Regninger fra entreprenør efter aflevering
Vi har ½ år efter aflevering og slutafregning på en entreprise (tilbygning af parcelhus), modtaget håndværkerregninger på ekstraarbejder. Det har ingen stedet fremgået at der manglede afregning/beregning for nogen ydelser, så vi troede jo vi var "færdige med at betale".
Men nej. Entreprenøren har åbenbart overset regningerne, eller håndværkerne har været lang tid om at fremsende. Vi får ikke desto mindre at vide, at "arbejdet er jo udført, så I skal jo betale". Konkret har entreprenøren åbenbart overset regningerne. Nu afviser han dem, og har bedt håndværkerne sende dem direkte til os.
Nogle af ekstraudgifterne er vi slet ikke enige om, men der er det så henvist til op nu at tage diskussionen direkte med håndværkerne.
Vi går gerne i dialog, men mener ikke entreprenøren bare kan blive ved og ved med at sende regninger. Eller: Kan han det? For hvor stopper det så?
Jeg kan ikke ud fra de oplysninger svare dig konkret på hvor du står i forhold til at skulle betale ekstraregningerne.
Om du skal betale direkte til nogle af håndværkerne kommer helt an på hvad der står i den kontrakt du har indgået med den entreprenør der har udført arbejdet, og hvad der er indgået af aftaler om de ekstraarbejder der er udført.
Du skriver også at du er uenig i nogle af udgifterne, så det lyder for mig som om at der ikke er har været indgået præcise aftaler om hvad der skulle udføres af ekstraarbejder, at der måske ikke har været ført løbende tilsyn med de arbejder der er blevet udført og at der ikke er afholdt en afleveringsforretning.
Jeg vil derfor anbefale at du får hjælp af en byggesagkyndig til at se på både det udførte arbejde og kontrakt m.v- . for på den måde at finde ud af hvad du med rimelighed skal betale.
![]() |
Tine NielsenArkitekt og rådgiver i Bolius |






















