Skimmelsvamp bag celotexplader
Hejsa Vi har fået øje på vores drømmehus, et hus der i vores øjne er fyldt med muligheder :-) Men efter at have haft en byggesagkyndig med ude har vi mistanke om at der er skimmelsvamp bag celotex pladerne på alle ydervægge i stueplan. Der er intet nævnt herom i tilstandsrapporten. Huset er fra 1938, 1 etage med fuld høj kælder, dobbeltmuret med indblæst polysterenskum som isolering. Denne er eftergået i 2007. Pladerne har sluppet væggene, hvorfor den byggesagkyndige mente er der er risiko for skimmelsvamp bag pladerne. I min verden er der kun en løsning - pladerne skal ned og skimmelsvampen behandles - men kan man komme den helt til livs? og hvad er den bedste løsning på væggene efterfølgende? En isoleringvæg eller at pudse væggene op?
Jeg kan ikke helt finde ud af om det er alle ydervægge eller om det blot er dem over terræn der er tale om.
Uanset hvad, skal i fjerne pladerne. Dels fordi der kan være skimmelsvamp ind bag ved men også fordi de udgør en stor brandfare.
Behandlingsformen kommer helt an på hvor kraftigt angrebet af skimmelsvamp er.
Der findes mange forskellige metoder til afrensning og behandling af skimmelsvamp. Det bedste vil være at konstatere i hvilket omfang der er skimmelsvamp, her efter kan den bedste behandlingsmetode fastslås.
Man kan gøre alt lige fra at fjerne meget små mængder med rodalon eller klorin, til at bruge et svampemiddel eksempelvis Protox eller få et firma ud til at afrense ved hjælp af damp eller tøris. Der er væsentligt forskel i rpis, hvorfor det bedste er at konstatere hvor meget skimmelsvamp der rent faktisk er.
Efterfølgende vil det bedste være at pudse væggene op.
![]() |
Jeanette Standly MikkelsenKonstruktør og rådgiver i Bolius |






















