oversvømmelse i kælder og efterfølgende kloaklugt
Hej
Efter oversvømmelse i en kælder i vores andelsforening i forbindelse med sidste weekends kraftige regn, er der lugt af "kloak" og vi frygter at dette skyldes tilbageløb fra kloakkerne.
Vi har affugtere og varmeblæsere på for at tørre, men hvad gør man ved lugtgener ? ud over risikoen for at der kommer skimmel, er der så andre mikroorganismer man bør gardere sig imod (bakterier) ? skal ´der sprøjtes med noget desinficerende og i så fald hvad ?
På forhånd tak for svar -
Vibeke
Det er meget svært at bedømme problemet på afstand men det er sandsynligt, når der er lugtgener, at der er tale om backflow fra kloakken som du selv skriver. Jeg er bange for, at der ikke er noget at stille op mod lugten men det kan I spørge en kloakmester om.
Affugter og varmeblæsere hjælper men husk, at alt lufttilførsel udefra skal lukkes mens affugtere er i gang. Skimmelsvamp er den største fare og I må sørge for, at der ikke er tapet, filt, væv eller andet der oplimes på kældervægge da lim udgør et ideelt vækstgrundlag for svamp.
I skal også sørge for, at der ikke er træ, der bliver vådt og ikke tørrer ud (f.eks gulvpaneler, som bør fjernes eller friholdes fra gulvene og udskiftes med trykimprægneret træ) Der skal også være en effektiv ventilation og en god idé vil være at opsætte el-drevet udsugning, som er fugtstyret, dvs, som går i gang når fugten overstiger en vis værdi.
Der er ikke andre kendte mikroorganismer der udgør en fare kun på grundlag af en oversvømmet kælder men backflow fra kloakken indeholder sandsynligvis bakterier og man kan bede et svampesaneringsfirma om at foretage en måling af skimmel- og bakterieforekomst.
![]() |
Ricardo Labachaarkitekt MAA |
Nyhedsbrev
HUS OG HAVE I februar
-
10 gode råd til haven i februar
-
Hvordan undgår du kalk på...
-
10 gode råd om indeklima
-
Husstøvmider
-
Sådan fjernes skimmelsvamp i din...
-
10 gode råd om beskæring af træer...
-
Sådan finder du ud af om der er...
-
Fald på terræn tæt på huset
-
Bortledning af regnvand og...
-
Planlægning af haven
-
Tjek dit badeværelse for...
-
Tjek udluftningen af dit hus





















