Sådan opvarmes danske boliger

  • Fjernvarme: 1.614.934 husstande
  • Naturgasfyr: 404.380 husstande
  • Oliefyr: 314.168 husstande
  • Varmepumpe: 30.561 husstande

Det er blevet dyrere at varme dit hus op med fjernvarme. Fra 2011 til 2012 er prisen på fjernvarme i gennemsnit steget med 578 kr. om året på landsplan, så den pr. december 2012 årligt koster 13.648 kr. for et standardhus på 130 kvadratmeter med et årligt forbrug på 18,1 MWh.

Det svarer til en stigning på 4,4 procent.

Dyrere for københavnerne

Der er stor forskel på, hvor meget priserne er steget. Nogle steder, fx i København, er stigningen ifølge Dansk Fjernvarme næsten det dobbelte af gennemsnittet.

Fjernvarmeprisen varierer stadig meget alt efter, hvor du bor. Er du kunde hos Ishøj Varmeværk er prisen 7.156 kr. for at opvarme et standardhus, mens landets dyreste fjernvarmeværk er Hjortekær med en pris på 37.096 kr. Se, hvor dit fjernvarmeværk er placeret i listen nederst på siden.

Ifølge Dansk Fjernvarme er det generelle prisstigninger på brændsler og stigende afgifter, der har hævet prisen på fjernvarme.

Mindre konkurrence mellem varmekilder

Modsat er prisen på naturgas gået ned. Varmeprisen for et standardhus på 130 kvadratmeter med et årlig forbrug på 18,1 MWh er fra 2011 til 2012 faldet fra 19.156 kr til 17.342 kr. Årsagen er generelt faldende naturgaspriser.

Olieprisen er ligeledes faldet – for samme standardhus med samme forbrug – fra 29.016 kr. i 2011 til 27.480 i 2012.

Fjernvarmens fremtid – bliver det billigere?

Fjernvarmebrugerne kommer formentlig ikke til at opleve store prisstigninger i år.

- Vi tror, at prisstigningerne det kommende år vil være moderate og i niveau med inflationen. Det springende punkt er afgifternes gennemslagskraft, altså især den nye ’Forsyningssikkerhedsafgift’, som ser ud til at få virkning fra 1. februar 2013, siger pressechef Torben Øllegaard Sørensen fra Dansk Fjernvarme.

Og hvis forudsætningerne ændrer sig, skal fjernvarmeværkerne ændre prisen, da de er underlagt Varmeforsyningslovens regler om at hvile økonomisk i sig selv.

Det koster fjernvarmen

I denne tabel kan du se de forskellige fjernvarmeværkers priser på fjernvarme pr. 18. december 2012.

Priserne angives pr. MWh og som et samlet beløb for en standard lejlighed med et årligt forbrug på 15 MWh (standardareal 75 m2), og for et standard enfamiliehus med et årligt forbrug på 18,1 MWh (standardareal 130 m2). Priserne er inkl. moms.

Prisoversigten er baseret på de prisanmeldelser, der har ikrafttrædelsesdato til og med 18. december 2012

