Spørg Bolius

Ejerskifteforsikring - må de nøjes med delvis udskiftning?

Kære Bolius,

Jeg har et spørgsmål vedrørende en sag med en ejerskifteforsikring, hvor der er opdaget råd i vinduesstolperne i en karnap.

Forsikringsselskabet har besluttet kun at udskifte to af de tre ruder i karnappen, men undlader at skifte den øverste rude, som er en tolagsrude, til en ny trelagsrude, som ellers er standard i dag.

Som jeg forstår reglerne, skal hele bygningsdelen opgraderes til nutidig standard ved udskiftning eller renovering. Forsikringsselskabet mener dog, at de kun er forpligtet til at skifte de to sider og ikke toppen. Hvordan forholder det sig i forhold til gældende regler og praksis, særligt i forbindelse med en ejerskifteforsikring?

Bør hele vinduespartiet i karnappen ikke opgraderes til trelagsruder, eller er forsikringsselskabet i deres ret til kun at skifte de to ruder?

På forhånd tak for jeres hjælp.

Med venlig hilsen Lars 

Hej Lars

Tak for din henvendelse.

Ejerskifteforsikringen dækker den eller de dele, der er beskadiget, og hvis skaden kan udbedres ved at skifte 2 ud af 3 vinduer, så er forsikringsselskabet ikke forpligtet til at dække den 3. rude. Heller ikke selvom der vil være forskel i udseendet eller lign.

Med venlig hilsen

Kilder, henvisninger og metode

Spørg Bolius: Dette er et brevkassesvar fra Videncentret Bolius’ gratis brevkasse. Her kan alle stille et spørgsmål om deres bolig. Emnet undersøges og besvares af en uvildig fagekspert med ekspertise på netop det emne. Spørg Bolius her.

Alle bidragsydere:

  • Anne Gaarde Slothuus, ekstern fagekspert

Aktuelt på forsiden

Vis resten af forsiden