vand i kælder i kolonihave
støbt kælder ca. 170 x150x150 under køkken.
vandet står nogengange højt. Har tømt med dykpumpe. Men aldrig helt tom. Fugt problemer i køkken ovenpå.Vil gerne have den annuleret. Kloakmester foreslår gennembrud af gulv, og opfyldning med grus. Bygge og anlægsmand foreslår fast pumpe -faskine -pumpebrønd og dræn langs kælder. Og så en tør kælder. Grundvandet står højt i Herlev, gr. 2 nedlagte drikkevandsboringer?? Hvad gør jeg? hej charlotte
Du skal ikke fylde din kælder med grus. Kapilarvirkningen vil gøre, at gruset suger vandet op og du få fugt i din etageadskillelse osv.
Du kan evt. fylde din kælder med et kapilarbrydende materiale som leca nødder eller singles og hvis det er fysisk muligt afslutte med sundolitt under etageadskillelsen.
Alternativet er opsætning af en grundvandspumpe. Den fungerer med en flyder, der sætter den i gang når vandet overstiger et vist niveau. Pumpen vil som udgangspunkt holde din kælder uden oversvømmelse så længe den fungerer. Vandet kan pumpes til en faskine.
Begge løsninger kræver en besigtigelse af din ejendom. Du kan bestille besøg af en Boliusrådgiver der vil hjælpe dig med at vurdere sagen på stedet.
![]() |
Ricardo Labachaarkitekt MAA |
Nyhedsbrev
HUS OG HAVE I februar
-
10 gode råd til haven i februar
-
Hvordan undgår du kalk på...
-
10 gode råd om indeklima
-
Husstøvmider
-
Sådan fjernes skimmelsvamp i din...
-
10 gode råd om beskæring af træer...
-
Sådan finder du ud af om der er...
-
Fald på terræn tæt på huset
-
Bortledning af regnvand og...
-
Planlægning af haven
-
Tjek dit badeværelse for...
-
Tjek udluftningen af dit hus





