FjernvarmeforsyningPostnr.Pris pr. MWhStandard-lejlighed årligt forbrug 15 MWhStandard enfamiliehus årligt forbrug 18,1 MWh
Agersted Varmeværk933050010.00012.925
Albertslund Varmeværk262062411.34514.274
Allingåbro Varmeværk896147510.75013.910
Als Fjernvarme a.m.b.a.9560426Ikke oplyst11.768
Annebergparken45001.27424.89631.803
Ans Kraftvarmeværk864378814.78817.973
Ansager Varmeværk682338811.41316.264
Arden Varmeværk951058811.14814.184
Assens Fjernvarme Amba - Fyn56104518.52210.957
Assens Fjernvarme Amba - Jylland955046911.50014.922
Astrup Kraftvarmeværk951075019.62521.950
Asaa Fjernvarme934043810.43813.444
Augustenborg Fjernvarme644054011.28814.199
Aulum Fjernvarme A.m.b.a.749063811.77515.264
Auning Varmeværk89634509.40612.383
Avedøre Fjernvarme A.m.b.a. 2650472Ikke oplyst11.833
Balka/Snogebæk Ledningsnet379077015.52919.404
Ballen/Brundby Varmeværk830573515.08817.366
Balling Fjernvarmeværk A.m.b.a.786060610.96914.224
Bedsted Fjernvarme77554259.45311.886
Billund Varmeværk 719060011.03113.923
Bindslev Fjernvarme988166313.92118.038
Bjerringbro Varmeværk885074415.45617.762
Blenstrup Kraftvarmeværk A.m.b.a.95201.18823.75027.431
Blåhøj Energiselskab Amba733055015.65618.393
Boligselskabet Danbo  - Havnbjerg Varmecentral643088116.03121.326
Boligselskabet Danbo  - Langesø Varmecentral 643081314.71019.578
Boligselskabet Danbo - Nordborg Varmecentral643076314.06318.851
Borup Varmeværk Amba41405069.21112.551
Boulstrup-Hou Kraftvarmeværk A.m.b.a. 830088317.74120.478
Bramming Fjernvarme A.m.b.a.674050010.62214.461
Brande Fjernvarme Amba733037510.28113.938
Bredebro Varmeværk626156110.93114.159
Bredsten-Balle Kraftvarmeværk A.m.b.a.7182775Ikke oplyst17.814
Broager Fjernvarmeselskab631043811.34414.531
Brovst Fjernvarme946056311.09413.869
Brædstrup Fjernvarme a.m.b.a.87404259.21912.118
Brøndby Fjernvarme A.m.b.a. 26054558.61411.295
Brønderslev Varme970068512.22915.356
Brøns Kraftvarme A.m.b.a.678084022.60025.204
Brørup Fjernvarme6650400Ikke oplyst11.315
Bækmarksbro Varmeværk A.m.b.a.766061914.28116.200
Bælum Varmeværk957471314.62516.834
Bøvling Varmeværk76505008.68810.725
Christiansfeld Fjernvarmeselskab A.m.b.A.607071912.81316.072
Dagnæs-Bækkelund Varmeværk870072513.93017.460
Dronninglund Fjernvarme933071913.89317.873
Durup Fjernvarme787055012.51817.169
Dybvad Varmeværk Amba935260012.40615.298
Ebeltoft Fjernvarmeværk84003568.10910.417
Egtved Varmeværk604070012.65616.408
Ejby Fjernvarme A.m.b.a.559263313.11316.761
Ejsing Fjernvarmeforsyning A.m.b.a.78301.12522.12526.363
Ejstrupholm Varmeværk736162513.50015.438
Ellehavegaard Energy I/S4800450Ikke oplyst15.895
Ellidshøj-Ferslev Kraftvarmeværk923062518.12520.063
EnergiGruppen Jylland Varme74005039.80712.427
Engesvang-Moselund Kraftvarmeværk743075014.40617.763
Esbjerg Varme A/S67054008.25710.268
Farsø Fjernvarmeværk96403758.65610.850
Farum Fjernvarme352090616.48120.996
