30.000 kroner forskel på prisen for den samme fjernvarme

Der er kæmpe forskel på de danske fjernvarmepriser – også inden for samme kommune. Se, hvor billigt eller dyrt dit fjernvarmeværk er.

Der er stor forskel på fjernvarmepriserne i Danmark, viser statistik fra Energistyrelsen.
Der er stor forskel på fjernvarmepriserne i Danmark, viser statistik fra Energistyrelsen.

Der er kæmpe forskel på, hvor meget det koster at varme dit hus om med fjernvarme, alt efter hvor du bor. Det koster således mellem 7.156 og 37.096 kr. om året at varme præcis det samme hus op – eller en forskel på 30.000 kr.

Det viser Energitilsynets seneste statistik over fjernvarmepriser i Danmark. Priserne er for et standard enfamiliehus på 130 kvadratmeter med et årligt forbrug på 18,1 MWh.

LÆS OGSÅ: Hvad bør du undersøge, når du køber hus

Derfor er der forskel på fjernvarmepriser

Der er flere grunde til de store prisforskelle. Bl.a.

  • Fjernvarmeværkets dækningsområde (jo flere husstand, og jo tættere de ligger, jo billigere er det).
  • Fjernvarmeværkets alder (jo ældre, jo mindre gæld har værket).
  • Hvilket brændsel kraftvarmeværket skal fyre med.
  • Fjernvarmeværkets afskrivningspolitik.

LÆS OGSÅ: Tjek dit fjernvarmeanlæg

Prisforskel på fjernvarme inden for samme kommune

Derfor kan der også være stor forskel på prisen inden for samme kommune. I Hillerød Kommune koster det fx 35.125 kr. at varme et gennemsnitligt hus, hvis man hører under Gørløse Fjernvarme, mens kunderne hos Hillerød Varme slipper med 12.826 kr.

Se priserne i tabellen, hvor fjernvarmeværkerne er listet efter, hvor dyre de er. Du kan finde priserne på dit fjernvarmeværk ved at trykke på Ctrl+F og skrive navn eller postnummer i ”Søg” over artiklen øverst på denne side.

