2010

Jeg er for nylig flyttet i en lejlighed med gamle plankegulve. Der er en masse mellemrum mellem plankerne på ml. 2 og 6mm, kan man gøre noget for at "fuge" dem eller hvert fald skjule dem? De samler nemlig meget skidt.Jeg vil helst have det til at se så naturligt ud som muligt, da jeg rigtig godt kan lide de gamle gulve.

Svar:

Umiddelbart vil jeg ikke gøre noget ved det, det er charmen ved gamle gulve. Hvis du dog absolut ikke kan holde det ud, så foreligger muligheden at du kan få fræset fugerne, ens og efterfølgende få dem fuget med sort elastisk fugemasse, som lukker helt tæt. Det er dog en noget større opgave, som alt efter omfanget af kvadratmeter, kan komme til at koste en del, medmindre du selv kan lave det.

Casper Kjerumgaard

Fagredaktør

  • Bolius Boligejernes Videncenter A/S
  • Lautrupvang 2
  • 2750 Ballerup

Se her hvordan du kontakter os

Få GRATIS bogen
"Førstehjælp til dit hus"

 

- så er du klar hvis uheldet er ude

 

Tilmeld dig Bolius Nyhedsbrev her:

Du modtager en velkomstmail med et link så du GRATIS kan downloade
”Førstehjælp til dit hus” som PDF.

Herefter modtager du to gange om ugen Bolius Nyhedsbrev med relevante artikler og billedserier om alt indenfor hus og have.

Luk og vis ikke igen