Faxe Fjernvarmeselskab46404539.31912.578
Feldborg Kraftvarmeværk A.m.b.a.754074316.79121.174
Fensmark Fjernvarmeværk468462512.59416.641
Ferritslev Fjernvarmeselskab586378014.95018.468
Filskov Energiselskab7200720Ikke oplyst19.970
Fjerritslev Fjernvarme969049510.11313.160
Flauenskjold Varmeværk A.m.b.a93301.00017.65621.788
Fredericia Fjernvarme70005049.68512.347
Frederiks Varmeværk747075014.84418.888
Frederiksberg Fjernvarme A/S20004758.33710.702
Frederikshavn Varme A/S990062311.99415.230
Frederikssund Kraftvarme273078014.16317.653
Frifelt-Roager Kraftvarme AMBA678066317.43819.491
Frøstrup Fjernvameværk774157913.58816.688
Fuglebjerg Fjernvarme425044010.00613.501
Fur Kraftvarmeværk A.m.b.a.788487521.87524.588
Fyn, Fjernvarme Fyn A/S 52305048.68910.824
Faaborg, FFV Varme A/S 56005139.84412.464
Fårvang Varmeværk888251311.75015.195
Galten Varmeværk84643007.6189.054
Gandrup - Vester Hassing Varmeforsyning931060011.14114.204
Gartneres Varmeforsyning i Belling - Fangel ApS525044914.61617.976
Gartneres Varmeforsyning i Lindved ApS525046915.21518.699
Gartneres Varmeforsyning i Åsum og Langeskov ApS525050516.28919.995
Gartnernes Fjernvarmeforsyning i Odense Nord ApS5250432Ikke oplyst9.522
Gassum-Hvidsten Kraftvarmeværk898185919.07830.996
Gauerslund Fjernvarme708057510.65613.676
Gedser Fjernvarme Amba487458812.90916.740
Gedsted Varmeværk963162513.12516.625
Gelsted Fjernvarmeselskab559155011.68814.905
Genner-Hellevad-Hovslund Forenede Kraftvarmeværker623085017.71922.279
Gentofte Kommune Kraftvarme282036510.23812.051
Gilleleje Fjernvarme a.m.b.a.325046910.03113.172
Give Fjernvarme Amba732366311.43814.591
Gjerlev Varmeværk898349812.96216.596
Gjern Varmeværk888352211.29714.424
Gjøl Private Kraftvarmeværk A.m.b.a.944063814.56318.414
Gladsaxe Kommune, Fjernvarmeforsyningen28603479.60711.463
Glamsbjerg Fjernvarme A.m.b.a.562052510.37513.378
Glostrup Varme A/S260045011.25013.575
Glyngøre Fjernvarmeværk787082515.50019.745
Gram Fjernvarme651068512.36915.661
Grenaa Varmeværk85004709.39412.020
Greve Strandby Fjernvarmeværk 26703608.47510.819
Grindsted, Gev Varme A/S 72003759.11310.800
Græsted Fjernvarme A.m.b.a32304199.86913.361
Gråsten Varme A/S630059411.91315.087
Guldborgsund Varme48004739.26411.989
Gylling-Ørting-Falling Kraftvarmeværk830088518.68122.013
Gørding Varmeværk66904638.71911.459
Gørløse Fjernvarme A.m.b.a.33301.58429.88035.125
Gårslev Fjernvarme A.m.b.a. 708057512.45017.038
Haderslev Fjernvarme610053810.40613.241
Haderup Kraftvarmeværk754080517.72422.299
Hadsten Varmeværk83703759.37510.538
Hadsund Fjernvarmeværk956056510.97513.083
Hallund Kraftvarmeværk A.m.b.a.970088019.70022.428
Hals Fjernvarme93704639.37511.909
Halsnæs Kommunale Varmeforsyning330071612.97316.383
Halvrimmen-Arentsminde Kraftv.værk Amba946068117.71919.831
Hammel Fjernvarme Amba84503636.5008.311
Hammershøj Fjernvarmeværk883062511.71915.375