LÆS OGSÅ: Opvarmning med fjernvarme

Fjernvarmeforsyning

Postnr.Pris pr. MWhStandardlejlighed årligt
forbrug 15 MWh
Standard enfamiliehus årligt
 forbrug 18,1 MWh
Hjortekær28001.52529.41237.096
Gørløse Fjernvarme A.m.b.a.33301.58429.88035.125
Annebergparken45001.27424.89631.803
Ørslev-Terslev Kraftvarmeforsyning27301.21124.03431.005
Gassum-Hvidsten Kraftvarmeværk898185919.07830.996
Slagslunde 36601.18223.55230.205
Meløse-St.Lyngby Energiselskab Amba33201.16321.90329.986
Blenstrup Kraftvarmeværk A.m.b.a.95201.25024.70028.575
Skævinge Kommunes Fjernvarmeforsyning33201.12721.79427.901
Præstbro Kraftvarmeværk A.m.b.a.93301.17523.87527.518
Sandved-Tornemark Kraftvarmeværk Amba42621.12522.54827.066
Hvam Gl. Hvam Kraftvarmeværk Amba962093826.656
Uggelhuse-Langkastrup Kraftvarmeværk Amba896090820.91326.545
Ejsing Fjernvarmeforsyning A.m.b.a.78301.12522.12526.363
Øster Hurup Kraftvarme95601.00023.12526.225
Rejsby Kraftvarme67801.01322.93826.076
Ådum Kraftvarmeværk688093522.77525.674
Hyllinge-Menstrup Kraftvarme Amba470087518.75025.588
Ulbjerg Kraftvarme Amba883293825.406
Veddum Skelund Visborg Kraftvarmeværk A.m.b.a. 956075023.00025.325
Brøns Kraftvarme A.m.b.a.678084022.60025.204
Fur Kraftvarmeværk A.m.b.a.788490522.32525.131
Astrup Kraftvarmeværk951092522.25025.118
Rostrup Kraftvarmeværk A.m.b.a. 951093822.18825.094
Oue Kraftvarmeværk950065622.79424.828
Thorshøj Kraftvarmeværk Amba975088820.92524.509
Værum-Ørum Kraftvarmeværk A.m.b.a.887050018.24424.481
Odsherred Varmeværk (Trundholm)45201.16320.57324.176
Ramsing-Lem-Lihme Kraftvarmeværk786085017.62523.948
Odsherred Varme A/S45711.10020.12523.785
Øland Kraftvarmeværk A.m.b.a94601.00020.62523.725
Ravnkilde Kraftvarmeværk A.m.b.a.961089020.85023.609
Lønstrup Varmeforsyning A.m.b.a. 980098820.40623.468
Hejnsvig Varmeværk A.m.b.a.725090620.62523.434
Nimtofte - NOFF - Takstområde 1855055417.44623.425
Hundslund-Oldrup Kraftvarmeværk835083818.17323.209
Lendum Kraftvarmeværk A.m.b.a.98701.00020.00023.100
Nimtofte - NOFF - Takstområde 3855058317.15923.021
Løkkensvejens Kraftvarmeværk Amba948095020.05022.995
Svebølle-Viskinge Fjernvarmeselskab Amba447078619.51922.739
Mellerup Kraftvarme Amba893073822.599
Nimtofte - NOFF - Takstområde 2855050816.75322.588
Lading-Fajstrup Varmeforsyningsselskab Amba847175316.70022.508
Hallund Kraftvarmeværk A.m.b.a.970088019.70022.428
Holte Fjernvarme (Øverød central)284088817.81722.414
Haderup Kraftvarmeværk754080517.72422.299
Rask Mølle Varmeværk87631.00017.81322.288
Genner-Hellevad-Hovslund Forenede Kraftvarmeværker623085017.71922.279
Rye Kraftvarmeværk A.m.b.a.868080018.28122.068
Gylling-Ørting-Falling Kraftvarmeværk830088518.68122.013
Hvidebæk Fjernvarmeforsyning A.m.b.a.449075018.59121.783
Rise Fjernvarme Amba597081819.20021.734
Hvalpsund Kraftvarmeværk A.m.b.a.964066319.00021.679
Hundested Varmeværk A.m.b.a.339088816.85021.626
Manna-Thise Kraftvarmeværk970086018.90021.566
Sdr. Herreds Kraftvarmeværker Amba796074618.99421.508
Præstø Fjernvarme A.m.b.a.472088816.52821.329
Boligselskabet Danbo  - Havnbjerg Varmecentral643088116.03121.326
Voerså Kraftvarmeværk A.m.b.a.930086318.56321.236
Feldborg Kraftvarmeværk A.m.b.a.754074316.79121.174
Søndbjerg Fjernvarme Amba*779073015.52521.143
Tversted Kraftvarmeværk A.m.b.a.988191316.62521.141
Farum Fjernvarme352090616.48120.996
Jægerspris Kraftvarme A.m.b.a.363077518.50020.903
