Spørg Bolius

Hvad betyder det at et hus skal være i "sømmelig stand"?

Hej Bolius

Hvad betyder det at et hus er i "sømmelig stand"?
Jeg mener at have set emnet omtalt i et nyhedsbrev. Vær venlig at præcisere "sømmeligt", når vi taler om et hus` udseende!
Jeg kunne vedhæfte fotos af mange huse fra Midtjylland, som ikke lever op til dette begreb.

På forhånd Tak
Erling B

 

 

Hej Erling B

Ifølge Byggelovens  § 14. Bebyggelse, ejendommes ubebyggede arealer og derpå værende indretninger skal holdes i forsvarlig stand, således at de ikke frembyder fare for ejendommens beboere eller andre eller på anden måde er behæftet med væsentlige mangler. Endvidere skal ejendommen holdes i en under hensyn til beliggenheden sømmelig stand.

Stk. 2. Bestemmelserne i stk. 1 gælder, uanset hvornår bebyggelsen er opført. I bebyggede områder gælder de også for ubebyggede grunde.

Men sømmelig stand er ikke nærmere defineret og det vil være en vurdering, som blandt andet  vil være i forhold til omgivelserne, hvor bygningen er placeret hvor synlig den er for forbipasserende m.v.

Der skal en del til, og almindelig mangel på vedligehold vel nok ikke i forhold til byggeloven, betyde at ejendommen ikke er i "sømmelig stand" 

Det er den enkelte kommune, der vurderer, hvad der er sømmelig stand i det konkrete tilfælde - det vurderes i forhold til bebyggelsens beliggenhed og omgivelser i øvrig

Der skal en del til, og almindelig mangel på vedligehold vel nok ikke i forhold til byggeloven, betyde at den ikke er i "sømmelig stand" .

Her kan du læse Transport og Bygningsministeriets ministeriets svar på hvordan "sømmelig stand" skal forstås: Hvad forstås ved sømmelig stand i Byggelovens § 14?

Med venlig hilsen

Kilder, henvisninger og metode

Spørg Bolius: Dette er et brevkassesvar fra Videncentret Bolius’ gratis brevkasse. Her kan alle stille et spørgsmål om deres bolig. Emnet undersøges og besvares af en uvildig fagekspert med ekspertise på netop det emne. Spørg Bolius her.

Alle bidragsydere:

Hej Bolius

Hey! Jeg mener at have set emnet omtalt i et nyhedsbrev. Vær venlig
at præcisere "sømmeligt", når vi taler om et hus` udseende! Jeg
kunne vedhæfte fotos af mange huse fra Midtjylland, som ikke lever op
til dette begreb.

På forhånd Tak
Erling B

Hej Erling B

Ifølge Byggelovens  § 14. Bebyggelse, ejendommes ubebyggede arealer og derpå værende indretninger skal holdes i forsvarlig stand, således at de ikke frembyder fare for ejendommens beboere eller andre eller på anden måde er behæftet med væsentlige mangler. Endvidere skal ejendommen holdes i en under hensyn til beliggenheden sømmelig stand.

Stk. 2. Bestemmelserne i stk. 1 gælder, uanset hvornår bebyggelsen er opført. I bebyggede områder gælder de også for ubebyggede grunde.

Men sømmelig stand er ikke nærmere defineret og det vil være en vurdering, som blandt andet  vil være i forhold til omgivelserne, hvor bygningen er placeret hvor synlig den er for forbipasserende m.v.

Der skal en del til, og almindelig mangel på vedligehold vel nok ikke i forhold til byggeloven, betyde at ejendommen ikke er i "sømmelig stand" 

Det er den enkelte kommune, der vurderer, hvad der er sømmelig stand i det konkrete tilfælde - det vurderes i forhold til bebyggelsens beliggenhed og omgivelser i øvrig

Der skal en del til, og almindelig mangel på vedligehold vel nok ikke i forhold til byggeloven, betyde at den ikke er i "sømmelig stand" .

Her kan du læse Transport og Bygningsministeriets ministeriets svar på hvordan "sømmelig stand" skal forstås: UUI, Alm.del - 2015-16 - Endeligt svar på spørgsmål 419: Spm. om at redegøre for, hvad der forstås ved sømmelig stand i byggelovens § 14, til transportministeren 

Med venlig hilsen

Aktuelt på forsiden

Vis resten af forsiden