Hanstholm Varmeværk773057513.25015.033
Harboøre Varmeværk A.m.b.a. 76734009.00011.440
Hashøj Kraftvarmeforsyning A.m.b.a.426181315.23817.756
Hasle Ledningsnet379071314.46917.984
Haslev Fjernvarme Imba469063612.67716.039
Havndal Fjernvarme A.m.b.a.897060412.91616.054
Havneby Varmeværk A.m.b.a.679282512.37514.933
Hedensted Fjernvarme872268812.95016.374
Hejnsvig Varmeværk A.m.b.a.725072517.90620.154
Helsinge Fjernvarme320068814.03118.431
Helsingør, Forsyning Helsingør Varme  300080113.91017.352
Hemmet Varmeværk  A.m.b.a. 689370316.06920.103
Hillerød Varme A/S340046011.40012.826
Hinnerup Fjernvarme83823256.5218.545
Hirtshals Fjernvarme A.m.ba.985062512.89016.546
Hjallerup Fjernvarme A.m.b.a.932065013.50015.515
Hjordkær Fjernvarmeværk623048810.74813.084
Hjortekær28001.52529.41237.096
Hjørring Varmeforsyning98004509.49311.461
Hobro Varmeværk95004638.64110.933
Holeby Fjernvarme496054412.93916.985
Holme Lundshøj Fjernvame A.m.b.a. 827059910.88114.088
Holsted Varmeværk667078814.38918.613
Holte Fjernvarme (Øverød central)284088817.81722.414
Horbelev Varmeværk487149314.01918.889
Hornbæk Fjernvarme A.m.b.a. 310077514.61918.771
Hornslet Fjernvarmeselskab Amba854368813.24515.376
Horsens Varmeværk870066312.09115.319
Hovedgård Fjernvarmeværk amba873256313.00616.775
Hundested Varmeværk A.m.b.a.339088816.85021.626
Hundige Fjernvarmeværk A.m.b.a.26704398.24110.314
Hundslund-Oldrup Kraftvarmeværk835083818.17323.209
Hunseby Maglemer Varmeværk ApS493056516.11619.780
Hurup Fjernvarme77604138.26310.216
Hvalpsund Kraftvarmeværk A.m.b.a.964066319.00021.679
Hvalsø Kraftvarmeværk a.m.b.a.433070412.45115.565
Hvam Gl. Hvam Kraftvarmeværk Amba9620938Ikke oplyst24.719
Hvidbjerg Fjernvarme A.m.b.a.779062513.21916.875
Hvide Sande Fjernvarme696068814.65418.966
Hvidebæk Fjernvarmeforsyning A.m.b.a.449075018.59121.783
Hvidovre Midt Amba2650468Ikke oplyst12.451
Hvidovre Nord Amba2650479Ikke oplyst12.435
Hvidovre Syd Amba2650472Ikke oplyst11.917
Hyllinge-Menstrup Kraftvarme Amba470087518.75025.588
Høje Taastrup Fjernvarme A.m.b.a263055110.72713.412
Højslev - Nr. Søby Fjernvarmeværk a.m.b.a.784053311.13415.001
Høng Varmeværk427060011.46914.611
Hørby Varmeværk930066315.07818.885
Haarby Kraft-Varme Amba5683663Ikke oplyst15.704
Ikast Værkerne Varme A/S74304388.71911.106
Ingstrup Fjernvarme948074417.78120.088
Ishøj Varmeværk26353845.9667.156
Jelling Varmeværk730051411.86514.934
Jerslev Kraftvarmeværk974075014.35917.544
Jetsmark Energiværk A.m.b.a.949062512.78116.850
Jyderup Varme A/S430065612.18515.539
Jægerspris Kraftvarme A.m.b.a.363077518.50020.903
Kalundborg Varmeforsyning A/S440068512.41615.915
Karup Varmeværk747056310.96914.019
KE Varme A/S230064311.77114.539
Kerteminde Varmeforsyning530054010.84314.029
Kibæk Varmeværk69333639.58112.983
Kjellerup Fjernvarme Amba8620313Ikke oplyst8.406
Klejtrup Varmeværk950071913.87517.273