Mou Kraftvarme Amba928061916.17320.806
Ræhr Fjernvarme Amba773060018.87520.735
Neksø Halmvarmeværk373082716.57420.697
Flauenskjold Varmeværk A.m.b.a933093816.71920.656
Mørkøv Varmeværk Amba444063815.08820.639
Frifelt-Roager Kraftvarme AMBA678072518.37520.623
Klitmøller Kraftvarmeværk A.m.b.A.790061315.50820.508
Lørslev Fjernvarmeforsyning Amba980067515.37520.493
Boulstrup-Hou Kraftvarmeværk A.m.b.a. 830088317.74120.478
Vejby-Tisvilde Fjernvarme A.m.b.a. 321081317.81320.331
Vaarst-Fjellerad Kraftvarme A.m.b.a.926078817.53520.331
Sig Varmeværk680083817.68820.284
Skuldelev Energiselskab Amba405076916.53120.164
Hemmet Varmeværk  A.m.b.a. 689370316.06920.103
Ingstrup Fjernvarme948074417.78120.088
Skovlund Kraftvarme682381315.23420.083
St. Merløse Varme A/S430070315.06520.078
Gartneres Varmeforsyning i Åsum og Langeskov ApS525050516.28919.995
Filskov Energiselskab720072019.970
Halvrimmen-Arentsminde Kraftv.værk Amba946068117.71919.831
Hunseby Maglemer Varmeværk ApS493056516.11619.780
Glyngøre Fjernvarmeværk787082515.50019.745
Slangerup Kraftvarmeværk355092916.81819.699
Boligselskabet Danbo  - Langesø Varmecentral 643081314.71019.578
Snertinge, Særslev, Føllenslev - SSF Energiselskab 459168816.43819.569
Marstal Fjernvarme Amba596080016.56819.443
Vorupør Kraftvarmeværk AMBA770062015.72519.408
Balka/Snogebæk Ledningsnet379077015.52919.404
Viborg Fjernvarme (Hald Ege)880091015.52819.242
Klemensker Halmvarmeværk378265115.87519.200
Rødkærsbro Fjernvarmeværk884075315.49919.199
Sønderholm Varmeværk Amba924068816.56319.069
Hvide Sande Fjernvarme696068814.65418.966
Morsø Varme - Dueholm Varmecentral790085614.81318.910
Horbelev Varmeværk487149314.01918.889
Frederiks Varmeværk747075014.84418.888
Hørby Varmeværk930066315.07818.885
Boligselskabet Danbo - Nordborg Varmecentral643076314.06318.851
Jerslev Kraftvarmeværk974082015.40918.811
Overlund Fjernvarmeværk A.m.b.a.880072514.49818.804
Hornbæk Fjernvarme A.m.b.a. 310077514.61918.771
Outrup Varmeværk685568815.12518.769
Gartneres Varmeforsyning i Lindved ApS525046915.21518.699
Holsted Varmeværk667078814.38918.613
Smørum Kraftvarme276568013.86018.567
Vester Hjermitslev Varmeværk970077516.12518.528
Klokkerholm Fjernvarme932076314.25018.526
Læsø Fjernvarmeværk994071314.97318.477
Ferritslev Fjernvarmeselskab586378014.95018.468
Helsinge Fjernvarme320068814.03118.431
Vesløs Fjernvarme Amba774259016.60018.429
Nordforbrænding Fjernvarme 297055614.01818.419
Gjøl Private Kraftvarmeværk A.m.b.a.944063814.56318.414
Kølvrå Fjernvarmecentral747075014.67218.406
Blåhøj Energiselskab Amba733055015.65618.393
Dronninglund Fjernvarme933071914.17418.209
Ulstrup Kraftvarmeværk A.m.b.a.886078814.73818.188
Sdr. Omme Varmeværk Amba.726050013.31018.100
Pindstrup Varmeværk A.m.b.a. 855062514.33318.081
Bindslev Fjernvarme988166313.92118.038
Østerild Fjernvarmeselskab A.m.b.a. 770056314.53117.994
Kloster Kraftvarmeværk Amba695056315.57417.989
Hasle Ledningsnet379071314.46917.984
Nørager Varmeværk961075014.13817.981
Gartneres Varmeforsyning i Belling - Fangel ApS525044914.61617.976
Ans Kraftvarmeværk864378814.78817.973
Bredsten-Balle Kraftvarmeværk A.m.b.a.718277517.814
NRGi Lokalvarme A/S820079015.35017.799
Langå Varmeværk887071913.78117.797
Engesvang-Moselund Kraftvarmeværk743075014.40617.763
Bjerringbro Varmeværk885074415.45617.762
Hashøj Kraftvarmeforsyning A.m.b.a.426181315.23817.756
