Så meget falder huspriserne

Huspriserne falder over det meste af Danmark, viser ny statistik. Se, hvor meget de er faldet.

Huspriserne går kun én vej i øjeblikket: ned. Den nye boligmarkedsstatistik fra Realkreditrådet, Dansk Ejendomsmæglerforening, Realkreditforeningen og Finansrådet viser, at huspriserne faldt med 1,9 procent fra 4. kvartal 2010 til 1. kvartal 2011. På et år er huspriserne faldet med 0,6 procent.

- Tallene viser, at boligmarkedet i årets første kvartal befandt sig i et sort hul, og meldingerne fra mæglerne er ikke mere opløftende for 2. kvartal. De her tal understreger med andre ord, at det danske boligmarked står stille, og derfor er det rigtig positivt, at både rød og blå blok nu vil være med til at sætte gang i boligmarkedet, siger formand for Dansk Ejendomsmæglerforening, Steen Winther-Petersen med henvisning til, at politikerne vil sætte gang i boligsalget ved at lade boligkøbere slippe for at betale ejendomsværdiskat, grundskyld og tinglysningsafgift.

LÆS OGSÅ: Ny hjælpepakke til boligkøbere – så meget kan du spare

Huspriser falder også i hovedstaden

Det er især i Region Nordjylland, Syddanmark og Sjælland, at huspriserne er gået ned. Men huspriserne er nu også begyndt at falde i hovedstadsområdet og Region Midtjylland.

- Efter et 2010 med en generelt positiv stemning på boligmarkedet, så har alvoren ramt boligejerne i 2011. Vi så en afmatning i priserne i slutningen af 2010 i provinsen. Nu sætter usikkerheden sig også igennem i og omkring Hovedstaden, siger Ane Arnth Jensen, direktør i Realkreditrådet.

Priser op på lejligheder – og ned på sommerhuse

Priserne på ejerlejligheder er steget en lille smule, 0,9 procent fra 4. kvartal 2010 til 1. kvartal 2011. Dansk Ejendomsmæglerforening mener dog, at priserne på ejerlejligheder kan komme under yderligere pres – bl.a. fordi der er sat flere lejligheder til salg.

Priserne på sommerhuse er fortsat på vej ned. De faldt med 3,3 procent fra 4. kvartal 2010 til 1. kvartal 2011.

Læs, om priserne på huse, ejerlejligheder og sommerhuse er steget eller faldet i din kommune i artikler på Bolius.dk senere i dag

RegionSalgspris (gennemsnitlig m2-pris) 1. kvt. 2011Kvartalsændring i procentÅrsændring i procent
Hovedstaden19.450-1,84,8
Sjælland10.517-2,2-5,8
Syddanmark9.350-2,4-2,5
Midtjylland10.876-0,4-0,4
Nordjylland8.074-4,1-5
Hele landet11.747-1,9-0,6
Journalist / Kilder
Af:

Kommentarer ()



    Der er ingen kommentarer endnu (du kan skrive den første).
Annonce
Annonce

Bolius - et helejet Realdania selskab