Klemensker Halmvarmeværk378265115.87519.200
Klinkby Kraftvarme A.m.b.a762055013.25015.655
Klitmøller Kraftvarmeværk A.m.b.A.770061315.50820.508
Klokkerholm Fjernvarme932076314.75018.876
Kloster Kraftvarmeværk Amba695056315.57417.989
Kolind Fjernvarmeværk856075014.75017.125
Kongerslev Fjernvarme929348810.90013.996
Korsør - SK Varme A/S  422061912.72616.034
Kværndrup Fjernvarme Amba*577246910.65614.309
Kølvrå Fjernvarmecentral747075014.67218.406
Lading-Fajstrup Varmeforsyningsselskab Amba847179419.45026.036
Langå Varmeværk887071913.78117.797
Laurbjerg Kraftvarmeværk A.m.b.a.887053812.43816.854
Lem Varmeværk 694056310.40012.523
Lemvig Varmeværk76204889.23011.338
Lendemarke Varmeforsyning478048610.89913.151
Lendum Kraftvarmeværk A.m.b.a.98701.00020.00023.100
Lohals Varmeforsyning A.m.b.a.595350012.62516.375
Lystrup Fjernvarme Amba852055010.79713.568
Læsø Fjernvarmeværk994071314.97318.477
Løgstrup Varmeværk Amba883163813.18116.436
Løgstør Fjernvarmeværk967043810.43813.925
Løgten-Skødstrup Fjernvarmeværk A.m.b.a.854161310.93813.511
Løgumkloster Fjernvarme624076313.56317.026
Løjt Kirkeby Fjernvarmeselskab Amba620058512.52514.900
Løkken Varmeværk 94803819.55311.666
Løkkensvejens Kraftvarmeværk Amba948095020.05022.995
Lønstrup Varmeforsyning A.m.b.a. 980098820.40623.468
Lørslev Fjernvarmeforsyning Amba980067515.37520.493
Løsning Fjernvarme A.m.b.a.872360010.65613.548
Malling Varmeværk A.m.b.a.834064112.05615.419
Manna-Thise Kraftvarmeværk970086018.90021.566
Mariager Fjernvarmeværk Amba95502256.3037.816
Maribo Varmeværk Amba49303698.15610.125
Marstal Fjernvarme Amba596080016.56819.443
Mejlby Kraftvarmeværk898153313.77015.421
Mellerup Kraftvarme Amba8930738Ikke oplyst22.599
Meløse-St.Lyngby Energiselskab Amba33201.16321.90329.986
Middelfart Fjernvarme550057510.87513.758
Midtlangeland Fjernvarme590054011.31914.012
Morsø Varme - Dueholm Varmecentral790085614.81318.910
Mosede Fjernvarmeværk a.m.b.a.2620402Ikke oplyst11.293
Mou Kraftvarme Amba928061916.17320.806
Møldrup Varmeværk963260011.81314.910
Mølholm Varmeværk (Andelsselskabet) 710060612.31914.198
Mørke Fjernvarmeselskab Amba854460011.13114.168
Mørkøv Varmeværk Amba444063815.08820.639
Nakskov Fjernvarme490050810.02113.355
Neksø Halmvarmeværk373082716.57420.697
Nibe Varmeværk a.m.b.a.924056311.23414.113
Nimtofte - NOFF - Takstområde 1855055417.44623.425
Nimtofte - NOFF - Takstområde 2855050816.75322.588
Nimtofte - NOFF - Takstområde 3855058317.15923.021
Nivå Fjernvarme (I/S Nordforbrænding)297068813.65017.638
Nordby Varmeværk Amba672066614.24016.305
Nordforbrænding Fjernvarme 297055614.01818.419
Nr. Broby Varmeværk567275013.75017.450
Nr. Nissum Kraftvarme A.m.b.a. 762079315.88818.344
NRGi Lokalvarme A/S820079015.35017.799
Nyborg Fjernvarmeforsyning580060710.80513.568
Nykøbing Mors Fjernvarmeværk Amba790062512.85016.813
Nykøbing S. Varmeværk450062111.66314.757