Frederikssund Kraftvarme273078014.16317.653
Nivå Fjernvarme (I/S Nordforbrænding)297068813.65017.638
Durup Fjernvarme787057512.82817.601
Nr. Broby Varmeværk567275013.75017.450
Østerlund Varme A/S643067513.33117.418
Ballen/Brundby Varmeværk830573515.08817.366
Thorsager Fjernvarmeværk Amba841052513.46917.365
Helsingør, Forsyning Helsingør Varme  300080113.91017.352
Klejtrup Varmeværk950071913.87517.273
Viborg Fjernvarme880077413.77117.270
Nysted Biogas489267713.22817.224
Sjælør Boulevard Varmecentral105895114.26917.218
Vrå Varmeværk976068813.56317.206
Kolind Fjernvarmeværk856075014.75017.125
Ø. Brønderslev Kraftvarmeværk970068813.53117.106
Gårslev Fjernvarme A.m.b.a. 708057512.45017.038
Løgumkloster Fjernvarme624076313.56317.026
Holeby Fjernvarme496054412.93916.985
Vivild Varmeværk896167913.85616.973
Højslev - Nr. Søby Fjernvarmeværk a.m.b.a.784053312.26316.951
Ribe Fjernvarme Amba676058513.24616.897
Hvidbjerg Fjernvarme A.m.b.a.779062513.21916.875
Laurbjerg Kraftvarmeværk A.m.b.a.887053812.43816.854
Jetsmark Energiværk A.m.b.a.949062512.78116.850
Ørnhøj Grønbjerg Kraftvarmeværk A.m.b.a.697377514.43816.840
Bælum Varmeværk957471314.62516.834
Strandby Varmeværk A.m.b.A.997056312.96916.822
Nykøbing Mors Fjernvarmeværk Amba790062512.85016.813
Hovedgård Fjernvarmeværk amba873256313.00616.775
Solrød Fjernvarmeværk Amba268060612.61316.770
Ejby Fjernvarme A.m.b.a.559263313.11316.761
Gedser Fjernvarme Amba487458812.90916.740
Frøstrup Fjernvameværk774157913.58816.688
Søllested Fjernvarmeværk492051911.96816.645
Fensmark Fjernvarmeværk468462512.59416.641
Troldhede Kraftvarmeværk A.m.b.a.692059413.62516.634
Gedsted Varmeværk963162513.12516.625
Tim Kraftvarmeværk Amba698068813.25016.619
Gjerlev Varmeværk898349812.96216.596
Øster Hornum Varmeværk953045012.09416.583
Hirtshals Fjernvarme A.m.ba.985062512.89016.546
Åkirkeby/Nylars og Lobbæk Fjernvarmeværk372059613.37816.533
Onsbjerg Varmeværk*830576014.11916.474
Løgstrup Varmeværk Amba883163813.18116.436
Egtved Varmeværk604070012.65616.408
Halsnæs Kommunale Varmeforsyning330071612.97316.383
Lohals Varmeforsyning A.m.b.a.595350012.62516.375
Hedensted Fjernvarme872268812.95016.374
Rønne Varme A/S370058513.68016.340
Sorø Kraftvarmeværk452082513.18816.340
Taars Varmeværk Amba983066912.63316.339
Stoholm Fjernvarmeværk  Amba785049412.93816.324
Nordby Varmeværk Amba672066614.24016.305
Saltum Fjernvarmeværk Amba949365012.62516.290
Nørre Alslev Fjernvarmeværk484058312.81016.275
Ansager Varmeværk682338811.41316.264
Bækmarksbro Varmeværk A.m.b.a.766061914.28116.200
Stubbekøbing, Refa Stubbekøbing Fjernvarme A/S 485045612.03116.176
Tønder Fjernvarmeselskab A.m.b.a.627076913.09416.165
Vallensbæk Fjernvarmeværk A.m.b.a.262551316.121
Tranum Kraftvarmeværk946068816.119
Næstved Varmeværk470058012.09416.088
Christiansfeld Fjernvarmeselskab A.m.b.A.607071912.81316.072
Tommerup St. Varmeforsyning A.m.b.a.569062513.31316.064
Havndal Fjernvarme A.m.b.a.897060412.91616.054
Haslev Fjernvarme Imba469063612.67716.039
Korsør - SK Varme A/S  422061912.72616.034
Værløse Varmeværk350065611.81315.916
Kalundborg Varmeforsyning A/S440068512.41615.915
Skive Fjernvarme I/S 780065612.25415.905
Nørre Nebel Fjernvarme683058512.83815.888
Ryomgaard Fjernvarmeværk855062512.87515.813
Tørring Kraftvarmeværk716058112.08115.739
Thorsminde Fjernvarme A.m.b.a.699040011.53115.728
Thyborøn Fjernvarme A.m.b.a.768057011.81015.726
