Spændinger i H+H gasbetonvægge
Jeg har et nybygget hus med H+H gasbetonvægge (mursten yderst), når der temperatursvingninger udvendigt (primært formiddag og aften) kommer der nogle dunk fra ydervæggene, når solen er på kan det være mange relative højtlydte dunk, er dette normalt (noget man skal acceptere)? Jeg vil tro det er nogle spændinger der opbygges i gasbetonen da små dunk nogle gange kan udløses ved at trykke hårdt på væggen. Udover støjgenerne er jeg også bange for om det med tiden kan medfører skader på huset/betonelementerne.
Ja, det lyder ikke helt rigtigt. Det skal det ikke gøre/sige. Men det kan være meget svært at finde fejlen og årsagen til dette, skal jeg skynde mig at sige.
Man kan forestille sig forskellige årsager, bl.a. indespændt jern til taget og dernæst "almindelige" spændinger i porebetonen som du selv er inde på.
Jeg vil anbefale dig at få en teknisk konsulent ud fra HTH og hører hvad de siger til det. Videre skal du naturligvis underrette firmaet som har bygget huset, (jeg ved ikke hvor nyt det er) og ellers bede dem udrede for fejlen og ikke mindst udbedre det.
For ja, udover genen fra støjen kan (og vil) det med stor risiko give revnedannelser i huset på sigt.
Håber svaret kan bruges, men uden at kende mere eksakt til husets konstruktioner kan jeg ikke udtale mig mere præcist. Overvej at hyre din egen rådgiver, hvis du ikke får hjælp igennem de ovenstående parter.
![]() |
Morten MathiasenBygningsingeniør og rådgiver i Bolius |






