Nysted Biogas489267713.22817.224
Nysted Varmeværk A.m.b.a.488053811.37514.554
Næstved Varmeværk470058012.09416.088
Nørager Varmeværk961075014.13817.981
Nørre Alslev Fjernvarmeværk484058312.81016.275
Nørre Nebel Fjernvarme683058512.83815.888
Nørre Snede Varmeværk, Værk I876650012.12513.675
Nørresundby Fjernvarmeforsyning94003107.3069.299
Nørre-Aaby Kraftvarmeværk A.m.b.a. 55804509.84412.958
Odder Varmeværk A.m.b.A.830048110.15612.886
Odsherred Varme A/S45711.10020.12523.785
Odsherred Varmeværk (Trundholm)45201.16320.57324.176
Oksbøl Varmeværk684056311.76215.070
Onsbjerg Varmeværk*830576014.11916.474
Otterup Fjernvarme54505049.13111.109
Oue Kraftvarmeværk950065622.90624.828
Outrup Varmeværk685568815.12518.769
Overlund Fjernvarmeværk A.m.b.a.880072514.49818.804
Padborg Fjernvarme A.m.b.a.63305069.48112.151
Pindstrup Varmeværk A.m.b.a. 855062514.33318.081
Præstbro Kraftvarmeværk A.m.b.a.93301.17523.87527.518
Præstø Fjernvarme A.m.b.a.472088816.52821.329
Ramme Varmeværk 762060012.57814.954
Ramsing-Lem-Lihme Kraftvarmeværk786078816.68822.816
Randers, Verdo Varme A/S (Energi Randers Varme) 892068612.06015.115
Rask Mølle Varmeværk876387516.87520.025
Ravnkilde Kraftvarmeværk A.m.b.a.961089020.85023.609
Rejsby Kraftvarme67801.01322.93826.076
Ribe Fjernvarme Amba676058513.24616.897
Ringe Fjernvarmeselskab57505389.25811.801
Ringkøbing Fjernvarmeværk A.m.b.a. 695056311.06914.415
Ringsted Kommunale Fjernvarmeværk410056510.76013.706
Rise Fjernvarme Amba597081819.20021.734
Roskilde Varme A/S400060610.56013.517
Roslev Fjernvarmeselskab Amba787046911.28114.110
Rostrup Kraftvarmeværk A.m.b.a. 95101.00023.12526.225
Rundhøj Fjernvarme  A.m.b.a. 827059910.88114.088
Ry Varmeværk Am.b.a. 86804388.53111.331
Rye Kraftvarmeværk A.m.b.a.868086319.50023.686
Ryomgaard Fjernvarmeværk855062512.87515.813
Ræhr Fjernvarme Amba773060018.87520.735
Rødby Varmeværk Amba497058810.45013.234
Rødbyhavn Fjernvarme Amba49704199.25011.168
Rødding Varmecentral 663052510.18813.053
Rødkærsbro Fjernvarmeværk884075315.49919.199
Rødovre kommunes Varmeforsyning2610446Ikke oplyst14.890
Rønde Fjernvarmeværk841051010.24412.994
Rønne Varme A/S370058513.68016.340
Sakskøbing Fjernvarmeselskab Amba49904588.63311.016
Saltum Fjernvarmeværk Amba949365012.62516.290
Sandved-Tornemark Kraftvarmeværk Amba42621.12522.54827.066
Sdr. Herreds Kraftvarmeværker Amba796074618.99421.508
Sdr. Omme Varmeværk Amba.726050013.31018.100
Sig Varmeværk680083817.68820.284
Silkeborg Varme A/S860058011.17514.018
Sindal Varmeforsyning Amba987067512.46915.330
Skagen Varmeværk Amba999056311.66314.671
Skals Kraftvarmeværk Amba883258111.71914.895
Skanderborg Fjernvarme Amba86604959.42511.785
Skive Fjernvarme I/S 780065612.25415.905
Skjern Fjernvarmecentral A.m.b.a. 690065611.53114.528
Skovlund Kraftvarme682381315.23420.083
Skovsgaard Varmeværk A.m.b.a. 946055411.21314.785