Dagnæs-Bækkelund Varmeværk870063812.52315.714
Haarby Kraft-Varme Amba568366315.704
Gram Fjernvarme651068512.36915.661
Snedsted Varmeværk775247511.43815.660
Klinkby Kraftvarme A.m.b.a762055013.25015.655
Trustrup-Lyngby Varmeværk Amba857056613.90015.655
Tistrup Varmeværk686256012.52515.636
Hvalsø Kraftvarmeværk a.m.b.a.433070412.45115.565
Jyderup Varme A/S430065612.18515.539
Hjallerup Fjernvarme A.m.b.a.932065013.50015.515
Ejstrupholm Varmeværk736162513.50015.438
Agerkær, Fællesvarmecentralen, Kbh. 105885312.78815.430
Mejlby Kraftvarmeværk898153313.77015.421
Nr. Nissum Kraftvarme A.m.b.a. 762063013.45015.403
Hornslet Fjernvarmeselskab Amba854368813.24515.376
Hammershøj Fjernvarmeværk883062511.71915.375
Brønderslev Varme970068512.22915.356
Sindal Varmeforsyning Amba987067512.46915.330
Grindsted, Gev Varme A/S 720062512.86315.325
Horsens Varmeværk870066312.09115.319
Dybvad Varmeværk Amba935260012.40615.298
Vildbjerg Varmeværk A.m.b.a.748065012.31315.290
Ellegårdens Varmecentral105884412.65615.272
Aulum Fjernvarme A.m.b.a.749063811.77515.264
Frederikshavn Varme A/S990062311.99415.230
Skårup Fjernvarme588145812.60015.204
Fårvang Varmeværk888251311.75015.195
Nysted Varmeværk A.m.b.a.488060011.75015.123
Randers, Verdo Varme A/S (Energi Randers Varme) 892068612.06015.115
Gråsten Varme A/S630059411.91315.087
Oksbøl Varmeværk684056311.76215.070
Hanstholm Varmeværk773057513.25015.033
Toftlund Fjernvarme Amba652065611.84414.978
Ramme Varmeværk 762060012.57814.954
Vamdrup Fjernvarme I.m.b.a.658055011.37514.944
Jelling Varmeværk730051411.86514.934
Havneby Varmeværk A.m.b.a.679282512.37514.933
Assens Fjernvarme Amba - Jylland955046911.50014.922
Møldrup Varmeværk963260011.81314.910
Gelsted Fjernvarmeselskab559155011.68814.905
Løjt Kirkeby Fjernvarmeselskab Amba620058512.52514.900
Skals Kraftvarmeværk Amba883258111.71914.895
Tranbjerg Varmeværk Amba831064111.49414.856
Ørum Varmeværk A.m.b.a., Tjele883062511.93814.838
Vemb Varmeværk757053811.26314.825
Sæby Varmeværk Amba930058812.00014.784
Nykøbing S. Varmeværk450062111.66314.757
Mørke Fjernvarmeselskab Amba854462511.59414.750
Ærøskøbing Fjernvarme597055612.96914.693
Skagen Varmeværk Amba999056311.66314.671
Give Fjernvarme Amba732366311.43814.591
KE Varme A/S230064311.77114.539
Broager Fjernvarmeselskab631043811.34414.531
Skjern Fjernvarmecentral A.m.b.a. 690065611.53114.528
Bramming Fjernvarme A.m.b.a.674050010.62214.461
Gjern Varmeværk888352211.29714.424
Ringkøbing Fjernvarmeværk A.m.b.a. 695056311.06914.415
Sydlangeland Fjernvarme A.m.b.a.593249011.07514.409
TRE-FOR Varme, Kolding A/S600063812.37514.351
Kværndrup Fjernvarme Amba*577246910.65614.309
Albertslund Varmeværk262062411.34514.274
Balling Fjernvarmeværk A.m.b.a.786060610.96914.224
Høng Varmeværk427058111.15314.219
Gandrup - Vester Hassing Varmeforsyning931060011.14114.204
Augustenborg Fjernvarme644054011.28814.199
Mølholm Varmeværk (Andelsselskabet) 710060612.31914.198
Bredebro Varmeværk626156110.93114.159
Skovsgaard Varmeværk A.m.b.a. 946051910.68814.152
Thorsø Fjernvarmeværk Amba860048811.74514.150
Nibe Varmeværk a.m.b.a.924056311.23414.113
Roslev Fjernvarmeselskab Amba787046911.28114.110
Holme Lundshøj Fjernvame A.m.b.a. 827059910.88114.088
Rundhøj Fjernvarme  A.m.b.a. 827059910.88114.088
Ulsted Varmeværk 937055610.85014.045
Kerteminde Varmeforsyning530054010.84314.029
Karup Varmeværk747056310.96914.019
Silkeborg Varme A/S860058011.17514.018
Midtlangeland Fjernvarme590054011.31914.012
Kongerslev Fjernvarme929348810.90013.996
Brande Fjernvarme Amba733037510.28113.938
Spjald Fjernvarme- og Vandværk697162511.31313.938
Løgstør Fjernvarmeværk967043810.43813.925
Billund Varmeværk 719060011.03113.923
Allingåbro Varmeværk896147510.75013.910
Aalborg Kommune, Gasforsyningen 900068511.74713.871
Brovst Fjernvarme946056311.09413.869
Støvring Kraftvarmeværk Amba953056310.77513.833
Vojens Fjernvarme650058410.63713.823
Østervrå Varmeværk975055011.00013.805
Terndrup Fjernvarme A.m.ba.957553110.78113.803
Middelfart Fjernvarme550057510.87513.758
Svendborg Fjernvarme Amba570063010.90013.733
Ringsted Kommunale Fjernvarmeværk410056510.76013.706
Ulfborg Fjernvarmeværk A.m.b.a.699048810.50013.701
Gauerslund Fjernvarme708057510.65613.676
Nørre Snede Varmeværk, Værk I876650012.12513.675
Malling Varmeværk A.m.b.a.834056310.68813.669
Spøttrup Varmeværk786055011.27513.655
Glostrup Varme A/S260045011.25013.575
Nyborg Fjernvarmeforsyning580060710.80513.568
Lystrup Fjernvarme Amba852055010.79713.568
Sydfalster Varmeværk Amba487352010.71913.555
Løsning Fjernvarme A.m.b.a.872360010.65613.548
Aabenraa - Rødekro Fjernvarme620060011.00013.548
Vestforbrænding Glostrup I/S 260037411.21013.527
Roskilde Varme A/S400060610.56013.517
Løgten-Skødstrup Fjernvarmeværk A.m.b.a.854161310.93813.511
Fuglebjerg Fjernvarme425044010.00613.501
Stege Fjernvarme Amba47804319.93113.462
Asaa Fjernvarme934043810.43813.444
Slagelse - SK Varme A/S 420052510.32313.413
Høje Taastrup Fjernvarme A.m.b.a263055110.72713.412
Glamsbjerg Fjernvarme A.m.b.a.562052510.37513.378
Græsted Fjernvarme A.m.b.a32304199.86913.361
Nakskov Fjernvarme490050810.02113.355
Vestforsyning Varme A/S750061310.47213.313
Arden Varmeværk951053810.39813.279
Uldum Varmeværk Amba717152510.40613.271
Haderslev Fjernvarme610053810.40613.241
Vejen Varmeværk Amba660048110.09413.233
Ullerslev Fjernvarmeforsyning58002939.98213.173
Gilleleje Fjernvarme a.m.b.a.325046910.03113.172
Fjerritslev Fjernvarme969049510.11313.160
Lendemarke Varmeforsyning478048610.89913.151
Vegger Varmeværk 96005009.87513.113
Hjordkær Fjernvarmeværk623048810.74813.084
Hadsund Fjernvarmeværk956056510.97513.083
Rødding Varmecentral 663052510.18813.053
Rønde Fjernvarmeværk841051010.24412.994
Kibæk Varmeværk69333639.58112.983
Aarhus, AffaldVarme Aarhus (distribution) 82105559.74712.976
Nørre-Aaby Kraftvarmeværk A.m.b.a. 55804509.84412.958
Agersted Varmeværk933050010.00012.925
Odder Varmeværk A.m.b.A.830048110.15612.886
Vejle Fjernvarme a.m.b.a.710056910.28112.869
Hillerød Varme A/S340046011.40012.826
Varde Varmeforsyning A/S680055310.27512.815
Videbæk Varme692050010.05512.775
Skærbæk Fjernvarme A.m.b.a.678050010.13312.697
Ølgod Fjernvarmeselskab Amba.687044410.14412.669
Struer Forsyning Fjernvarme A/S760057510.24412.590
Faxe Fjernvarmeselskab46404539.31912.578
Borup Varmeværk Amba41405069.54812.551
Lem Varmeværk 694056310.40012.523
Stenstrup Fjernvarme Amba57714809.96312.468
Faaborg, FFV Varme A/S 56005139.84412.464
Ikast Værkerne Varme A/S74305139.84412.464
Hvidovre Midt Amba265046812.451
Hvidovre Nord Amba265047912.435
Vordingborg Fjernvarme A/S47605009.95412.430
EnergiGruppen Jylland Varme74005039.80712.427
Auning Varmeværk89634509.40612.383
Fredericia Fjernvarme70005049.68512.347
Rødovre kommunes Varmeforsyning261044612.303