Skuldelev Energiselskab Amba405076916.53120.164
Skærbæk Fjernvarme A.m.b.a.678050010.13312.697
Skævinge Kommunes Fjernvarmeforsyning33201.12721.79427.901
Skørping Varmeværk A.m.b.a.95205009.37512.175
Skårup Fjernvarme588145812.60015.204
Slagelse - SK Varme A/S 420052510.32313.413
Slagslunde 36601.18223.55230.205
Slangerup Kraftvarmeværk355092916.81819.699
Smørum Kraftvarme276568013.86017.846
Snedsted Varmeværk775247511.43815.660
Snertinge, Særslev, Føllenslev - SSF Energiselskab 459168816.43819.569
Solrød Fjernvarmeværk Amba268060612.61316.770
Sorø Kraftvarmeværk452082513.18816.340
Spjald Fjernvarme- og Vandværk697162511.31313.938
Spøttrup Varmeværk786055011.27513.655
St. Merløse Varme A/S430070315.06520.078
Stege Fjernvarme Amba47804319.93113.462
Stenstrup Fjernvarme Amba57714809.96312.468
Stoholm Fjernvarmeværk  Amba785049412.93816.324
Stokkemarke Fjernvarme495248012.77417.217
Strandby Varmeværk A.m.b.A.997056312.96916.822
Struer Forsyning Fjernvarme A/S760057510.24412.590
Stubbekøbing, Refa Stubbekøbing Fjernvarme A/S 485045612.03116.176
Støvring Kraftvarmeværk Amba953056310.77513.833
Sunds Vand og Varmeværk74514699.39111.978
Svebølle-Viskinge Fjernvarmeselskab Amba447078619.51922.739
Svendborg Fjernvarme Amba570063010.90013.733
Svogerslev Fjernvarmecentral40005508.79810.503
Sydfalster Varmeværk Amba487352010.71913.555
Sydlangeland Fjernvarme A.m.b.a.593249011.07514.409
Sæby Varmeværk Amba930058812.00014.784
Søllested Fjernvarmeværk492051911.96816.645
Søndbjerg Fjernvarme Amba*779073015.52521.143
Sønder Felding Varmeværk72803387.2508.984
Sønderborg Fjernvarme Amba64003607.96310.454
Sønderholm Varmeværk Amba924068816.56319.069
Tarm Varmeværk Amba68804859.60511.109
Terndrup Fjernvarme A.m.ba.957553111.03114.053
Thisted Varmeforsyning Amba77003256.8138.783
Thorsager Fjernvarmeværk Amba841052513.46917.365
Thorshøj Kraftvarmeværk Amba975088820.92524.509
Thorsminde Fjernvarme A.m.b.a.699040011.53115.728
Thorsø Fjernvarmeværk Amba860048811.74514.150
Thyborøn Fjernvarme A.m.b.a.768057011.81015.726
Tim Kraftvarmeværk Amba698068813.25016.619
Tistrup Varmeværk686246311.06313.871
Toftlund Fjernvarme Amba652065611.84414.978
Tommerup St. Varmeforsyning A.m.b.a.569062513.31316.064
Tranbjerg Varmeværk Amba831064111.49414.856
Tranum Kraftvarmeværk9460688Ikke oplyst16.119
TRE-FOR Varme, Kolding A/S600063812.37514.351
Troldhede Kraftvarmeværk A.m.b.a.692059413.62516.634
Trustrup-Lyngby Varmeværk Amba857056613.90015.655
Tversted Kraftvarmeværk A.m.b.a.988191316.62521.141
Tønder Fjernvarmeselskab A.m.b.a.627076913.09416.165
Tørring Kraftvarmeværk716055011.61315.174
Taars Varmeværk Amba983073813.91417.971
Uggelhuse-Langkastrup Kraftvarmeværk Amba896090825.56931.200
Ulbjerg Kraftvarme Amba8832531Ikke oplyst15.178
Uldum Varmeværk Amba717152510.40613.271
Ulfborg Fjernvarmeværk A.m.b.a.699048810.50013.701