Øster Toreby Varmeværk Amba48004809.57912.222
Skørping Varmeværk A.m.b.a.95205009.37512.175
Padborg Fjernvarme A.m.b.a.63305069.48112.151
Brædstrup Fjernvarme a.m.b.a.87404259.21912.118
Gentofte Kommune Kraftvarme282036510.23812.051
Grenaa Varmeværk85004709.39412.020
Vejlby Fjernvarmecentral82405209.53512.006
Ørsted Fjernvarmeværk89504509.00612.005
Vissenbjerg Fjernvarme54926639.94912.003
Guldborgsund Varme48004739.26411.989
Sunds Vand og Varmeværk74514699.39111.978
Hvidovre Syd Amba265047211.917
Hals Fjernvarme93704639.37511.909
Bedsted Fjernvarme77554259.45311.886
Vinderup Varmeværk78305069.18411.874
Aalestrup Varme a.m.b.a.96204259.03811.874
Avedøre Fjernvarme A.m.b.a. 265047211.833
Ringe Fjernvarmeselskab57505389.25811.801
Skanderborg Fjernvarme Amba86604959.42511.785
Als Fjernvarme a.m.b.a.956042611.768
Løkken Varmeværk 94803819.55311.666
Rødby Varmeværk Amba49705139.06311.476
Gladsaxe Kommune, Fjernvarmeforsyningen28603479.60711.463
Hjørring Varmeforsyning98004509.49311.461
Gørding Varmeværk66904638.71911.459
Harboøre Varmeværk A.m.b.a. 76734009.00011.440
Lemvig Varmeværk76204889.23011.338
Ry Varmeværk Am.b.a. 86804388.53111.331
Brørup Fjernvarme665040011.315
Brøndby Fjernvarme A.m.b.a. 26054558.61411.295
Mosede Fjernvarmeværk a.m.b.a.262040211.293
Rødbyhavn Fjernvarme Amba49704199.25011.168
Østbirk Varmeværk a.m.b.a87524508.62511.145
Aabybro Fjernvarmeværk94404509.28911.129
Otterup Fjernvarme54505049.13111.109
Tarm Varmeværk Amba68804859.60511.109
Sakskøbing Fjernvarmeselskab Amba49904588.63311.016
Bogense Forsyningsselskab54004258.65611.005
Assens Fjernvarme Amba - Fyn56104518.52210.957
Hobro Varmeværk95004638.64110.933
Farsø Fjernvarmeværk96403758.65610.850
Fyn, Fjernvarme Fyn A/S 52305048.68910.824
Greve Strandby Fjernvarmeværk 26703608.47510.819
Bøvling Varmeværk76505008.68810.725
Aars Fjernvarmeforsyning Amba96004138.40610.716
Frederiksberg Fjernvarme A/S20004758.33710.702
Hadsten Varmeværk83703759.37510.538
Svogerslev Fjernvarmecentral40005508.79810.503
Sønderborg Fjernvarme Amba64003607.96310.454
Ebeltoft Fjernvarmeværk84003568.10910.417
Hundige Fjernvarmeværk A.m.b.a.26704398.24110.314
Esbjerg Varme A/S67054008.25710.268
Hurup Fjernvarme77604138.26310.216
Gartnernes Fjernvarmeforsyning i Odense Nord ApS52504329.522
Nørresundby Fjernvarmeforsyning94003107.3069.299
Sønder Felding Varmeværk72803387.2508.984
Aalborg Kommune, Fjernvarmeforsyningen 90003206.0338.821
Thisted Varmeforsyning Amba77003256.8138.783
Maribo Varmeværk Amba49303006.9388.555
Hinnerup Fjernvarme83823256.5218.545
Kjellerup Fjernvarme Amba86203138.406
Galten Varmeværk84642637.0558.375
Hammel Fjernvarme Amba84503636.5008.311
Mariager Fjernvarmeværk Amba95502256.3037.816
Vestervig Fjernvarme77702886.8267.718
Ishøj Varmeværk26353845.9667.156

*) Ny pris er anmeldt for denne fjernvarmeforsyning, men er ikke med i denne prisstatistik, da prisanmeldelsen har været fejlbehæftet. Fejlretning er endnu ikke er afsluttet. Derfor anvendes prisen fra prisstatistikken fra marts 2012 for denne fjernvarmeforsyning.

Vi besvarer spørgsmål bedst muligt ud fra generel viden og ud fra de oplysninger, du giver os, men husk, at et generelt svar aldrig kan erstattes af konkret rådgivning på stedet. Derfor kan Bolius ikke påtage sig ansvar for eventuelle konsekvenser ved at anvende svaret.

Bolius - et helejet Realdania selskab