Ullerslev Fjernvarmeforsyning58002939.98213.173
Ulsted Varmeværk 937055610.85014.045
Ulstrup Kraftvarmeværk A.m.b.a.886078814.73818.188
Vallensbæk Fjernvarmeværk A.m.b.a.2625524Ikke oplyst16.568
Vamdrup Fjernvarme I.m.b.a.658055011.37514.944
Varde Varmeforsyning A/S680055310.27512.815
Veddum Skelund Visborg Kraftvarmeværk A.m.b.a. 956075023.00025.325
Vegger Varmeværk 96005009.87513.113
Vejby-Tisvilde Fjernvarme A.m.b.a. 321081317.81320.331
Vejen Varmeværk Amba660048110.09413.233
Vejlby Fjernvarmecentral82405209.53512.006
Vejle Fjernvarme a.m.b.a.710056910.28112.869
Vemb Varmeværk757053811.26314.825
Vesløs Fjernvarme Amba774261517.12519.063
Vester Hjermitslev Varmeværk970077516.12518.528
Vestervig Fjernvarme77703009.40611.711
Vestforbrænding Glostrup I/S 260037411.21013.527
Vestforsyning Varme A/S750061310.47213.313
Viborg Fjernvarme880077413.77117.270
Videbæk Varme692050010.05512.775
Vildbjerg Varmeværk A.m.b.a.748065012.31315.290
Vinderup Varmeværk78305069.18411.874
Vissenbjerg Fjernvarme54926639.94912.003
Vivild Varmeværk896167913.85616.973
Voerså Kraftvarmeværk A.m.b.a.930086318.56321.236
Vojens Fjernvarme650058410.63713.823
Vordingborg Fjernvarme A/S47605009.95412.430
Vorupør Kraftvarmeværk AMBA770062015.72519.408
Vrå Varmeværk976068813.56317.206
Værløse Varmeværk350061911.78115.074
Værum-Ørum Kraftvarmeværk A.m.b.a.887050018.24424.481
Vaarst-Fjellerad Kraftvarme A.m.b.a.926078817.53520.331
Ærøskøbing Fjernvarme597055612.96914.693
Ø. Brønderslev Kraftvarmeværk970068813.53117.106
Øland Kraftvarmeværk A.m.b.a94601.00020.62523.725
Ølgod Fjernvarmeselskab Amba.687044410.14412.669
Ørnhøj Grønbjerg Kraftvarmeværk A.m.b.a.697377514.43816.840
Ørslev-Terslev Kraftvarmeforsyning27301.21124.03431.005
Ørsted Fjernvarmeværk89504509.00612.005
Ørum Varmeværk A.m.b.a., Tjele883062511.93814.838
Østbirk Varmeværk a.m.b.a87524508.62511.145
Øster Hornum Varmeværk953045012.09416.583
Øster Hurup Kraftvarme95601.00023.12526.225
Øster Toreby Varmeværk Amba48004809.57912.222
Østerild Fjernvarmeselskab A.m.b.a. 770056314.53117.994
Østerlund Varme A/S643067513.33117.418
Østervrå Varmeværk975055011.00013.805
Aabenraa - Rødekro Fjernvarme620060011.00013.548
Aabybro Fjernvarmeværk94404509.28911.129
Ådum Kraftvarmeværk688093522.77525.674
Åkirkeby/Nylars og Lobbæk Fjernvarmeværk372059613.37816.533
Aalborg Kommune, Fjernvarmeforsyningen 90003206.0338.821
Aalborg Kommune, Gasforsyningen 900068511.74713.871
Aalestrup Varme a.m.b.a.96204259.03811.874
Aarhus, AffaldVarme Aarhus (distribution) 82105559.74712.976
Aars Fjernvarmeforsyning Amba96004138.40610.716

*) Ny pris er anmeldt for denne fjernvarmeforsyning, men er ikke med i denne prisstatistik. da prisanmeldelsen har været fejlbehæftet. Fejlretning er endnu ikke afsluttet. Derfor anvendes prisen fra prisstatistikken fra august 2012 for denne fjernvarmeforsyning.

Kilde: Energitilsynet